fbpx

17 UNESCO Sympozjum w Maroko

W tym miesiącu Serfenta wzięła udział w 17 sympozjum UNESCO w Rabacie, Maroko. Temat główny tego spotkania to: żyjące dziedzictwo i zmiany klimatyczne. To było dla nas ważne i cenne wydarzenie, a także okazja do rozmowy i dyskusji na ważne dla nas tematy. To też możliwość przedstawienia naszego punku widzenia osobom reprezentującym niematerialne dziedzictwo kultury z całego świata.

Nasza obecność na tym wydarzeniu była związana z faktem, że jesteśmy jedną z trzech akredytowanych organizacji UNESCO w Polsce. Było to również następstwo nagrody JIAPICH 2022, którą otrzymałyśmy miesąc wcześniej w Jeonju, w Korei Południowej. To była pierwsza podróż Serfenty do Afryki oraz po raz pierwszy wzięłyśmy udział w zgromadzeniu UNESCO, to istotny moment dla rozwoju naszej organizacji.

Serfenta at 17 symposium UNESCO in Morocco

Program Sympozjum UNESCO – żyjące dziedzictwo i zmiany klimatyczne

To było wydarzenie, które zgromadziło w Rabacie ludzi z całego świata. Z pewnością zjazd UNESCO to najlepsze miejsce na świecie do uprawiania aktywnego networkingu! Mamy uczucie, że właściwie mogłyśmy stać tylko w jednym miejscu, a tłum przyjaznych ludzi był tam obecny, otaczał nas i przepływał przez nas, gotowy by rozmawiać, pytać, nawiązywać kontakty.

Paulina Adamska and Urszula Szwed prezentowały naszą organizację, która została ciepło powitana przez przyjazną, międzynarodową publiczność. Było to możliwe dzięki głównemu organizatorowi, który zdecydował się umieścić nasze wystąpienie na początku całego wydarzenia, w pierwszy dzień. Laurier Turgeon – to był wspaniały pomysł! Dziękujemy bardzo za sprawienie, że byłyśmy tak widoczne podczas tego sympozjum i za możliwość prezentacji naszej pracy i celów.

Serfenta at 17 symposium UNESCO in Morocco

Dzięki obecności reprezentantek i reprezentantów z krajów takich jak: Gambia, Surinam, Reunion, Indonezja, Australia, Włochy, Belgia, Maroko, Korea Południowa, Stany Zjednoczone, Słowenia, Japonia,  Nepal, Grecja, Azerbejdżan, Ukraina, Malawi oraz oczywiście Polska (oraz jeszcze wielu innych) mogłyśmy nauczyć się więcej i poznać realne problemy, którym społeczności z najdalszych zakątków świata stawiają czoła. Mogłyśmy tez poznać wzajemne zależności pomiędzy niematerialnym dziedzictwem kultury a zmianami i wyzwaniami klimatycznymi.

Spotkania UNESCO główne i te mniejsze

W trakcie trwania Sympozjum miały miejsce większe i mniejsze wydarzenia, spotkania i oczywiście rozmowy z otaczającymi nas uczestnikami i uczestniczkami. Wzięłyśmy udział w konferencjach i spotkaniach o następujących tematach:

Żyjące dziedzictwo, zmiany klimatyczne i środowisko,

Spotkanie zarządu Heritage Alive magazyn,

Międzynarodowej grupie roboczej the Overall Results Framework,

Kilku wystawach, kilku dodatkowych wydarzeniach i spotkaniach roboczych, tysiącach rozmów. Między innymi dołączyłyśmy do debaty o społecznej roli kobiet w transmisji niematerialnego dziedzictwa kultury, a także w obradach okrągłego stołu dot. ochrony i promocji NDK w kontekstach urbanizacji i środowiskach miejskich.

Jesteśmy bardzo ciekawe i żywo zaintrygowane co w przyszłości przyniesie nam obecność na tych spotkaniach.  Jesteśmy gotowe na nowe wyzwania i możliwości współpracy z tematyką zrównoważonego rozwoju na polu niematerialnego dziedzictwa kultury.

Polskie akcenty UNESCO oraz świętowanie w Maroko

Jednego z wieczorów zostałyśmy zaproszone na specjalne spotkanie do Rezydencji Polskiej Ambasady w Maroko. Spotkanie dotyczyło celebracji wprowadzenia polskiego flisactwa na międzynarodową listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO. To łączony wpis flisactwa z wielu krajów – Polski, Austrii, Czech, Łotwy oraz Hiszpanii. Gratulujemy i cieszymy się bardzo! Ten wpis oznacza, że tradycja flisactwa w każdym z tych krajów jest obszarem ważnym w przeszłości i wciąż żywym obecnie. Spotkałyśmy przedstawicieli i depozytariuszy – flisaków z Ulanowa w Polsce. Miałyśmy przyjemność porozmawiać z nimi i posłuchać o ich tradycjach, a także wspólnie świętować wpis w Rabacie.

Czym zauroczyło nas Maroko?

Miałyśmy też możliwość zobaczyć odrobinę Maroko pomiędzy wydarzeniami. Dlatego zrywałyśmy się o świcie by pobiec do Mediny, która jest częścią Rabatu. To duży, tradycyjny targ w centrum miasta. Wspaniałe i egzotyczne miejsce!  Pełne  ludzi, dźwięków, ziół, przypraw, zapachów oraz… kotów. Miałyśmy tylko kilka godzin na zwiedzanie ale wciąż – to było cudowne móc zobaczyć i doświadczyć tego wszystkiego, co oferuje Maroko – herbaty, jedzenia i gościnności Marokańczyków.

A to wcale nie koniec przygód! Podczas naszej podróży Maroko awansowało w 16 mistrzostwach światowych FIFA (po raz pierwszy od 36 lat!) i całe miasto świętowało to wydarzenie. Rabat zamienił się cały w gigantyczną imprezę, ludzie tańczyli na ulicach, śpiewali i celebrowali radość. To była przyjemność i niezwykłe doświadczenie być tam dokładnie w tym momencie, móc to wszystko zobaczyć i w tym uczestniczyć!

Podsumowanie i podziękowania

Ponad 7500 km, 7 dni,

więcej niż 50 spotkań 1:1,

10 wydarzeń branżowych,

Jedna prezentacja przed publicznością składającą się z przedstawicieli ponad 20 krajów,

1 awans Maroka do 1/8 finału mistrzostw świata w piłce nożnej,

20 stopni Celsjusza każdego dnia,

3 zawały serca w marokańskich taksówkach

8 zaskakujących pobudek z głosem Muezina z meczetu

1 para butów kupiona po zalaniu przez morskie fale.

Dziękujemy wszystkim przyjaciołom spotkanym w Rabacie! Specjalne podziękowania lecą do osób takich jak: Amareswar Galla z Indii & Australii, Hanhee Hahm, Shinwha Hong i całego zespołu z  the Center of Intangible Cultural Studies z Republiki Korei, Eivind Falk z Norwegii, Art for Refugees in Transition ze Stanów Zjednoczonych, Monalisa Maharjan z Nepalu, Jorijn Neyrinck z Belgii, Leena Marsio, Kikka Jelisejeff i ich przyjacielska ekipa z Finlandii, Rachel Gefferie z Surinamu i jednocześnie z GB, Sana Jaju z Gambii i wielu wielu innych osób, których nie sposób tu wszystkich wymienić! Specjalne podziękowania dla Eric Alendroit z Reunionu, grupy fantastycznych przyjaciół z Niderlandów: Mark, Susanne i Sophie, Magdalena z  Słowenii, przedstawicielom z Ministerstwa Kultury Ukrainy, Janie ze Słowacji! Również dziękujemy Hannie Schreiber and Joanna Cicha-Kuczyńska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dobrze było Was tam spotkać.

Bardzo dziękujemy i do zobaczenia w niedalekiej przyszłości, gdzie będziemy razem tworzyć wspaniałe rzeczy!

Chcemy też podziękować Instytutowi Adama Mickiewicza za wsparcie finansowe naszej podróży do Maroka oraz 김형근za zdjęcia z wydarzenia.  

Udostępnij: