fbpx

Premiera filmu – Słomokulka, niezwykły kosz ze słomy od Serfenty

Film o słomokulce wyplatanej tradycyjnie na Podlasiu. Spotkaliśmy się z państwem Jadwigą i Krzysztofem Ciemieniewiczami w Czartorii, w województwie podlaskim. Swoją przygodę z plecionkarstwem zaczęli jakieś pięćdziesiąt lat temu. Szukano wówczas twórców oraz osób chętnych do przyuczenia, którzy podjęliby się pracy polegającej na chałupniczym wyplataniu wyrobów ze słomy żytniej. Wiele rodzin w Czartorii zdecydowało się na produkcję, która przynosiła znaczne dochody. Lata 60. i 70. XX wieku to złoty okres dla eksportu polskiego rękodzieła, głównie na zachód Europy. Również te plecionki miały swoich odbiorców. Wyróżniają się na tle innych wyrobów techniką – spiralno-pętelkową. Do wiązania poszczególnych pasm używa się tej samej słomy, która tworzy ścianę wyrobu w ten sposób, że na powierzchni powstają ozdobne pętelki.

Plecionki takie tradycyjnie występowały na polskiej wsi, lecz „Cepelii” oczywiście zależało na zorganizowanej produkcji, w tym na starannym i szybkim wykonaniu. Rodzina znalazła w nich szansę na dodatkowy zarobek i kontynuuje go do dziś. Wychodzące spod ich rąk plecionki są zgrabne i estetyczne. Mogą pełnić zarówno funkcje użytkowe, jak i ozdobne.

Słoma żytnia to materiał łatwo dostępny, gdyż żyto jest wciąż uprawiane w polskich gospodarstwach. Jedyna trudność to jego obróbka. Konieczna jest ścinka ręczna, dobre suszenie, a następnie ”czesanie”. Najczęściej służą do tego celu grabie. Pomysłowość nie zna granic!

Słomokulka, niezwykły kosz ze słomy od Serfenty

———————————————————————————————————

Film o słomokulce zrealizowany w ramach projektu Stowarzyszenia Serfenta „Plecionkarstwo to przyszłość” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Udostępnij:

Podobne wpisy

Wrześniowe warsztaty

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej…

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej na wrzesień: Co, gdzie, kiedy – warsztaty…