fbpx

Wyplatanie z korzeni świerkowych na liście NDK!

Z radością ogłaszamy, że wyplatanie z korzeni świerkowych w Beskidzie Śląskim zostało wpisane na krajową listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury! To sukces wielu osób, w tym również Serfenty – bo od lat pracujemy z mistrzem Janem Zogatą, który wyplata z korzeni świerka. Dziękujemy Agacie Musze z NID oraz Kasi Ruckiej- Ryś z Muzeum na Grapie za wspaniałą współpracę!

Aby przygotować podwaliny pod ten wniosek już od lat prowadziłyśmy z mistrzem Janem – warsztaty, projekty Mistrz Tradycji, Craft Toury, a także współpracowałyśmy z lokalną społecznością, co możecie zobaczyć na filmie poniżej.

Z mistrzem Zogatą współpracujemy już wiele lat

Mistrz Jana Zogata, jedyny w Polsce mistrz, który wyplata z korzeni świerka. Ręcznie struga bukowe elementy, pozyskuje, przygotowuje i wyplata z korzeni świerka kosze. Mistrz Jan realizował z nami projekt „Mistrz Tradycji” i dzięki temu teraz jego młodzi uczniowie podtrzymują to niezwykłe rzemiosło – jak na przykład Bartek Juroszek, który również z nami współpracuje. Razem z lokalną społecznością staraliśmy się o wpis tej umiejętności na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury– to dziedzictwo jest tego warte. Współpracujemy razem już ponad 15 lat!

Przygotowania do wpisu na listę NDK

Zobacz film, w którym prezentujemy plecionkarstwo z korzeni świerka, z Beskidu Śląskiego – oraz przygotowania do wpisu na listę, w tym głosowanie.

Kosze z korzeni świerku

Kosze z korzeni świerka od mistrz Jana znajdują się w naszym sklepie. Jest to możeliwe dzięki wieloletnim przyjaźniom nawiązanym podczas plecionkarskich podróży Serfenty. Ty też możesz mieć taki kosz!

Cieszcie się razem z nami!

Udostępnij:

Podobne wpisy

Wrześniowe warsztaty

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej…

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej na wrzesień: Co, gdzie, kiedy – warsztaty…