fbpx

NOWY TERMIN! Wyplatanie z rogożyny – Warsztaty Mistrzowskie

Uwaga, nowy termin! Mając na względzie obecną sytuację, postanowiłyśmy zadbać o zdrowie naszej mistrzyni oraz Wasze. Przesuwamy termin warsztatów. Zapraszamy!

Wyjątkowa okazja w roku 2020 by wziąć udział w warsztatach z mistrzynią i wypleść własną matę/tacę oraz torbę na ramię z absolutnie niezwykłego materiału, ręcznie ścinanego – rogożyny!

WYPLATANIE Z ROGOŻYNY – WARSZTATY MISTRZOWSKIE
MISTRZYNI: STEFANIA SUCHORA.

Kiedy: 8-9 sierpnia 2020
Gdzie: Cieszyn, Srebrna 1, Serfenta
Charakter warsztatów: zdobycie konkretnych umiejętności, każdy wyplecie dwa przedmioty
Dla kogo: DLA KAŻDEGO, nie jest wymagana żadna znajomość technik plecionkarskich, ani żadne doświadczenie w zakresie plecionkarstwa. Uczymy się pracy od podstaw i przygotowania materiału.

CENA PROMOCYJNA do 30 czerwca: 649 zł
CENA od 30 czerwca: 690 zł
(o zaliczce i zgłoszeniach poniżej! Liczba miejsc jest ograniczona – 10 osób)

MISTRZYNI I SERFENTA

Nasze wyjątkowe WARSZTATY MISTRZOWSKIE poprowadzi mistrzyni Stefania Suchora (lat 80). Jest ona jedną z czołowych plecionkarek pracujących z rogożyną w Polsce. Tym tradycyjnym zawodem zajmuje się praktycznie od zawsze. Sama wycina i przygotowuje materiał oraz wyplata, używając do tego drewnianych form. Kto ją poznał – nigdy jej nie zapomni, oprócz wyplatania nauczy Was ludowych piosenek swojej mamy oraz zagra na harmonijce skocznego oberka!

Zobacz opinie uczestników z poprzednich warsztatów oraz jak Pani Stefania gra na harmonijce i śpiewa. Uwielbiamy ją!

MATERIAŁ PLECIONKARSKI – ROGOŻYNA

Rogożyna to inna nazwa pałki wodnej. Jej unikatowość tkwi w tym, że wyplata się tą częścią rośliny, która rośnie pod wodą. Ostatni rzemieślnicy ścinają ją ręcznie w stawach (zobacz, jak to robią!) i suszą przez całą zimę. Rogożyna ma piękny miodowy kolor i jest wodoodporna. Podczas wyplatania rzemieślnicy starannie wybierają każdy liść czy łodygę, my też się nauczymy, jak przygotować materiał. Ten polski materiał to wspaniała alternatywa dostępnych plecionek z trawy morskiej czy hiacyntu! Dziś już coraz mniej osób w naszym kraju wyplata z tego materiału, ostatni mistrzowie tego rzemiosła mieszkają na Lubelszczyźnie. Nie jest też łatwo go pozyskać – ani w Polsce, ani za granicą.

CO WYPLECIEMY

Podczas naszych warsztatów poznamy materiał, a każdy uczestnik stworzy dwa własne wyroby. Będą one także okazją, by skupić się na pracy własnych rąk i w rytmie SLOW stworzyć wyjątkowe przedmioty. Plecionki z rogożyny każdy zabierze ze sobą do domu. Nasza mistrzyni zaprezentuje, jak wypleść płaską formę – matę, na podstawie której nauczymy się pracy z rogożyną i podstawowych splotów plecionkarskich. Mata będzie mogła następnie pełnić funkcje użytkowe jako podstawka lub ozdobna tacka.

Drugą formą poznaną na warsztatach będzie torba z rogożyny, wypleciona na specjalnie przygotowanych przez nas na te warsztaty formach drewnianych. Do wyplatania użyjemy również wytworzonych w warsztacie w Cieszynie igieł do rogożyny, stworzonych według pomysłu plecionkarek. Własnoręcznie wykonana torba będzie wspaniałą pamiątką po niezapomnianej przygodzie z jednym z najstarszych tradycyjnych rzemiosł.

ZAPRASZAMY PROJEKTANTÓW/PROJEKTANTKI

Warsztaty plecionkarskie są doskonałym sposobem do rozszerzenia pola doświadczeń zawodowych i zainteresowań dla architektów, projektantów, osób pracujących z tkaninami, wszystkich, którzy chcą wzbogacić swoje umiejętności rzemieślnicze i poznać nowy niezwykły materiał, który można wykorzystać lub połączyć. Zobaczcie projekt „Wiesia” i stworzony przez RAD duet kapelusz z rogożyny!

WARSZTATY 2020 W SERFENCIE

Warsztaty z rogożyny z Panią Stefanią to część cyklu warsztatów mistrzowskich w 2020 roku. W planach są jeszcze warsztaty wyplatania koszy z korzeni świerka oraz warsztaty wyplatania ze słomy.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW

Sobota: 9:00 – 16:00 Opowieść o rogożynie oraz o plecionkarstwie w Polsce, poznawanie materiału; wyplatanie płaskiej formy – tacki/maty, wstęp do pracy na formach

Niedziela: 9:00 – 15:00 Wyplatanie koszyków na drewnianych formach

(Godziny warsztatów uwzględniają przerwy kawowe i poczęstunek na miejscu oraz przerwę na obiad)

Cena warsztatów mistrzowskich obejmuje udział w dwudniowych zajęciach z mistrzynią, dostęp do materiału i narzędzi oraz kawę/herbatę i przekąskę.

ZGŁOSZENIA do 9 lipca 2020 r. pod adresem: biuro@serfenta.pl.

Obowiązuje wpłata ZALICZKI 200 zł na konto:

02 1020 1390 0000 6102 0465 5496

Prosimy o zrozumienie – w przypadku rezygnacji z warsztatów po dacie 17 lipca, zaliczka nie podlega zwrotowi, jednak można przekazać swoje zgłoszenie innej osobie np. przyjacielowi/przyjaciółce.

PROMOCYJNY ZESTAW DLA PASJONATÓW

W promocyjnej cenie 59 zł dla uczestników warsztatów proponujemy zestaw: książka o polskim plecionkarstwie (cena regularna 69 zł) oraz film instruktażowy o wyplataniu z rogożyny online – dodajemy za darmo! Cena warsztatów + zestawu: 758 zł.

Serdecznie zapraszamy!

Polecamy w Cieszynie skorzystanie z oferty noclegowej OFKA 8pokoi.pl lub 3 Bros’ Hostel.

Zobacz wydarzenie na facebooku! Kliknij i podaj dalej!

Udostępnij:

Podobne wpisy

Wrześniowe warsztaty

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej…

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej na wrzesień: Co, gdzie, kiedy – warsztaty…