fbpx

Warsztaty Mistrzowskie wyplatania z „królową rogożyny”

To wyjątkowa okazja, by zapisać się na warsztaty wyplatania z rogożyny z mistrzynią i wypleść własną matę/tacę oraz torbę na ramię z absolutnie niezwykłego materiału, ręcznie ścinanego.

OSTATNIE WOLNE MIEJSCE! 

WYPLATANIE Z ROGOŻYNY – WARSZTATY MISTRZOWSKIE

MISTRZYNI: Helena Rogala.

Kiedy: 19-20 czerwca 2021
Gdzie: Cieszyn, Srebrna 1, Serfenta
Charakter warsztatów: zdobycie konkretnych umiejętności, każdy wyplecie dwa przedmioty
Dla kogo: DLA KAŻDEGO, nie jest wymagana żadna znajomość technik plecionkarskich, ani żadne doświadczenie w zakresie plecionkarstwa. Uczymy się pracy od podstaw i przygotowania materiału.

CENA PROMOCYJNA do 15 października: 649 zł
CENA od 15 października: 690 zł
(o zaliczce i zgłoszeniach poniżej! Liczba miejsc jest ograniczona – 10 osób)

MISTRZYNI I SERFENTA

Nasze wyjątkowe WARSZTATY MISTRZOWSKIE poprowadzi mistrzyni Helena Rogala (lat 73), nazywana Królową Rogożyny. To jedna z ostatnich mistrzyń, która wyplata dla nas unikatowe torby z rogożyny. Współpracujemy z mistrzynią Heleną od 11 lat. Razem z rodziną ręcznie ścina pałkę wodną w błotnistych stawach, czyści ją i starannie wyplata z niej prawdziwe cuda.

MATERIAŁ PLECIONKARSKI – ROGOŻYNA

Rogożyna to inna nazwa pałki wodnej, której unikatowość tkwi w tym, że wyplata się tą częścią rośliny, która rośnie pod wodą. Ostatni rzemieślnicy ścinają ją ręcznie w stawach (zobacz, jak to robią!) i suszą przez całą zimę. Rogożyna ma piękny miodowy kolor i jest wodoodporna. Podczas wyplatania rzemieślnicy starannie wybierają każdy liść czy łodygę, my też się nauczymy, jak przygotować materiał. Ten polski materiał to wspaniała alternatywa dostępnych plecionek z trawy morskiej czy hiacyntu! Nie jest też łatwo go pozyskać – ani w Polsce, ani za granicą. Ale mamy dla Was świetną wiadomość, będzie można u nas kupić na miejscu snopek rogożyny i igłę do rogożyny! (nowość!) 

CO WYPLECIEMY

Podczas naszych warsztatów poznamy materiał, a każdy uczestnik stworzy dwa własne wyroby. Będą one także okazją, by skupić się na pracy własnych rąk i w rytmie SLOW stworzyć wyjątkowe przedmioty, a plecionki z rogożyny każdy zabierze ze sobą do domu. Razem z mistrzynią nauczymy Was jak wypleść płaską formę – matę, na podstawie której nauczymy się pracy z rogożyną i podstawowych splotów plecionkarskich. Później mata będzie mogła pełnić różne funkcje jako podstawka lub ozdobna tacka.

Drugą formą poznaną na warsztatach będzie torba z rogożyny, wypleciona na specjalnie przygotowanych przez nas na te warsztaty formach drewnianych. Do wyplatania użyjemy również wytworzonych w warsztacie w Cieszynie igieł do rogożyny, stworzonych według pomysłu plecionkarek. Własnoręcznie wykonana torba będzie wspaniałą pamiątką po niezapomnianej przygodzie z jednym z najstarszych tradycyjnych rzemiosł.

ZAPRASZAMY PROJEKTANTÓW/PROJEKTANTKI

Warsztaty plecionkarskie są doskonałym sposobem do rozszerzenia pola doświadczeń zawodowych i zainteresowań dla architektów, projektantów, osób pracujących z tkaninami, wszystkich, którzy chcą wzbogacić swoje umiejętności rzemieślnicze i poznać nowy niezwykły materiał, który można wykorzystać lub połączyć. Zobaczcie projekt „Wiesia” i stworzony przez RAD duet kapelusz z rogożyny!

HARMONOGRAM WARSZTATÓW

Sobota: 9:00 – 16:00 Opowieść o rogożynie oraz o plecionkarstwie w Polsce, poznawanie materiału; wyplatanie płaskiej formy – tacki/maty, wstęp do pracy na formach

Niedziela: 9:00 – 16:00 Wyplatanie koszyków na drewnianych formach

(Godziny warsztatów uwzględniają przerwy kawowe i poczęstunek na miejscu oraz przerwę na obiad). Cena warsztatów mistrzowskich obejmuje udział w dwudniowych zajęciach z mistrzynią, dostęp do materiału i narzędzi oraz kawę/herbatę i przekąskę.

ZGŁOSZENIA pod adresem: biuro@serfenta.pl.

Obowiązuje wpłata ZALICZKI 200 zł na konto:

02 1020 1390 0000 6102 0465 5496

Prosimy o zrozumienie – w przypadku rezygnacji z warsztatów po dacie 10 czerwca, zaliczka nie podlega zwrotowi, jednak można przekazać swoje zgłoszenie innej osobie, np. przyjacielowi/przyjaciółce.

PROMOCYJNY ZESTAW DLA PASJONATÓW

W promocyjnej cenie 59 zł dla uczestników warsztatów proponujemy zestaw: książka o polskim plecionkarstwie (cena regularna 69 zł) oraz film instruktażowy o wyplataniu z rogożyny online – dodajemy za darmo! Cena warsztatów + zestawu: 758 zł. 

Serdecznie zapraszamy! Polecamy w Cieszynie skorzystanie z oferty noclegowej OFKA 8pokoi.pl lub 3 Bros’ Hostel.

Zobacz wydarzenie na facebooku! Kliknij i podaj dalej!

Udostępnij:

Podobne wpisy

Wrześniowe warsztaty

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej…

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej na wrzesień: Co, gdzie, kiedy – warsztaty…