fbpx

Podsumowanie roku 2020

Już czas na podsumowanie roku 2020 – szalonego, nieprzewidywalnego, zaskakującego i pandemicznego. Czas usiąść wygodnie w fotelu i przez chwilę powspominać. Ten rok był naprawdę zaskakujący i mogłybyśmy wypisać mnóstwo spraw „nie udało nam się”, „odwołane” Ale zamiast tego opowiemy Wam o tym, co nam się udało – żeby zaczarować końcówkę roku i dobrze wejść w kolejny. W Azji 2020 to był rok świni, a teraz przyszedł rok bawoła, u nas ten rok był zdecydowanie rokiem kosza z Polski!

SUKCES 1 – kosze z Polski od Serfenty w TOKIO

My byłyśmy tam online, a nasze KOSZE Z POLSKI fizycznie były i są w TOKIO! Przy wszystkim co się działo – na przykład zamykaniu możliwości wysyłki do Japonii w tym roku – uważamy to za ogromny sukces, cieszymy się bardzo i dziękujemy naszym partnerom 世界のかご カゴアミドリ Jest to sukces, który dodał nam sił do dalszych działań w Japonii oraz całej Azji. Chcemy, żeby na Dalekim Wschodzie ludzie kojarzyli z Polski nie tylko ceramikę z Bolesławca, ale również kosze z Serfenty.

W grudniu odbył się w Tokio Festiwal koszy i tkanin z Polski, dziękujemy SLOW ART Hand made from Poland za współpracę przy tokijskich wydarzeniach! Jeżeli chcecie zobaczyć więcej podsumowania z Tokio, zajrzyjcie na profil Kagoamidori.* Oprawa graficzna: Dinksy

Czujemy, że nasze marzenia są na wyciągniecie ręki i rok 2021 będzie nam w tym pomagał. Trzymajcie kciuki i rozsyłajcie wieści o nas na wszystkie strony świata.

SUKCES 2 – zespół Serfenty cały i zdrowy

Co jest najważniejsze w każdej pracy? Ludzie, zgrany zespół, dobra współpraca. Uważamy, że przetrwanie w tym szalonym i pełnym niespodzianek roku, to nasz wielki sukces.

W styczniu tego roku zatrudniłyśmy do naszego zespołu dwie nowe osoby (dzięki OWES w Bielsku-Białej) i to, że udało nam się w piątkę razem działać i utrzymać nowe miejsca pracy – to jest NASZ ogromny SUKCES.

Jeszcze w styczniu planowałyśmy mnóstwo warsztatów – to zatrudnienie nie tylko dla nas, ale też dla naszych mistrzów i wszystkich naszych instruktorów z całej Polski. Sytuacji w kulturze w tym roku nie musimy nikomu opisywać. Udało nam się nie przetrwać działań, choć musiałyśmy zmienić plany. Utrzymałyśmy siebie i nasze pracowniczki. Nie przestajemy wyplatać i sprzedajemy kosze z Polski na całym świecie.

Serfenta to: Paulina Adamska, Łucja Cieślar, Anna Krężi Krężelok oraz Aleksandra Anna Nocuń i Agata Grzybowska – Judas

A także – mistrzowie i mistrzynie z całej Polski, instruktorki i instruktorzy plecionkarstwa z całej Polski, przyjaciele i partnerzy Serfenty.

UWAGA! Jeżeli w tym roku piszecie projekty i planujecie nowe działania – wpiszcie nas w Wasz harmonogram, zamówcie warsztaty (również online) albo prezentacje/wykłady. Możemy je przygotować specjalnie dla Was, zróbmy coś w tym roku razem.

SUKCES 3 – kosze z Polski od Serfenty w Internecie

Hurra! W maju otworzyłyśmy internetowy www.sklep.serfenta.pl
(tutaj fanfary, bo petardami nie strzelamy)

No i tutaj podziękowania – dziękujemy wszystkim, które i którzy coś w nim kupili! Nie tylko kosze – ale też zestawy do wyplatania, narzędzia, książkę o plecionkarstwie i dużo innych pyszności.

Czasem dzielicie się z nami pięknymi historiami, jakie stoją za takim zakupem kosza. Czasem na prezent np. dla mamy, czasem taki kosz przypomina Polskę komuś, kto jest daleko. Dobre wspomnienia i piękne emocje – to właśnie nasze kosze z Polski.

Małe podsumowanie: kosze z Polski, książka o plecionkarstwie, narzędzia i filmy instruktażowe, materiały do wyplatania wyruszyły od maja do:

Stanów Zjednoczonych (ostatnia przesyłka do Utah), Kanady, Japonii (pozdrawiamy 市川伴武), Nowej Zelandii, Norwegii, różnych miejsc w Anglii (pozdrawiamy Anne Marie O’Sullivan), Niemiec, Włoch, Czech oraz przeróżnych miejsc w Polsce.

Odkryłyśmy, że mechanizmy sklepu to nie kończąca się opowieść, dziękujemy bardzo ich twórcom KODIGO i Wam wszystkim za uczestniczenie w procesie tworzenia sklepu.

SUKCES 4 – sklep w Cieszynie już otwarty

Ostatnio zdarzyła nam się bardzo miła historia. Odwiedził nas mały chłopiec z mamą, a kiedy musieli już iść, zawołał:

– Mamo, ale ja nie chcę! Mi tu jest tak dobrze!

Zrobiło nam się bardzo ciepło na sercach kiedy usłyszałyśmy taką szczerą opinię. Chcemy, żeby właśnie tak wszystkim Wam u nas było.

Zapraszamy Was na ul. Srebrną 1 – możecie tu w przytulnej przestrzeni dotknąć koszy i obejrzeć piękną wystawę, którą dla Was przygotowałyśmy.

Są tu nie tylko kosze – ale też zestawy do wyplatania, narzędzia, książki o plecionkarstwie i dużo innych ciekawostek. Również znajdziecie tu na miejscu pojedyncze kosze, których nie mamy w sklepie Internetowym. Jeżeli lubicie takie rarytasiki to koniecznie nas odwiedźcie.

Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami intensywnie pracowali, aby wystawa i sklep powstały! Urszula Szwed z Dinksy, Madlen Kokora, Alicja Urbańska-Czyż i jej mąż Piotrek, Marek Lanc oraz osobom, które wykonały fotografie Alicja oraz Kateryna Ziulkovska Wydział Artystyczny UŚ w Cieszynie i Anna Szwaja Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie oraz Rafał Soliński. Brawooooo Wy i My! Dziękujemy!

Sukces 5 – Serfenta i kosze z Polski na wystawach świata

W tym roku nasze kosze znalazły się na kilku wystawach!

 • Lookout Exhibition – kuratorzy Tim Johnson i Monica Guilera Subirana, międzynarodowa wystawa plecionkarstwa z całego świata, wystawę jeszcze w 2021 roku można oglądać w Katalonii, a na niej kosze Zogata
 • Targi Dortmund Creativa – byłyśmy tam fizycznie, również z warsztatami! To jest coś w tym roku 2020
 • w Łódź Design Days wzięłyśmy udział na wystawie Nów. Nowe Rzemiosło. „Postęp nie istnieje” – na tę wystawę Paulina Adamska przygotowała specjalny kosz z wikliny i materiałów nowoczesnych i osobistych
 • Splatając Wątki – konteksty nowego rzemiosła, właśnie teraz wisi w Zamku Cieszyn, a dzięki kuratorce Monice Osinkowskiej my również Zobaczcie koniecznie! Nów Nowe Rzemiosło, Projekt Pracownie
 • Dziewczyny na Warsztat Instytutu Dizajnu w Kielcach – wystawa nadal krąży po Polsce, odwiedza Gdynię Design Days i w lutym zapraszamy Was od razu na spotkanie online z tej okazji
 • Naszą wystawę „Pleciemy” mogliście zobaczyć w Iłży i nadal możecie ją wypożyczyć do swojej instytucji

Sukces 6 – piszą o nas!

Tylko w tym roku artykuły o nas ukazały się w

 • czytaj o Serfencie w Twoim Stylu (Magdalena Gorlas i Karolina Jonderko),
 • Be Magazynie (Aleksandra Tatarczuk) http://ustamagazyn.pl/2020/10/plecionkarki-z-rogozyna/
 • Elle Decoration – w artykule o Nów Nowe Rzemiosło znajdziecie też Paulinę Adamską
 • Pili Pili Travel Buddy – miesięcznik o podróżach bliskich i dalekich (Agata Stafiej-Bartosik)
 • Jeszcze się pochwalimy – artykuł naukowy Pauliny Adamskiej ukazał się w książce, w Szkocji! „The material culture of basketry – practice, skill and embodient knowledge”. Brawo!

Chcecie też o nas napisać? Czekamy na kontakt!

NIESPODZIANKA

Świętujcie z nami!

Dziękujemy, że z nami jesteście i razem z nami przeszliście ten rok kupując kosze z Polski w naszym sklepie i biorąc udział w warsztatach i innych projektach! Jeżeli nas odwiedzicie w tym miesiącu – styczeń 2021 – na hasło: świętuję z Serfentą otrzymacie specjalną zniżkę. Zapraszamy na kawkę do naszego przyjemnego miejsca na ziemi!

Szczerze mówiąc, w tym gorszym roku tyle się działo… że nie możemy narzekać, za to śmiało patrzymy w przyszłość i czekamy co przyniesie rok 2021. Bądźcie z nami nadal!

——

*Kosze z Polski w Tokio to projekt możliwy dzięki dofinansowaniu z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dziękujemy programowi Sektory Kreatywne!

Udostępnij:

Podobne wpisy