fbpx

Przyszłość rzemiosła – międzynarodowy panel dyskusyjny w Lichtenfels

Future for the Craft //przyszłość rzemiosła// – to międzynarodowy panel dyskusyjny w Lichtenfels przeprowadzony przez Serfentę dla ZEF, Korbmarkt Lichtenfels we wrześniu 2022.

Międzynarodowy panel dyskusyjny: Przyszłość rzemiosła

Podczas organizowanego i moderowanego przez nas panelu „Future of craft” staraliśmy się zebrać bardzo różnorodne głosy w sprawie. Interesowała nas zarówno perspektywa rzemieślników, którzy
współcześnie żyją z pracy rzemieślniczej, ale też ważne były dla nas głosy tych, którzy na co dzień zajmują się pracą z tym sektorem. Dlatego zaprosiliśmy zarówno Tima Johnsona (plecionkarza, badacza i artystę) jak Hansgerta Butterweck, plecionkarza żyjącego z rzemiosła, jak i Monikę Pawłowską będącą PR managerem marki Orska. Interesujący był też dla nas głos z Azji – Aleksandra Denes z Tajlandii, jak i głos burmistrza Lichtenfels, miasteczka, które postanowiło oprzeć całą swoją
tradycję na rzemiośle.

ZEF Lichtenfels (Manfred Rauch) & Serfenta prezentuje panelistów i panelistki:

Andreas Hügerich, Burmistrz Lichtenfels City & Przewodniczący the Center of European Weaving Culture Lichtenfels.

Hansgert Butterweck, mistrz plecionkarki z Niemiec, przewodniczący organizacji plecionkarskiej „Verein Flechtwerk“ w Niemczech.

Tim Johnson, artysta, badacz, mistrz plecionkarstwa, mieszkający w Katalonii, Hiszpania, pochodzenia brytyjskiego, działa również w Wielkiej Brytanii.

Alexandra Denes, antropolożka i badaczka z Social Research Institute at Chiang Mai University w Tajlandii.

Monika Pawłowska z firmy ORSKA, polska biżuteria rzemieślnicza.

Paulina Adamska & Łucja Cieślar z Serfenty, Polska. Autorki biznes modelu „Od badań do biznesu” w którym łączą tradycję z odpowiedzialnym biznesem.

MODERATOR: Urszula Szwed, doradczyni biznesowa i specjalistka new business, doradzająca podmiotom pracującym z niematerialnym dziedzictwem kultury.

Zobacz nagranie dyskusji:

WATCH the discussion!

Przyszłość – wyzwania i prognozy

Wszyscy zgodzili się co do tego, że przyszłość dla rzemiosła jest, że będzie ono trwało i służyło, ale że dla jego kondycji ważne jest zajęcie się trzema aspektami.

Edukacja – co ważne zarówno edukacja specjalistyczna (mistrzowska), ale też upowszechniająca, czyli taka, która daje możliwość dotknięcia, poznania rzemiosła jak największej liczbie osób. Bez edukacji upowszechniającej bardzo trudno jest współczesnemu odbiorcy uświadomić wartość rzemiosła. Bez zetknięcia się z tym procesem nie wiemy jak trudna i wymagająca jest to praca. Stykanie się z rzemiosłem daje współczesnym ludziom możliwość zaspokojenia szeregu potrzeb (związanych m.in. ze zdrowiem psychicznym).
Jednocześnie samo upowszechnianie bez kształcenia kolejnych pokoleń mistrzów, może doprowadzić do zaniku rzemiosła jako profesji, zawodu. Oba kierunki muszą być rozwijane. W przyszłości rzemiosła nie chodzi o to, aby zostało ono spłycone, ale by w drodze upowszechnienia wynajdywać te osoby, które mogą zostać mistrzami (pogłębią edukację).

Rynek – rzemiosło musi być otwarte na rynek. Nie może funkcjonować w oderwaniu od jego mechanizmów. Dlatego warto spojrzeć na nie szerzej i wyjść z wąskiej kategorii produktu i zacząć patrzeć co jeszcze może współczesny człowiek z niego chcieć. Warto spojrzeć również
na rzemiosło jako usługę (dotknięcie natury, mindfullness) i być w kontakcie z potrzebami ludzi. Hermetyzacja rzemiosła jest zagrożeniem dla jego przyszłości. Jeżeli nie będzie ono w kontakcie ze współczesnymi ludźmi nie będzie nikogo kto będzie je chciał nieść dalej, podtrzymywać i ożywiać.

Klimat – rzemiosło plecionkarskie całkowicie oparte na naturalnych materiałach jest bardzo uzależnione od przyrody. Zmiany klimatyczne za jakimi mamy aktualnie do czynienia powodują, że np. w związku z suszą pewne materiały są w zagrożeniu (np. wiklina). Bardzo jest ważne, aby ten problem widzieć i zacząć szukać rozwiązań już teraz, ponieważ w perspektywie kilku lat problem może się nasilać.

Chcesz abyśmy zorganizowały dla Ciebie konferencję lub zaprosić nas jako gościa do Twojego wydarzenia? Contact us!

Korbmarkt Flechtkulturfestival

W poprzednich latach dla Korbmarkt Flechtkulturfestival in Lichtenfels przygotowywałyśmy konferencje, warsztaty i inne wydarzenia związane z polskim rzemiosłem.

– Viva Basket! Prezentacja badań etnograficznych w Norwegii i Polsce

– We weave! Wystawa tradycyjnego i nowoczesnego polskiego rzemiosła plecionkarskiego

– specjalne warsztaty z lokalnych, polskich, ręcznie zbieranych roślin – polskie techniki wyplatania, doświadczenie rzemiosła dla każdego.

Po latach doświadczenia w pracy z rzemiosłem mamy wiele wniosków – cieszymy się, że mogłyśmy je zaprezentować na tym spotkaniu. Dziękujemy gościom za udział i wymianę myśli o przyszłości rzemiosła.

Zobacz, jak było na festiwalu plecionkarskim w Lichtenfels, największym takim festiwalu w Niemczech:

Lichtenfels Korbmarkt 2022 in the eye of Serfenta/ Future for the craft

Special thanks to Manfred Rauch!

Udostępnij:

Podobne wpisy