Wyplatanie & projektowanie
Nie bez powodu odwiedzają Serfentę studentki i studenci. Głównie dla tego, że projektowanie i wyplatanie to jest dobry romans – mogą powstać świetne pomysły i przedmioty!
Tym razem odwiedziła nas z grupą studentek i studentów Katarzyna Pełka-Bura z ASP w Katowicach, projektantka i pasjonatka plecionkarstwa. Zapytaliśmy Katarzynę, dlaczego tak ją ciągnie do wyplatania i skąd u niej taki pomysł, żeby zarazić pasją swoich studentów. Po co im rogożyna w dizajnie?
Projektowanie z naturalnych materiałów
No właśnie. W naszej siedzibie razem poznawaliśmy rogożynę – pałkę wodną – niezwykły materiał roślinny, z którego w Polsce wyplata się od lat. Troszkę odszedł w zapomnienie, ale teraz właśnie wraca do mainstreamu. Nieskromnie powiemy, że też za naszą sprawą, bo już od 13 lat nad tym pracujemy, żeby rozpowszechniać o nim wiedzę i umiejętność wyplatania!
Materiały i konteksty
W ramach przedmiotu materiały i konteksty, ze studentami poznawaliśmy roślinę botanicznie, badaliśmy sploty i możliwości tego, co można z rogożyny wypleść. A na końcu sami spróbowali, bo teoria wyplatania nie daje tego odczucia, jak kiedy samemu bierze się do ręki materiał, więc zakończyliśmy warsztatem. Skręcaliśmy, tłukliśmy młotkiem i sprawdzaliśmy wytrzymałość rogożyny.
Teraz dalej już sami będą prowadzić eksperymenty, ale znając pasję Kasi, pewnie jeszcze się spotkamy! Cieszymy się, że projektanci odkrywają z nami możliwości naturalnych, tradycyjnych materiałów.
Zobacz rozmowę z Katarzyną Pełką-Burą „Projektowanie i wyplatanie”
Jeżeli też chcesz przyjechac do nas ze studentami i studentkami – napisz do nas. Jeżeli sam /sama projektujesz i potrzebujesz konsultacji merytorycznej i opowieści o materiałach – również ją oferujemy. Skontaktuj się z nami i poznaj możliwości polskiego plecionkarstwa!
Przeczytaj więcej o Katarzynie Pełce-Burej, której serdecznie dziękujemy!