fbpx

Niezwykłe odkrycie – najstarszy kosz świata ma 10 tysięcy lat!

Niezwykłe odkrycie – najstarszy kosz świata ma 10 tysięcy lat! Naukowcy z Uniwersytetu w Hajfie, pracujący na pustyni Judzkiej w Izraelu, w 2020 roku odkryli niezwykłe znalezisko – kosz. Zobacz najstarszy kosz świata, który ma 10.000 lat i jest w świetnym stanie! Doskonale wiecie, że interesuje nas absolutnie wszystko, co jest związane z plecionkarstwem – a ta wiadomość, to jest totalna petarda!

Najstarszy kosz świata ma 10 tysięcy lat!

To okrągły, pękaty kosz z pokrywką, który jest doskonale zachowany, duży, pleciony kosz sprzed około 10500 lat został odkopany na Pustyni Judzkiej, w miejscu nazwanym „jaskinia grozy” – poinformowało o tym świat Antiquities Authority. Do nas te informacje dotarły bardzo szybko i wzbudziły u nas niezłe emocje – i w całym plecionkarskim świecie!

Pradziadek wśród koszy

Wyjątkowe odkrycie naukowcy datują na okres neolityczny, około tysiąca lat przed wynalezieniem ceramiki, kosz musi mieć ponad 10 tysięcy lat. Wykonano go z materiału roślinnego – to oczywiście nas nie dziwi. Zawsze też podkreślamy, że wynalezienie kosza było związane z ludzką potrzebą przechowywania oraz przenoszenia rzeczy z miejsca na miejsce – a to znalezisko to kolejny dowód. Kosz to najczęściej pojemnik – tak było i 10 tysięcy lat temu.

Materiał roślinny, który przetrwał 10.000 lat

Dr Naama Sukenik z IAA, The Jerusalem Post

Materiały organiczne zwykle nie są w stanie przetrwać przez tak długie okresy. Jednak szczególne warunki klimatyczne Pustyni Judzkiej oraz jej sucha pogoda sprawiły, że dziesiątki artefaktów przetrwały wieki i tysiąclecia”.

Naukowcy podejrzewają liście palmy lub trawę pustynną, ale nie mamy jeszcze dokładnych informacji. Trudno w to uwierzyć, że możemy obejrzeć roślinę sprzed wieków, ponieważ kosz wygląda naprawdę wspaniale i można wyraźnie zobaczyć jego splot.

Kto wyplótł ten najstarszy kosz?

Dr Haim Cohen podczas briefingu prasowego w laboratorium IAA (Israel Antiquities Authority), w Jerozolimie:

To najbardziej ekscytujące odkrycie, jakie spotkałem w życiu. Kosz ma pojemność około 92 litrów. Nie wiemy jeszcze, jaki typ rośliny został użyty do jej wykonania, ale przyglądamy się temu. Jednak możemy już powiedzieć, że wyplatały go dwie osoby, a jedna z nich była leworęczna.

To naprawdę niesamowite, że materiał roślinny przetrwał w doskonałym stanie przez tyle lat i że współczesna nauka umie zbadać kto go wyplatał! Z przyjemnością snujemy wizje – kto to był i po co wyplótł ten kosz, to ogromnie ciekawe. Macie jakieś pomysły? Napiszcie do nas!

Udostępnij:

Podobne wpisy