fbpx

Wykład na Śląskim Festiwalu Nauki

Nasz wykład znalazł się w programie Śląskiego Festiwalu Nauki 2022, wśród tysiąca wrażeń i wydarzeń. Tytuł wystąpienia Łucji Cieślar brzmiał bardzo tajemniczo. „Co rzemiosło ma wspólnego z dinozaurami? O najstarszym koszu świata i o wiele więcej”.

O czym mówiłyśmy na Śląskim Festiwalu Nauki?

Miałyśmy okazję wystąpić z wykładem na scenie humanistyczno – społecznej Śląskiego Festiwalu Nauki. W końcu rzemiosłem plecionkarskim zajmujemy się już od 15 lat i przemierzamy tysiące kilometrów, żeby wiedzieć o nim wszystko.

Od lat prowadzimy badania rzemiosła w Polsce i wielu innych krajach – mamy więc spojrzenie etnograficzne i naukowe. Badamy też rzemiosło w bardzo ważnym kontekście społecznym – od strony ludzkich potrzeb, co ma kluczowe zrozumienie dla żywotności i atrakcyjności rzemiosła. Z kosza, który zakładamy na rower, bierzemy na zakupy, można wyczytać bardzo dużo, to zapis niematerialnego dziedzictwa, ważnego dla naszej tożsamości. Opowiadamy podczas takiego wykładu o plecionkarskich przygodach na Islandii, w Norwegii, Korei i Polsce.

Pokazałyśmy też prawdziwego dinozaura wśród koszy – kosz wypleciony z roślin, który ma 10 000 lat.

Co z tym dinozaurem i rzemiosłem?

Po co przyjeżdżają do Polski ludzie z całego świata, od Skandynawii po Japonię? Chcą dotknąć rzemiosła – pójść do lasu, dotknąć słomę, powąchać rogożynę i zobaczyć jak się…wyplata! Wyplecione przedmioty są dla nas zwyczajne, ale w innych krajach kosz to niemalże archeologiczne znalezisko.

Czy rzemiosło może podzielić los dinozaurów? Czy są miejsca na świecie, gdzie rzemiosło plecionkarskie wyginęło? Wydaje się, że rzemiosło będzie trwało wiecznie, ale czy na pewno? Nie grozi mu meteoryt, ale zmiany gospodarcze i brak kontynuacji. W Polsce chcemy zapobiec wyginięciu tego, co ma ogromną wartość dla następnych pokoleń i mamy swoje spojrzenie na jego obecną kondycję.

Zapraszamy do współpracy

Jeżeli i ty chcesz się przekonać, że wyplatanie koszy to nie przeżytek, a dziedzictwo kultury to fascynująca przygoda, która pozwala na odkrywanie ciekawych historii, kontakt z przyrodą i niezapomniane doświadczenia offline – skontaktuj się z nami.

Opowiemy o doświadczaniu rzemiosła również u Ciebie, na Twoim wydarzeniu, w Twojej instytucji. Możemy też przygotować interaktywne stanowisko naukowe pozwalające doświadczyć rzemiosła. Napisz do nas!

Dziękujemy Śląskiemu Festiwalowi Nauki za zaproszenie, to wspaniała i wielowątkowa impreza, z którą mamy wspólny cel – popularyzację i przybliżanie ludziom fascynujących obszarów życia. Cieszymy się również z zaproszenia do rozmowy w RADIO 357 – wystąpiłyśmy przez „milionami słuchaczy” – dziękujemy i polecamy się do rozmów!

Posłuchaj też odcinka podcastu „Z lotu Drozda” gdzie rozmawiamy o doświadczeniu rzemiosła.

Serfenta gościem podcastu Pawła Drozda
Udostępnij:

Podobne wpisy