fbpx

Żniwa rogożyny w Serfencie – to się naprawdę wydarzyło!

Już ponad 10 lat temu Serfenta zafascynowała się niezwykłym, polskim materiałem plecionkarskim – rogożyną, pałką wodną, typha latifolia. Jaki on jest? Bardzo miękki i plastyczny, w pięknym miodowym kolorze, a zapleciony – jest bardzo wytrzymały.

Wtedy też podczas wypraw w poszukiwaniu mistrzów plecionkarstwa odnaleźliśmy mistrzynię Helenę Rogalę, nazywaną rogożynową królową, która z rogożyny wyplata dokładnie i pięknie jak nikt. I zaczęliśmy z nią naszą wieloletnią współpracę i przyjaźń.

Co to jest rogożyna?

W tym materiale najtrudniejsze to zdobyć go. Kiedyś rogożynę w Polsce pozyskiwano na tony, dziś nikt nie organizuje już rogożynowych żniw, tylko kilka osób wyplata z tego materiału (z trzema mamy współpracę w Serfencie). Trzeba zimą znaleźć staw, z którego jest spuszczana woda i w którym rośnie dobrej jakości rogożyna – nie każda się nadaje. Trzeba spędzić dzień na zimnie i wietrze w nieprzyjemnych warunkach. Wejść w błoto, czasem prawie utonąć – to wiemy z opowieści Pani Heleny, która mimo wieku i trudu zdecydowała się z nami na to!

Dlatego jest to nasz wspólny ogromny sukces tego roku – nasz i rodziny Rogalów. Zorganizowaliśmy razem rogożynowe żniwa i pozyskaliśmy materiał. Zobaczcie sami, jak to wygląda. To jest naprawdę niesamowite wydarzenie w Serfencie.

Każde źdźbło jest ścinane ręcznie sierpem przez Panią Helenę i jej rodzinę. Potem ciężkie snopki są wynoszone i transportowane pod dom, gdzie sezonują się w wielkich stogach do lata (pół roku). Ścinka trwa cały dzień albo i kilka dni. To właśnie wydarzyło się w tym roku, po wielu latach przerwy na taką skalę.

Jak ją kupić?

Po co nam tyle rogożyny? Wierzymy w piękno i siłę tego materiału. Przygotowujemy już od dawna wszystko, by z niego wyplatać razem z Wami. W maju 2020 organizujemy warsztaty mistrzowskie wyplatania z rogożyny – w czwartek ogłosimy wszystkie szczegóły. Już jest w naszym sklepie internetowym jako DIY zestaw: rogożyna, drewniana forma do wyplatania, filmy instruktażowe z mistrzynią Heleną. Filmy możecie kupić już teraz oraz przeczytać o rogożynie w książce.

Tak właśnie zrobił fascynujący RAD duet, który z naszymi filmami i z naszą rogożyną wyplótł fantastyczny kapelusz – element kolekcji Wiesia (Czytaj w Vogue!)

Teraz już wiecie, jak powstają torby z rogożyny od samego początku do końca, te, które możecie kupić tutaj. Wiecie, ile to pracy i kto ją ścina i wyplata. Niech rogożyna wejdzie na salony mody, niech ten materiał znów króluje. (Brawo RAD duet!) Takie mamy marzenie! Czy Wy też się tak cieszycie z rogożynowych żniw jak my?

W zeszłym roku wyplatali z nami z rogożyny – m.in. KUKBUK i Łukasz Łuczaj. Kto spotka się z rogożyną i z nami w marcu 2021?

Zdjęcia w terenie: niezastąpiony Rafał Soliński, zapraszamy Was na prawdziwą ucztę fotograficzną.

Udostępnij:

Podobne wpisy