fbpx

Rzemiosło na nowoczesnym rynku – konferencja 1

Rzemiosło na nowoczesnym rynku – to konferencja, którą przygotowałyśmy dla Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pod hasłem bines – pasja – slow life odbyły się przygotowane przez nas wykłady i dyskusja z zaproszonymi gośćmi. Część pierwsza miała miejsce w Cieszynie.

Konferencja o rzemiośle i nowoczesnym rynku

Temat konferencji i program były tak atrakcyjne, że do Cieszyna przyjechały osoby aż z Szczecina, Warszawy, Krakowa, Górnego Śląska i Zagłębia, a także z Pragi (CZ) i Czeskiego Cieszyna. Cieszymy się z takiej licznej obecności! Zarówno mieszkańców i mieszkanek Cieszyna jak i osób z innych miast ❤ To pokazuje, jak ważny dla Was/nas jest ten temat 💪 A dla nas w Serfencie szczególnie, ponieważ promujemy niematerialne dziedzictwo kultury i rzemiosło plecionkarskie z silnym fokusem na zrównoważony biznes.

Chętnie dzielimy się swoją wiedzą w tych tematach, Ty również możesz zaprosić nas z wykładem na swoje wydarzenie!

Urszula Szwed opowiedziała jak budować strategię cen produktu rzemieślniczego, a następnie dała wskazówki dla twórców, przedsiębiorców i artystów. Jak to mówi Ula Szwed, było bardzo konkretnie oraz na prawdziwych przykładach. Dowiedzieliśmy się jak budować cenę produktu oraz z jakimi problemami boryka się polskie rzemiosło. Łucja Cieślar przedstawiła możliwości polskich materiałów roślinnych w rzemiośle i designie – plecionkarstwo, case study. Nie tylko przekazałyśmy wiedzę o materiałach ale również o potrzebach zawartych w rzemiośle współcześnie.

Dyskusja – antropologia kulturowa w praktyce i w biznesie

Potem przyszedł czas na dyskusję o tym czy etnografowie mogą zmieniać świat i czy świat potrzebuje antropologów/żek i etnologów/żek. „Antropologia kulturowa w praktyce i w biznesie”

  • Jak odnaleźć się na rynku w branży kreatywnej?
  • Jaka jest przyszłość zawodowa dla etnologów i antropologów kulturowych?
  • Jak badania etnograficzne mogą zmieniać świat – perspektywa praktyka.

Paulina Adamska z Serfenty (której obecna działalność biznesowa również wywodzi się z badań etnograficznych) przepytała prof. Kingę Czerwińską i dr Karolinę Kanię, a także Urszulę Szwed – doradczynię biznesową. Wnioski z dyskusji mówiąc krótko są optymistyczne – umiejętności, jakie nabywa się w czasie studiów etnologicznych są bardzo potrzebne na współczesnym runku pracy, a etnologia i otwarte podejście potrafią zmieniać świat! Rozmawiały również o tym czy etnologia ma znaczenie dla sztucznej inteligencji! 😮 Dziękujemy także firmie Tenka za prezentację o designie.

Zobacz skrót konferencji rzemiosło na nowoczesnym rynku

Prelegenci i goście konferencji

Urszula Szwed
Doradczyni biznesowa specjalizująca się w odpowiedzialnym biznesie. Ekspertka w zakresie budowania produktów i usług (silnych na rynku), opartych na niematerialnym dziedzictwie kultury, jak również pecjalistka w zakresie procesów ekonomizacji III sektora. Miłośniczka Excela.

Łucja Cieślar
Współtworzy i współzarządza Serfentą, która od 15 lat pracuje z rzemiosłem plecionkarskim. Jest współautorką modelu biznesowego „From research to business”, którego celem jest utrzymanie ciągłości umiejętności rzemieślniczych, ich uwspółcześnianie oraz – co najważniejsze – urynkawianie. Udostępnia, upowszechnia i promuje niematerialne dziedzictwo kultury na całym świecie. Uważa, że doświadczenie rzemiosła powinno być dostępne dla wszystkich.

Paulina Adamska
Liderka Stowarzyszenia Serfenta, od 15 lat prowadzi je w kierunku, w którym łączy rzemiosło z ludzkimi potrzebami i z biznesem. Jest ekspertką z zakresu plecionkarstwa, ale też kontaktów zagranicznych i sprzedaży rzemiosła w Polsce i zagranicą. Wzorcowe praktyki oraz silny fokus na zrównoważony biznes – to jej klucz do sukcesu. Antropolożka, rozpoczynała od badań rzemiosła plecionkarskiego w Polsce, teraz reprezentuje Niematerialne Dziedzictwo Kultury w UNESCO i na całym świecie.

Dr hab. Kinga Czerwińska , prof. UŚ
Zastępca dyrektora Instytutu Nauk o Kulturze, antropolożka kultury. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się głównie wokół antropologii kulturowej, antropologii sztuki, sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, dziedzictwa kulturowego i designu. Działa w Radzie Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministerstwie Kultury.

Dr Karolina Kania
Doktorka etnologii i antropologii społecznej, badaczka w Centre d’étude des mouvements sociaux (EHESS w Paryżu), trenerka edukacji międzykulturowej. Pracowała w Muzeum Etnograficznym, laboratorium badawczym i organizacjach pozarządowych. Obecnie mieszka w czeskiej Pradze, gdzie projektuje innowacje w czeskim start-upie. Prowadzi bloga www.ethnopassion.pl

Łukasz Szczęsny (Tenka)
Strateg designu, moderator procesowego tworzenia produktów i usług w oparciu o design. Specjalista w wypracowywaniu modelów biznesowych, propozycji wartości, mapowaniu ścieżek klientów, pracy strategicznej oraz usprawniania procesów w organizacjach. Jeden z pierwszych popularyzatorów design thinking w Polsce.

Ty również możesz zaprosić nas z wykładem na swoje wydarzenie, możemy też przygotować dla Ciebie dyskusję i zaprosić gości albo nawet przygotować program i zorganizować całą konferencję.

Napisz do nas biuro@serfenta.pl

Miejsce konferencji : Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ Etnologia i Antropologia Kulturowa w Cieszynie

Organizator główny: Uniwersytet Śląski w Katowicach

Partnerzy merytoryczni: Serfenta i Tenka

Udostępnij:

Podobne wpisy

Wrześniowe warsztaty

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej…

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej na wrzesień: Co, gdzie, kiedy – warsztaty…