fbpx

Plecionkarstwo z korzeni na liście NDK!

Plecionkarstwo z korzeni świerka z Beskidu Śląskiego – zajmujemy się nim już od 15 lat. W tym roku znalazło się na liście Niematerialnego Dziedzictwa Kultury. Ceremonia wręczenia wpisu była dla nas ważna i wzruszająca! Odbyła się w Zakopanem we wrześniu 2023.

15 lat współpracy

Współpracujemy z mistrzem Janem Zogatą, wspaniałym rzemieślnikiem z naszego regionu, już od 15 lat. Na początku nie było to proste odnaleźć tego twórcę, ale było to tak wartościowe i cenne, że Serfenta pod kierunkiem Pauliny Adamskiej włożyła w to dużo pracy. Przez lata działalności wiele wspaniałych osób również zaangażowało się w działania związane z tym rzemiosłem i pracowaliśmy razem dla wspólnego celu – Kasia Rucka-Ryś Muzeum Regionalne „Na Grapie” w Jaworzynce, Agata Mucha Narodowy Instytut Dziedzictwa i wiele innych osób.

Pozyskałyśmy i przeprowadziłyśmy projekt „mistrz tradycji” dla mistrza Jana. Od tego czasu współpracuje też z nami jego uczeń Bartek Juroszek. Zorganizowaliśmy razem wiele warsztatów wyplatania z korzenia świerka – dla osób z całej Polski ale też dla osób z zagranicy. Odwiedziła nas designerka Evey Kwong, plecionkarka Caroline Dear, a Norm Tighe został uczniem Pana Zogaty. Zabraliśmy też Pana Zogatę w podróż na Słowację.

Wciąż posiadamy unikatowe w skali świata kosze Pana Jana w naszym sklepie internetowym, to prawdziwy rarytas. Kupują go nawet klienci w Tokio! Będziemy go w ten sposób udostępniać tak długo, jak tylko to możliwe. Zobacz film!

Ceremonia – plecionkarstwo z korzeni na liście Niematerialnego Dziedzictwa Kultury.

Żałujemy, że mistrz jak nie mógł z nami uczestniczyć we wręczeniu wpisu, które miało miejsce w Zakopanem. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprosiło nas tam wspólnie z partnerami. Pan Zogata ze względu na zdrowie nie zdecydował się z nami wybrać (ma już ponad 80 lat). Paulina Adamska (Serfenta) i Kasia Rucka-Ryś (Muzeum na Grapie) i Agata Mucha (Narodowy Instytut Dziedzictwa) wspaniale reprezentowały całą grupę zaangażowaną w działania. Oczywiście po ceremonii musiałyśmy Pana Jana odwiedzić i wszystko opowiedzieć, co zrobiłyśmy z przyjemnością. Wpis jest teraz w jego rękach.

To było wiele lat wspólnej drogi, dziękujemy Wam drodzy przyjaciele i przyjaciółki. Jesteśmy wszyscy bardzo dumni, cieszcie się i świętujcie razem z nami!

Udostępnij:

Podobne wpisy

Wyplatanie & projektowanie

Nie bez powodu odwiedzają Serfentę studentki i studenci.…

Nie bez powodu odwiedzają Serfentę studentki i studenci.

Prelekcje o plecionkarstwie

Jeśli chcesz poznać ciekawostki plecionkarskie i zaskoczyć swą…

Jeśli chcesz poznać ciekawostki plecionkarskie i zaskoczyć swą wyobraźnię różnorodnością materiałów plecionkarskich, obejrzyj nasze prelekcje!…