fbpx

Serfenta zwycięzcą prestiżowej nagrody Europa Nostra 2024!

Serfenta z Cieszyna zdobyła prestiżową nagrodę Europa Nostra 2024! Jej Model Rewitalizacji Rzemiosła został nagrodzony wśród 26 laureatów z 18 krajów, to ogromne wyróżnienie. Ta wybitna nagroda po raz pierwszy trafia na Śląsk Cieszyński, dzięki sukcesowi Serfenty, cały region zyskuje niezwykłą renomę. Nagroda jest nazywana Oskarem, a nawet Noblem dziedzictwa kultury.

Serfenta działa od ponad piętnastu lat, charakteryzując się nowoczesnym i biznesowym podejściem do pracy z rzemiosłem. Ekspertki z Serfenty zaprojektowały rozwiązanie w obszarze innowacji społecznych i dziedzictwa kultury, stworzyły Model Rewitalizacji Rzemiosła i opierając się na nim, następnie wdrożyły zmianę w rzemiośle plecionkarskim.

Model Rewitalizacji Rzemiosła nagrodzony

Zespół Serfenty proponuje nowoczesne sposoby skutecznego, szerokiego i atrakcyjnego przekazywania umiejętności i wiedzy z obszaru Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego – nagroda została przyznana w kategorii Edukacja. To ogromny sukces nie tylko zespołu Serfenty, ale także regionu i całej Polski!

W oparciu Model Rewitalizacji Rzemiosła Serfenta może projektować także rozwiązania dla innych obszarów rzemiosła i dziedzictwa kulturowego.

Aby rozwiązać problemy w tym obszarze, proponuje:
– wykonanie solidnych badań antropologicznych i etnograficznych
– zaprojektowanie rozwiązań
– zaproponowanie realnych zmian
– połączyć idee z działalnością rynkową

Serfenta podbiła serca ekspertów skalą budowania świadomości społecznej i zrozumienia dziedzictwa kulturowego. Obecnie zespół projektuje rozwiązania dla pozostałych obszarów i inicjatyw, związanych z dziedzictwem.

Ceremonia i głosowanie na nagrodę publiczności

https://vote.europanostra.org/

W Krakowie odbyło się oficjalne ogłoszenie zwycięzców nagrody Europa Nostra na rok 2024, a także dyskusja o ochronie i promocji niematerialnego dziedzictwa kultury. Laudację wygłosił prof. Purchla, wiceprzewodniczący Europa Nostra.

Zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas ceremonii wręczenia Nagród Europa Nostra 2023 w Bukareszcie. Obecnie trwa głosowanie na Specjalną Nagrodę Publiczności, zwycięzca otrzyma 10 000 euro. Swój głos na Serfentę można oddać przez link powyżej.

Nagrody Europa Nostra

Nagrody Dziedzictwa Europejskiego | Nagrody Europa Nostra to prestiżowe wyróżnienie dla organizacji, instytucji i osób realizujących projekty w zakresie dziedzictwa kulturowego i naturalnego oraz działających na rzecz zachowania, edukacji, promocji i lepszych rozwiązań dla sektora dziedzictwa. W 2024 roku międzynarodowe grono ekspertów pod przewodnictwem profesora Jacka Purchli, wiceprezydenta Europa Nostra, wybrało aż trzech laureatów z terenu Polski. Wśród 38 krajów Europy biorących udział w konkursie Polska jest statystycznie trzecim z kolei najbardziej utytułowanym krajem. Wszyscy tegoroczni laureaci są związani ze Śląskiem.

Profesor Jacek Purchla, wiceprezydent Europa Nostra i przewodniczący Nagród Dziedzictwa Europejskiego podkreślił bardzo wysoki poziom tegorocznego konkursu.

Udostępnij:

Podobne wpisy