fbpx

Wyplatanie & projektowanie

Nie bez powodu odwiedzają Serfentę studentki i studenci. Głównie dla tego, że projektowanie i wyplatanie to jest dobry romans – mogą powstać świetne pomysły i przedmioty!

Tym razem odwiedziła nas z grupą studentek i studentów Katarzyna Pełka-Bura z ASP w Katowicach, projektantka i pasjonatka plecionkarstwa. Zapytaliśmy Katarzynę, dlaczego tak ją ciągnie do wyplatania i skąd u niej taki pomysł, żeby zarazić pasją swoich studentów. Po co im rogożyna w dizajnie?

Projektowanie z naturalnych materiałów

No właśnie. W naszej siedzibie razem poznawaliśmy rogożynę – pałkę wodną – niezwykły materiał roślinny, z którego w Polsce wyplata się od lat. Troszkę odszedł w zapomnienie, ale teraz właśnie wraca do mainstreamu. Nieskromnie powiemy, że też za naszą sprawą, bo już od 13 lat nad tym pracujemy, żeby rozpowszechniać o nim wiedzę i umiejętność wyplatania!

Materiały i konteksty

W ramach przedmiotu materiały i konteksty, ze studentami poznawaliśmy roślinę botanicznie, badaliśmy sploty i możliwości tego, co można z rogożyny wypleść. A na końcu sami spróbowali, bo teoria wyplatania nie daje tego odczucia, jak kiedy samemu bierze się do ręki materiał, więc zakończyliśmy warsztatem. Skręcaliśmy, tłukliśmy młotkiem i sprawdzaliśmy wytrzymałość rogożyny.

Teraz dalej już sami będą prowadzić eksperymenty, ale znając pasję Kasi, pewnie jeszcze się spotkamy! Cieszymy się, że projektanci odkrywają z nami możliwości naturalnych, tradycyjnych materiałów.

Zobacz rozmowę z Katarzyną Pełką-Burą „Projektowanie i wyplatanie”

Jeżeli też chcesz przyjechac do nas ze studentami i studentkami – napisz do nas. Jeżeli sam /sama projektujesz i potrzebujesz konsultacji merytorycznej i opowieści o materiałach – również ją oferujemy. Skontaktuj się z nami i poznaj możliwości polskiego plecionkarstwa!

Przeczytaj więcej o Katarzynie Pełce-Burej, której serdecznie dziękujemy!

Udostępnij:

Podobne wpisy

Wrześniowe warsztaty

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej…

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej na wrzesień: Co, gdzie, kiedy – warsztaty…