fbpx

Craft Tour to 3 dni prawdziwej przygody z Serfentą

Craft Tour to prawdziwa przygoda. Warto poznać ukryte sekrety swojego kraju oraz dowiedzieć się czegoś, o czym nie miało się pojęcia wcześniej. Będziemy Twoim przewodnikiem do świata rzemiosła, polskiej natury, lokalnej kultury i tradycji naszego wyjątkowego regionu czyli regionu Śląska Cieszyńskiego i Beskidu Śląskiego.

Z nami zanurzysz się w naturę – w świat plecionkarstwa, ale też w Beskidzki las. Odpoczniesz w naszej pracowni wśród rzemiosła i poznasz sekrety wyplatania. Stawiamy na lokalność, odkryjemy przed Tobą nasze „slow city” Cieszyn i miejsca w okolicy, do których bez nas trudno dotrzeć – prawdziwe perełki.

Spędź 3 dni z Serfentą, przygotujemy dla Ciebie niezwykłe aktywności w naszym miejscu do życia, które nazywamy „slow city”. Pierwszego dnia zabierzemy Cię na odkrywanie Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, które jeszcze 100 lat temu były jednym miastem. Drugi i trzeci dzień spędzimy w sercu Beskidu Śląskiego – w górskiej wiosce. To nie jest tylko wycieczka związana z rzemiosłem – ale też z naszymi przyjaciółmi, którzy tam mieszkają, kuchnią regionalną i dziką naturą. Pokażemy Ci ten region z innej strony – ze strony unikatowego rzemiosła.

Natura to ważny element naszego Craft Tour. Pokażemy Ci warsztat domowy, w którym pracuje mistrz plecionkarstwa i w którym powstają unikatowe kosze, wyjątkowe nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zabierzemy Cię w środek beskidzkiego lasu aby pokazać Ci, jak zbiera się korzenie świerka, trudno dostępny materiał. Spędzimy cały dzień na świeżym powietrzu, z widokiem na okoliczne góry i z zapachem drewna. To prawdziwy relaks dla ciała i dla umysłu, w towarzystwie świetnych, wyjątkowych ludzi. Opowiemy Ci mnóstwo historii z naszych plecionkarskich przygód i podróży, a po 15 latach zbierania doświadczeń – mamy co opowiadać!

Craft Tour Dzień 1 - Cieszyn i Serfenta

To dzień, którego słowem przewodnim będzie ODPOCZYNEK. W Serfencie przygotujemy specjalny pokaz i prezentację – całej naszej drogi od badań do biznesu. Pokażemy ręcznie ścinane, naturalne materiały – pasy drewna, korzenie, pałkę wodną czyli rogożynę, słomę, wiklinę ale też wiele innych, których używa się do wyplatania. Zobaczymy unikatową kolekcję koszy z Polski i całego świata i narzędzia potrzebne do ich wytwarzania – posiadamy egzemplarze, które już dziś nie są wytwarzane, a ich twórcy odeszli. A jednak prezentujemy rzemiosło, które żyje, w naszej pracy – w książkach, warsztatach, opowieściach, a także w naszych umiejętnościach, które posiadamy po nauce u mistrzów. Zanurzymy się razem w fascynujący świat plecionkarstwa i odpowiemy na nurtujące cały świat pytania - jak sprawić, by rzemiosło było współcześnie atrakcyjne i pożądane. Opowiemy też o naszych doświadczeniach pracy z Japonią, Koreą Południową, Norwegią czy Ukrainą i przedstawimy, co w naszym polskim rzemiośle przyciąga klientów z zagranicy.

Z doświadczenia wiemy, że najlepiej jest samemu dotknąć, powąchać, poczuć i dowiedzieć się, jak coś jest zrobione i jaką rzeczywistą wartość ma rzemiosło.

Podczas tego dnia odkryjemy przed uczestnikami i uczestniczkami nasze urocze, małe miasto Cieszyn „slow city”. Wyjątkowe – położone na polsko-czeskiej granicy. To idealne miejsce na Craft Tour w rytmie SLOW! Siedziba Serfenty znajduje się w budynku Muzeum Śląska Cieszyńskiego, jednym z najstarszych muzeum w Europie. Oprócz spotkania w siedzibie organizacji, zabierzemy uczestników i uczestniczki do naszych zaprzyjaźnionych kawiarenek, warsztatów naszych przyjaciół – rzemieślników, odwiedzimy Zamek Cieszyn, zajrzymy na czeską stronę miasta po lokalne przysmaki.

Craft Tour Dzień 2 - w pracowni mistrza i w lesie

Drugiego dnia wyruszamy w dziką naturę. Zabierzemy Cię do warsztatu rzemieślników, żeby spotkac mistrzów rzemiosła, którzy mieszkają w naszym regionie. Pójdziemy na spacer do dzikiego, beskidzkiego lasu w poszukiwaniu korzeni świerka, z których wyplata się tutaj kosze. Spędzimy cały dzień na świeżym powietrzu, z widokiem na okoliczne góry i z zapachem drewna. To prawdziwy relaks dla ciała i dla umysłu, w towarzystwie świetnych, wyjątkowych ludzi. Poznamy tajniki powstawania koszy „zogata”, od samego początku: od zbierania materiału, przez narzędzia i godziny pracy. Opowiemy Ci mnóstwo historii z naszych plecionkarskich przygód i podróży, a po 15 latach zbierania doświadczeń – mamy co opowiadać!

Craft Tour Dzień 3 - wioska w górach i lokalne muzeum

W regionie Beskidu Śląskiego trzy kraje mają swoje wpływy – właśnie w Jaworzynce spotykają się granice Słowacji, Polski i Czech, co jest niezwykle interesujące. Zabierzemy Cię do górskiej wioski i ruszymy na wycieczkę śladem lokalnego rzemiosła i rzemieślników, przedmiotów potrzebnych i użytecznych, ale też naturalnych i pięknych. Zaprezentujemy wspólnie z Muzeum „Na Grapie” wyjątkowe, lokalne niematerialne dziedzictwo kultury, w którym się specjalizujemy – umiejętności wyplatania, ale też inne, cenne elementy tej kultury: tańce, śpiewy i muzykę Beskidu Śląskiego. Dzięki wieloletniej współpracy z Muzeum poznamy lokalne tradycje i piękne przykłady góralskiego rzemiosła i naturalnych materiałów, które kiedyś nas otaczały - drewna, słomy, lnu, wełny. To będzie dzień z opowieścią o naszej różnorodnej kulturze, pięknych przedmiotach i ciekawych ludziach. Wspólną przygodę zakończymy w Cieszynie.

ZOBACZ FILM!

https://www.youtube.com/watch?v=zI6iDxxSdYU&t=3s
Craft Tour w Sercu natury

Proponowany Craft Tour zawiera:

3 dni doświadczeń w Cieszynie, dzień z plecionkarstwem w Serfencie oraz zwiedzanie polskiej i czeskiej strony miasta (szczegóły tego, co Cię interesuje, ustalimy razem). Wycieczka do wioski położonej w odległości 1,5 h drogi od Cieszyna (transport dla 4 osób w cenie), zwiedzanie lokalnego muzeum oraz przewodnictwo Serfenty.

Jesteśmy w stanie pomóc w znalezieniu noclegu oraz wyżywienia, ale nie zawiera tego cena podstawowa.

Jeżeli tylko chcesz możemy dopasować plan do Twoich potrzeb – nie wahaj się skontaktować z nami!

Wycena przygotowana na ilość osób: max 4 osoby.
Możemy przygotować propozycję dla większej grupy.
Cena: 9 500
Termin - do uzgodnienia.

Zapytaj o szczegóły! Paulina Adamska
  • +48507933191