fbpx

WARSZTATY WYPLATANIA KOSZA ZE SŁOMY / POZNAŃ

Warsztaty w Poznaniu – WYPLEĆ KOSZ ZE SŁOMY PĘTELKOWEJ

Zapisz się na warsztaty wyplatania ze słomy – unikatową, polską techniką pętelkową! Wyplatanie to odpoczynek i chwila wolnego od codziennego tempa. Kiedy ręce pracują – głowa odpoczywa. Czas spędzony w Ogrodzie Botanicznym wspólnie z Serfentą i naturalnymi, pachnącymi, ekologicznymi materiałami działają dobrze na ciało i umysł. To warsztaty dla każdego, kto potrzebuje na chwilę znaleźć przyjemność w pracy ręcznej i odpocząć.

Gdzie: Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu, ul. Dąbrowskiego 165

Kiedy: 25.08.2023 (piątek) 9:30-15:30

Cena: 130 zł/ osoba.

Liczba osób w grupie: 8 osób

CO ZROBIMY?

Na warsztatach zrobimy kosze z ręcznie zebranej i przygotowanej słomy żytniej. Słoma pętelkowa to ozdoba każdego wnętrza, a samodzielne zrobienie takiego przedmiotu to duma i radość! Każdy uczestnik/uczestniczka skończy warsztat z własnym przedmiotem. WAŻNE! Nie trzeba mieć doświadczenia w wyplataniu, wszystkiego nauczysz się od podstaw. Do wyplatania użyjemy specjalnych narzędzi – igieł plecionkarskich do wyplatania ze słomy.

Słomokulki ze słomy pętelkowej

Organizator zapewnia dostęp do wody pitnej. Polecamy zabrać ze sobą drobną przekąskę. W czasie zajęć przewidujemy krótkie przerwy.

Podczas warsztatów będzie można też zwiedzić wystawę Pleciemy!, która prezentuje bogactwo roślin wykorzystywanych w plecionkarstwie oraz różnorodne, często unikatowe, wyplatane ręcznie

przedmioty.

WARSZATY – OPŁATA/REZERWACJA:

Aby mieć zagwarantowane miejsce na warsztatach obowiązuje przedpłata na konto oraz zgłoszenie mejlowe na adres biuro@serfenta.pl :

02 1020 1390 0000 6102 0465 5496

Stowarzyszenie Serfenta, tytuł wpłaty: Warsztaty, Poznań, słoma

Po otrzymaniu mejla i wpłaty wyślemy informację z potwierdzeniem.

LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU

ZOBACZ TEŻ – WARSZTATY WYPLATANIA Z ROGOŻYNY

O prowadzącej:

Paulina Adamska to ekspertka w zakresie plecionkarstwa, doświadczona instruktorka rzemiosła, przeprowadziła setki warsztatów plecionkarskich dla dzieci, dorosłych i seniorów. Absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego. Praktykowała u mistrzów plecionkarstwa w obszarze słomy, korzeni i wikliny. Założycielka Stowarzyszenia Serfenta, które od 15 lat prowadzi łącząc tradycyjne rzemiosło z ludzkimi potrzebami i z biznesem. Specjalistka w zakresie kontaktów zagranicznych i sprzedaży rzemiosła w Polsce i zagranicą. Antropolożka, rozpoczynała od badań rzemiosła plecionkarskiego w Polsce, teraz reprezentuje niematerialne dziedzictwo kultury w ramach UNESCO i na całym świecie. 

Techniki pętelkowej uczyła się od mistrzów plecionkarskich, teraz chętnie przekazuje umiejętności kolejnym osobom. Wprowadzi w tajniki rzemiosła plecionkarskiego i opowie też o materiałach, z których wyplata się w Polsce. Zapewnia opowieści o rzemiośle, materiały i narzędzia, profesjonalny instruktaż, miłą atmosferę i piękne efekty.

O Serfencie

Serfenta powstała 15 lat temu. W tym czasie przemierzyła tysiące kilometrów, aby dowiedzieć się wszystkiego o plecionkarstwie – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jej celem jest zachowanie tradycji i mądrości przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Skupia się nie tylko na zachowaniu dziedzictwa niematerialnego, ale także na uczynieniu go żywym, atrakcyjnym i użytecznym dla współczesnego człowieka. Dlatego ma otwarte podejście do rzemiosła: koncentruje się nie tylko na samym produkcie, ale także na wszystkich korzyściach, jakie doświadczenie wyplatania może dać człowiekowi dzisiaj. Tradycję i tradycyjne umiejętności traktuje jako punkt wyjścia do poszukiwania nowych dróg rozwoju. Posiada doświadczenie w projektowaniu nowoczesnych produktów i usług rzemieślniczych. Stworzyła własny model pracy z niematerialnym dziedzictwem kulturowym: „Od badań do biznesu”.

Organizator: Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Ogród jest przestrzenią spotkań kulturalnych i wydarzeń artystycznych, a przede wszystkim jednym z bardziej lubianych i najczęściej odwiedzanych parków w Poznaniu. Ogród Botaniczny posiada udokumentowane zbiory roślinne, służące celom naukowym, dydaktycznym i edukacyjnym przedstawione w 10 działach tematycznych. Z bogatej oferty obejmującej kursy, warsztaty, wykłady, prelekcje, zajęcia terenowe i ścieżki edukacyjne mogą skorzystać miłośnicy przyrody i ogrodnictwa, dzieci oraz uczniowie. Podczas imprez plenerowych odbywają się tu festyny, wycieczki i wystawy. Prowadzona jest dydaktyka uniwersytecka, a obecne zadania naukowe koncentrują się na ochronie gatunków zagrożonych i ginących.

Warsztaty i wystawa zostały dofinansowane w ramach VI edycji konkursu Fund_Akcja zorganizowanego przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

V ŚWIATOWY FESTIWAL WIKLINY I PLECIONKARSTWA W POZNANIU

W tym samym czasie w Poznaniu ma miejsce Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa – jedno z najważniejszych spotkań środowiska plecionkarzy i jego sympatyków na świecie. Piąty jubileuszowy festiwal przenosi się z Nowego Tomyśla do Poznania, miasta Międzynarodowych Targów Poznańskich, stolicy nowoczesnego regionu – Wielkopolski, w której leży też Nowy Tomyśl, gospodarz poprzednich edycji. Serdecznie Wam go polecamy!

Festiwal wikliny i plecionkarstwa

Udostępnij:

Podobne wpisy

Wrześniowe warsztaty

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej…

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej na wrzesień: Co, gdzie, kiedy – warsztaty…