Doświadczanie rzemiosła
Po doświadczanie rzemiosła odwiedziła nas w zeszłym tygodniu świetna ekipa z Nadleśnictwo Maskulińskie, Lasy Państwowe czyli z drugiego końca Polski, Ruciane-Nida. Przyjechali 600 km, żeby spędzić z nami 3 dni na zanurzaniu się w rzemiosło, na rozmawianiu o wartości pracy ręcznej i o tym, czy wyplatanie znowu może być opłacalnym zawodem.
Co to jest doświadczanie rzemiosła?
Doświadczenie rzemiosła plecionkarskiego, to nie tylko wyplatanie. To też zobaczenie jak powstaje, wiedza o kontekście przyrodniczym i społecznym. Zobaczenie całego regionu i jego pięknej specyfiki, spróbowanie czegoś od podszewki. Sprawdzenie na własne oczy i uszy, w jakiej pięknej okolicy rzemieślnicy tworzą przedmioty – nie tylko śliczne ale i użyteczne, do konkretnych spraw. To też zjedzenie lokalnego drożdżowego ciasta z jagodami, pogranie na lokalnym instrumencie. No i koniecznie – piękne, górskie widoczki! To właśnie przygotowałyśmy dla Nadleśnictwo Maskulińskie, Lasy Państwowe w dzień trzeci naszej przygody z rzemiosłem, Craft Tour z Serfentą
Za współpracę dziękujemy Kasi Ruckiej-Ryś z Muzeum Regionalne „Na Grapie” oraz za fotki Fotografia Tabak. A dzielnym uczestniczkom i uczestnikom za uśmiechy mimo sakramenckiego upału!
Dotyk wikliny i smakowanie Cieszyna/ Czeskiego Cieszyn
Doświadczali też ręcznie i w praktyce – wyplatania, wyginania, wąchania, cięcia i czasem – pękania! „Jakbyś mi 3 dni temu powiedziała, że zrobię sobie taki kosz, to bym nie uwierzył” – powiedział na koniec Michał. Lubimy ten moment, kiedy ktoś właśnie przeżywa swój pierwszy raz plecionkarski i odczuwa dumę z siebie.
Nasi goście poznawali zakamarki Cieszyna i Czeskiego Cieszyna oraz mało spali (no za to to już nic nie możemy ).
Byli zainteresowani, zaangażowani, chętni do rozmów i wygłupiania się do zdjęć. Jestem im za to bardzo wdzięczna, że mogliśmy sobie tak szczerze i od podszewki porozmawiać o rzemiośle, o jego blaskach i cieniach, o kosztach i o technikach. A całość prowadziła oczywiście niezastąpiona Paulina Adamska, Łucja Cieślar obstawiała organizacyjne tyły przody i boki, a także pomagały nam Kasia Kowalska i Daria Czauderna. Fajny czas!
Dodatkowo przygotowałyśmy im wszystko w jednym pakiecie – noclegi, wyżywienie, (dziękujemy Liburnia Hotel Cieszyn) wypad na czeskie piwko, tylko dojazd ogarniali sobie sami. Dzięki temu mogli skupić się i mieć czas na doświadczanie.
Jak przyjechać do nas na Craft Tour?
Była to część bardzo fajnego projektu, który napisali – bo są aktywni i fajni i mają grupę, która lubi razem działać!
Macie znajomych, którzy też chcą taką wycieczkę? Dawajcie ich tu do nas Zapraszamy do Serfenta! Wszystkim bardzo dziękujemy!
Nadleśnictwo Maskulińskie informuje, że w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, Plan Operacyjny na lata 2020 – 2023realizuje operację pn.: „Tradycyjne wikliniarstwo – powrót ginącego zawodu” i w ramach tego właśnie projektu pozyskało środki na przyjazd do nas!