fbpx
Wyplatanie z ASP Katowice w Serfenta warsztaty rogożyna

Stowarzyszenie Serfenta istnieje od 16 lat. W tym czasie przemierzyłyśmy tysiące kilometrów, żeby wiedzieć o plecionkarstwie wszystko. Zarówno w skali Polski jak i świata. Pracujemy, by zachować tradycję i mądrość przekazywane przez pokolenia. Specjalizujemy się nie tyle w zachowaniu niematerialnego dziedzictwa, ile w sprawianiu, aby było wciąż żywe, atrakcyjne i przydatne ludziom, którzy współcześnie żyją. Dlatego podchodzimy do rzemiosła w sposób bardzo otwarty, skupiamy się nie tylko na produkcie, ale też na wszystkim tym, co doświadczenie wyplatania może dać człowiekowi dzisiaj. Tradycję i tradycyjne umiejętności traktujemy jako istotny punkt wyjścia do tego, aby szukać nowych dróg rozwoju. Mamy doświadczenie w projektowaniu nowoczesnych produktów i usług rzemieślniczych. Stworzyłyśmy autorski Model Biznesowy, pracy z niematerialnym dziedzictwem kultury „Innowacyjny Model Revitalizacji Rzemiosła”.

16 lat zdobywania wiedzy i doświadczenia od tradycyjnych mistrzów plecionkarstwa, zaowocowało autorskim modelem nauczania rzemiosła, zakładającym nie tylko transmisję umiejętności, ale także możliwość innowacyjnej pracy z naturalnymi materiałami. Etnograficzna wyprawa „Plecionkarskim szlakiem Wisły” w 2009 roku zakończona publikacją książki „Kosze” dała nam pełen obraz możliwości pracy z tym rzemiosłem w Polsce. Efektem tej podróży jest wybór naszych specjalizacji w obszarze takich materiałów, jak słoma, rogożyna i wiklina. Przez wiele lat naszej pracy poznawałyśmy właściwości tych naturalnych materiałów, aby móc korzystać z nich także w sposób odchodzący od tradycyjnego plecionkarstwa.

Wyplatanie to odpoczynek i chwila wolnego od codziennego tempa. Czas spędzony wspólnie z nami i naturalnymi, pachnącymi, ekologicznymi materiałami działają dobrze na ciało i umysł. Warsztat dla osób, które potrzebują dać swojej głowie odpocząć przy pracy własnych rąk.To dobry czas, żeby zrobić coś dla siebie, ale też poznać innych ludzi i zintegrować się, zanurzyć się w świat natury.

Proponujemy spotkanie z polskimi materiałami plecionkarskimi. Materiały są ręcznie ścinane i przygotowywane. Podczas naszego spotkania poznamy tradycyjne techniki plecionkarskie w nowoczesny sposób, posłużymy się specjalnie zaprojektowanymi narzędziami – jak np. igłą plecionkarską i wykonamy samodzielnie swoje własne, pierwsze kosze. Do wzięcia udziału nie jest potrzebne wcześniejsze doświadczenie, uczymy całkowicie od podstaw, dajemy przestrzeń na błędy i eksperymenty.

Przekazujemy też wiedzę o wartości produktu rzemieślniczego, sytuacji rzemiosła na rynku, lokalnych, polskich materiałach botanicznych i sekretach plecionkarskich, które przekazywane są pokoleniowo od tysięcy lat. Zapewniamy opowieści, materiały i narzędzia, profesjonalną instruktorkę, miłą atmosferę i piękne efekty. W prowadzeniu warsztatów mamy już 16 lat doświadczenia!

W ramach upowszechniania plecionkarstwa przekazujemy umiejętności z nim związane od poziomu podstawowego do bardzo zaawansowanego. Naszymi uczniami są zarówno osoby początkujące, jak i specjaliści, którzy potrzebują tego rodzaju umiejętności do swojej pracy zawodowej. Mamy uczniów zarówno z Polski jak i z zagranicy. Co jest dla nas bardzo istotne, przekazujemy nie tylko umiejętność stricte techniczne, ale też skupiamy się na psychologicznych aspektach doświadczenia rzemiosła. Staramy się naszym uczniom pokazać również tą jego wartość, jaką jest spokój płynący z powtarzalności ruchów, wyciszenie osiągane dzięki skupieniu na jednej tylko czynności i bycie offline. Do tradycyjnych polskich technik dodajemy również naszą wiedzę i doświadczenie związane z materiałami i technikami plecionkarskimi z całego świata.

Chętnie zaprosimy Was do Cieszyna, gdzie zorganizujemy dla Was pokaz plecionkarski albo warsztaty i sami spróbujecie wypleść coś własnoręcznie albo zaprosimy na wizytę studyjną i pokażemy, opowiemy oraz zabierzemy na spacer po Cieszynie. Poznasz  z nami niezwykłe materiały plecionkarskie oraz techniki wyplatania ze słomy żytniej, z niezwykłej rogożyny – pałki wodnej oraz wikliny.

Biorąc udział w naszych warsztatach, ocalasz te niezwykłe umiejętności od zapomnienia!

Weź udział w naszych warsztatach!

Udostępnij:

Oferta

Innowacyjny Model Rewitalizacji Rzemiosła z nagrodą Europa Nostra

Odkryj nasz model biznesowy i zaproś nas do współpracy.

Craft Tour Do Korzeni

Przeżyj z nami rzemieślniczą przygodę!

Warsztaty plecionkarskie

Zamów grupowe lub indywidualne warsztaty!

Sklep

Kosze z Polski - unikatowa kolekcja. Zobacz i kup swój wymarzony kosz.

Webinar, wizyta studyjna

Odkryj nasz model biznesowy i zaproś nas do współpracy.

Archiwum audiowizualne

Skorzystaj z naszego bogatego zbioru filmów, nagrań i zdjęć.