fbpx

Ekskluzywne warsztaty – wyplatania z korzeni świerka

W 2021 roku zapraszamy na ekskluzywne warsztaty wyplatania z unikatowego materiału – korzeni świerka. Będzie to wyjątkowe spotkanie z młodym plecionkarzem Bartłomiejem Juroszkiem, który wyplata piękne kosze z korzeni świerka. Na te warsztaty zapraszamy małą grupę osób.

WAŻNE INFORMACJE O WARSZTATACH

Kiedy: 5-6 czerwca 2021
Gdzie
: Cieszyn, Srebrna 1, Serfenta
Prowadzący: uczeń mistrza Zogaty, plecionkarz Bartłomiej Juroszek i Serfenta
Charakter warsztatów: zdobycie konkretnych umiejętności, każdy wyplecie kosz z korzeni świerka i pozna ten materiał
Dla kogo: DLA KAŻDEGO, nie jest wymagana żadna znajomość technik plecionkarskich, ani żadne doświadczenie w zakresie plecionkarstwa. Uczymy się pracy od podstaw i przygotowania materiału, a jeżeli już wyplatasz – możesz poznać nowy materiał i umiejętności.

CENA PROMOCYJNA do 14 lutego: 649 zł
CENA od 14 lutego: 690 zł

(o zaliczce i zgłoszeniach poniżej! Liczba miejsc jest ograniczona – mała grupa)

TROPIENIE I WYPLATANIE Z KORZENI

To wyjątkowa sytuacja – pozyskiwanie świerkowych korzeni i wyplatanie z nich, to wiedza dostępna nielicznym. Dowiemy się jak pozyskiwać ten bardzo wytrzymały materiał. Zbieranie go jest pracochłonne – każdy korzeń trzeba najpierw „wytropić”, a później wykopać, gdyż do samego wyplatania będą potrzebne te najdłuższe. Trzeba też mieć dużą wiedzę i wrażliwość, aby odbyło się to bez szkody dla środowiska.

UCZEŃ I MISTRZ

Mistrz Jan Zogata to człowiek, o którym mówią „skromny człowiek o wielkim sercu”. Plecionkarską pasję – bo o niej można mówić w jego przypadku – kontynuuje do dziś, kiedy inni plecionkarze z jego miejscowości już przestali pracować. Sam mówi, że wyplatanie jest dla niego „jak narkotyk”. Podczas naszych warsztatów obejrzymy nagrania z pracy z mistrzem, u którego długo uczył się prowadzący nasze warsztaty – Bartłomiej Juroszek. Z racji pandemii niestety nie spotkamy go tym razem osobiście.

Dziś Bartłomiej Juroszek mimo młodego wieku jest już samodzielnym plecionkarzem. Kilka lat temu, rozpoczął z nami swoją przygodę z wyplataniem. W 2016 roku to właśnie z mistrzem Janem prowadziliśmy nasz pierwszy projekt z cyklu „Mistrz tradycji”, kiedy młodzi uczniowie uczą się rzemiosła od doświadczonych nauczycieli, tak też swoją wiedzę bezpośrednio od mistrza pozyskał nasz młody plecionkarz.

Poznamy wszystkie narzędzia, których potrzebuje do pracy – nóż, strug, tasak, szpikulec oraz ławkę stolarską nazywaną lokalnie „stolicą”.

CO WYPLECIEMY Z KORZENI?

Podczas naszych warsztatów poznamy materiał, a każdy uczestnik stworzy unikatowy kosz z korzenia świerka. Będzie to także okazja, by w rytmie SLOW skupić się na pracy własnych rąk. Zajmiemy się przygotowaniem materiału – czyszczeniem i dzieleniem korzeni na mniejsze części, a także struganiem elementów konstrukcyjnych z jesionowego lub leszczynowego drewna. Następnie każdy pod okiem nauczyciela wyplecie swój własny kosz na okrągłym, drewnianym dnie, który zabierze ze sobą do domu.

To unikatowe wyroby, które kupicie tylko w naszym sklepie, a technika ta jest bardzo czasochłonna, tak że wyplatać będziemy misę o średnicy 16 cm, użyjemy do tego narzędzi plecionkarskich i własnych rąk.

Korzeń świerka to wyjątkowy warsztat i liczba osób jest ograniczona – będziemy pracować w małej grupie.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW

Sobota:
9:00 – 18:00 (w tym godzinna przerwa na obiad)
Opowieść i film o korzeniach świerka – zobaczymy jak wygląda wyprawa do lasu i pokaz, jak pozyskać korzenie, by nie zrobić krzywdy drzewu.
Nauczymy się, jak czyścić i rozszczepiać korzenie, by móc z nich wyplatać, a także jak strugać osnowy z drewna. Następnie zamontujemy osnowy do drewnianej podstawy, a później poznamy budowanie ściany na specjalnych, drewnianych formach, które Bartłomiej wykonuje w swoim warsztacie.

Niedziela:
9:00 – 17:00 (w tym godzinna przerwa na obiad – do ustalenia)
Nauka wyplatania kosza z korzenia świerka na podstawie drewnianej, a następnie kontynuacja wyplatania i zakończenie kosza.

Warsztaty uwzględniają przerwy kawowe oraz obiadowe.

ZGŁOSZENIA 

Cena: 690 zł

Cena warsztatów mistrzowskich obejmuje udział w 15-godzinnych warsztatach, wsparcie dydaktyczne instruktora z Serfenty i mistrza, dostęp do narzędzi i przygotowanego wcześniej materiału (korzeni, gałęzi, drewnianych podstaw, form) oraz kawę, herbatę, drobny poczęstunek.

Ilość miejsc ograniczona.

Na zgłoszenia czekamy  do 20 lutego: 649 zł pod adresem: biuro@serfenta.pl. Obowiązuje wpłata zaliczki na konto: 02 1020 1390 0000 6102 0465 5496 w wysokości 200 zł do dnia 14.02.2021
Prosimy o zrozumienie – w przypadku rezygnacji z warsztatów po dacie 22 lutego, zaliczka nie podlega zwrotowi, jednak można przekazać swoje zgłoszenie innej osobie, np. przyjacielowi/przyjaciółce.

WARSZTATY MISTRZOWSKIE SERFENTY 2021

To cykl warsztatów poświęcony niezwykłym mistrzom plecionkarstwa i wyjątkowym materiałom, jakich w Polsce używa się do wyplatania.  Mamy nadzieję, że w roku 2021 będziemy już funkcjonować normalnie pomimo ograniczeń związanych z COV-19.

Serdecznie zapraszamy!

Udostępnij:

Podobne wpisy

Wrześniowe warsztaty

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej…

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej na wrzesień: Co, gdzie, kiedy – warsztaty…