fbpx

16 lat zdobywania wiedzy i doświadczenia od tradycyjnych mistrzów plecionkarstwa, zaowocowało autorskim modelem nauczania rzemiosła, zakładającym nie tylko transmisję umiejętności, ale także możliwość innowacyjnej pracy z naturalnymi materiałami.

Organizujemy konferencje, warsztaty i wydarzenia merytoryczne, prowadzimy wykłady o styku antropologii kulturowej, rzemiosła i rynku.

Etnograficzna wyprawa „Plecionkarskim szlakiem Wisły” w 2009 roku zakończona publikacją książki „Kosze” dała nam pełen obraz możliwości pracy z tym rzemiosłem w Polsce. Efektem tej podróży jest wybór naszych specjalizacji w obszarze takich materiałów, jak słoma, rogożyna i wiklina. Przez wiele lat naszej pracy poznawałyśmy właściwości tych naturalnych materiałów, aby móc korzystać z nich także w sposób odchodzący od tradycyjnego plecionkarstwa. W ramach upowszechniania plecionkarstwa przekazujemy umiejętności z nim związane od poziomu podstawowego do bardzo zaawansowanego. Naszymi uczniami są zarówno osoby początkujące, jak i specjaliści, którzy potrzebują tego rodzaju umiejętności do swojej pracy zawodowej.

Mamy uczniów zarówno z Polski jak i z zagranicy. Co jest dla nas bardzo istotne, przekazujemy nie tylko umiejętność stricte techniczne, ale też skupiamy się na psychologicznych aspektach doświadczenia rzemiosła. Staramy się naszym uczniom pokazać również tą jego wartość, jaką jest spokój płynący z powtarzalności ruchów, wyciszenie osiągane dzięki skupieniu na jednej tylko czynności i bycie offline. Do tradycyjnych polskich technik dodajemy również naszą wiedzę i doświadczenie związane z materiałami i technikami plecionkarskim z całego świata.

Serfenta jest jedną z trzech akredytowanych organizacji pozarządowych UNESCO w Polsce. Nasza międzynarodowa podróż trwa już kilkanaście lat. Współpraca z Norwegią i budowanie modelu pracy z dziedzictwem miało na nią duży wpływ. W 2015 roku organizowałyśmy konferencję „Społeczne oblicze plecionkarstwa”, zapraszając do Polski przedstawicieli z różnych zakątków świata, w tym Zimbabwe, Indii i Indonezji. W 2017 roku wpisałyśmy umiejętności wyplatania unikatowych koszy „kabłącoków” z Lucimi na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Polsce. Mamy dyplom polskiego komitetu ds. UNESCO za działania edukacyjne służące wdrażaniu Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

W 2011 roku zaczęliśmy etap podróży zagranicznych – plecionkarzy znaleźliśmy na Ukrainie, w Czechach, Niemczech, Danii, Norwegii i na Islandii. Kolejne lata przyniosły nam kontakty z resztą świata. W 2018 odbyliśmy podróż do Japonii, która zaowocowała licznymi kontaktami. W Tokio kosze Serfenty sprzedawane są w dwóch sklepach!

Ta długoletnia znajomość, a przede wszystkim bliskie relacje oparte na zaufaniu pozwalają nam tworzyć unikatowe przedsięwzięcie – odpowiedzialny społecznie biznes. Pracujemy, na podstawie wielowiekowej tradycji rzemieślniczej, gdzie niezwykle ważne jest bezpośrednie spotkanie człowieka z człowiekiem. Takie okazje stwarzamy podczas naszych warsztatów, realizowanych na indywidualne zamówienie.

Zobacz, kto już nas wcześniej odwiedził i co zrobiliśmy razem!

Przyjedź do nas na warsztaty, zamów prezentację o plecionkarstwie, poznaj Serfentę!

Paulina Adamska, 507 933 191, paulina.adamska@serfenta.pl

Udostępnij:

Oferta

Jak współcześnie sprzedawać rzemiosło – oferta komercyjna

Miejsce rzemiosła na nowoczesnym rynku - sprawdź

Innowacyjny Model Rewitalizacji Rzemiosła z nagrodą Europa Nostra

Odkryj nasz model biznesowy i zaproś nas do współpracy.

Idee New European Bauhaus w praktyce

Finalistki nagrody New European Bauhaus - skorzystaj z naszej wiedzy

Sklep – kup warsztaty oraz produkty mistrzów

Kosze z Polski - unikatowa kolekcja. Zobacz i kup swój wymarzony kosz.

Craft Tour Do Korzeni – rzemieślnicza przygoda

Przeżyj z nami rzemieślniczą przygodę!