fbpx

Premiera! Korzenie świerka – warsztaty i film

3 lata temu zdobyłyśmy dla naszego mistrza Jana Zogaty fundusze na projekt „mistrz tradycji”, który pozwalał młodym uczniom uczyć się przez niemal rok wyplatania z korzenia świerka. Wtedy rozpoczął swoją naukę u mistrza Bartłomiej Juroszek.

W zeszłym tygodniu Bartek Juroszek, poprowadził dla nas warsztat wyplatania z korzeni świerka. Choć jest bardzo młody, poradził sobie świetnie! Jesteśmy ogromnie z niego dumne i chcemy z nim jeszcze dłuuugo pracować!

A dziś: PREMIERA FILMU o plecionkarstwie z korzenia świerka!!! Oglądajcie z nami

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tworzeniu filmu – mistrzowi i jego uczniom, Rafałowi Solińskiemu, Muzeum na Grapie, Gminie Istebna.

Jak wyglądały nasze warsztaty z korzenia świerka?

Poprowadził je razem z nami Bartek. Przez dwa dni każda z uczestniczek wyplotła swój własny koszyk z korzeni na drewnianej formie. Odwiedziliśmy też warsztat mistrza Jana i porozmawialiśmy z nim o jego pracy. To były dwa dni w Cieszynie, w Serfencie, pięknie pachnące żywicą i pełne wspaniałej atmosfery.

Cieszymy się, że wzięły udział w warsztatach wspaniałe dziewczyny, bo na nasze warsztaty może przyjechać każdy, z każdej branży i każdego miejsca na świecie! Przyjechały do nas:

Caroline Dear Artist, znana plecionkarka, przybyła do nas aż ze Szkocji, z wyspy Skye. To członkini Scottish Basketmakers Circle, laureatka wielu nagród m.in Creative Scotland, Royal Scottish Academy (RSA). W swojej pracy zagłębia się w naturę, szuka w niej swojej przestrzeni i balansu z otoczeniem. Z Caroline również wymieniłyśmy się umiejętnościami – uczyła nas swojej techniki splatania lin i sznurów z naturalnych materiałów!

Alicja Patanowska, którą poznaliśmy na Łódź Design Festiwal, łączy szkło z porcelaną i sztukę z projektowaniem. Umiejętności rzemieślnicze są kluczowe dla jej praktyki artystycznej i projektowej – tworzy poprzez pracę w materiale, lubi eksperymentować z materiałami (Szkło Asp Wrocław). Warto dodać, że utalentowana Alicja dostała nagrody Royal College of Art, Mazda Design, Lodz Design Festival.

Marta Szostek z teamu Supergirls Do Design, który tworzy z Agatą Kiedrowicz ze School of Form Uniwersytetu SWPS oraz Design Academy Eindhoven.

Dziękujemy za piękny czas i zaangażowanie w rzemiosło!

Lubimy łączyć różne światy. Lubimy, kiedy razem pracujecie i rozumiecie, jak cenna jest praca rąk.

Pamiętajcie, że możecie przyjechać do nas do Cieszyna na warsztaty ze swoją grupą albo zamówić warsztaty u siebie!

I kupić u nas kosze z korzenia świerka od osób, które widzicie na filmie!

Jeżeli macie zorganizowaną grupę kilku osób, która chce przyjechać na warsztat z korzenia świerka – piszcie! I róbcie miejsce w kalendarzach na przyszły rok, żebyśmy sie spotkali.

fot. Rafał Soliński

 

Udostępnij:

Podobne wpisy