Wystawa i warsztaty w Lublinie

W listopadzie zapraszamy Was do Lublina wspólnie z Warsztatami Kultury!

Pokażemy tam świetną wystawę PLECIEMY! / WE WEAVE! – zapraszamy na wernisaż połączony z pokazem wyplatania. Na wystawie zaprezentowane zostanie plecionkarstwo w kontekście dobrego projektowania, użycia naturalnych materiałów, reusingu, zero waste, nowoczesnego rzemiosła i wartości pracy ludzkich rąk. Oprócz plansz, wyrobów, narzędzi i form, na wystawie będzie można zobaczyć także trzy stanowiska interakcyjne.

▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼

wernisaż: 8 listopada 2019, godz. 18.00; ekspozycja:

9-10 listopada 2019, w godz. od 10.00-16.00
11-30 listopada 2019, poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godzinach 10.00-17.00, środa w godzinach od 10.00-19.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – II piętro
wstęp wolny

▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼

WARSZTATY!

W tym samym czasie zapraszamy na dwudniowe warsztaty plecionkarskie, prowadzone przez Stowarzyszenie Serfenta oraz mistrza plecionkarskiego Wiesława Chołuja z Lucimi, które odbędą się w dniach 9-10 listopada 2019 r.

Warsztaty to 16 godzin pracy z mistrzem, dostęp do narzędzi i przygotowanej wcześniej wikliny, kawa, herbata i drobny poczęstunek i najważniejsze – własnoręcznie zrobiony, wiklinowy kosz! To również zdobycie konkretnych umiejętności wyplatania wyjątkowego, wiklinowego kosza na wierzbowej ramie, który świetnie wygląda w każdym wnętrzu.

Podczas warsztatów wypleciemy kabłącoki – słynne wiklinowe kosze z płaską tylną ścianą, w którą wpleciony jest charakterystyczny kabłąk. Umiejętność ich wyplatania znajduje się na liście Niematerialnego Dziedzictwa Kultury. Materiał na którym będziemy pracować to świeżo ścięta pachnąca wiklina. Każdy uczestnik skończy warsztat z własnoręcznie wyplecionym koszem, który zabierze ze sobą do domu.

KABŁĄCOK świetnie odnajdzie się w nowoczesnych wnętrzach jako kosz na zabawki, kosz na drewno, gazety czy element wystroju kuchni, salonu lub łazienki w duchu wabi-sabi. W trakcie warsztatów zobaczymy też pokaz zdjęć i filmów o tradycyjnym polskim plecionkarstwie i jego różnorodności w kształtach koszy i materiałach. Warsztaty przeznaczone są dla każdego – nie jest wymagana znajomość technik plecionkarskich ani doświadczenie w zakresie plecionkarstwa.

▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Aby plecionkarstwo żyło!” realizowanego przez Stowarzyszenie Serfenta i dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa jest prezentowana w Warsztatach Kultury w ramach tegorocznej odsłony projektu „Patterns of Europe | Wzory Europy”, w ramach projektu „Aby plecionkarstwo żyło!” realizowanego przez Stowarzyszenie Serfenta i dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Udostępnij:

Podobne wpisy