fbpx

Zespół

Stowarzyszenie Serfenta od 17 lat działa w zakresie nowoczesnego i biznesowego podejścia do pracy z rzemiosłem plecionkarskim. Tworzące organizację ekspertki, Paulina Adamska i Łucja Cieślar zaprojektowały (wspólnie z doradczynią biznesową Urszulą Szwed) autorski Model Biznesowy „Innowacyjny Model Rewitalizacji Rzemiosła”, dzięki któremu zarabiają na swoje działania. Udostępniają, upowszechniają i zarządzają wiedzą o dziedzictwie plecionkarskim.

Organizują warsztaty i wydarzenia merytoryczne, prowadzą wykłady o styku antropologii kulturowej, rzemiosła i rynku; umożliwiają doświadczenie rzemiosła każdemu. Uczą tych, którzy przekazują wiedzę i umiejętności innym. Serfenta to jedna z trzech polskich organizacji akredytowanych przez UNESCO. Otrzymała międzynarodową nagrodę EUROPA NOSTRA 2024, a także JIAPICH 2022 za promocję niematerialnego dziedzictwa kultury z silnym fokusem na zrównoważony biznes. Znalazła się też w finale nagrody New European Bauhaus 2023 z projektem Innovation Model of Craft Revitalisation.

Nasz zespół tworzą ekspertki plecionkarstwa i utalentowane instruktorki rzemiosła. Realizują nasz autorski program warsztatowy, krótki i prosty, dostępny dla każdego. Wyplatanie to odpoczynek i chwila wolnego od codziennego tempa, kiedy ręce pracują — głowa odpoczywa. Czas spędzony wspólnie z nami i naturalnymi, pachnącymi, ekologicznymi materiałami działają dobrze na ciało i umysł. Doświadczenie rzemiosła to warsztaty dla każdego, kto potrzebuje na chwilę znaleźć przyjemność w pracy ręcznej. W prowadzeniu warsztatów mamy już 17 lat doświadczenia!

Sprawdź i zamów nasze warsztaty!

https://serfenta.pl/warsztaty-plecionkarskie/

Paulina Adamska

Prezeska Stowarzyszenia Serfenta, antropolożka, edukatorka. Od 16 lat prowadzi Serfentę w kierunku, w którym łączy rzemiosło z ludzkimi potrzebami i z biznesem, co sprawia, że jej ukochane rzemiosło – plecionkarstwo – tętni życiem. Jest ekspertką z zakresu plecionkarstwa, ale też kontaktów zagranicznych i sprzedaży rzemiosła w Polsce i zagranicą.

Doświadczona instruktorka rękodzieła artystycznego, wiedzę zdobywała studiując na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Polsce oraz praktykując rzemiosło u najwybitniejszych mistrzów i artystów w kraju i za granicą. Specjalizuje się w wiklinie, rattanie i słomie. Przeprowadziła setki warsztatów plecionkarskich dla dzieci, dorosłych i seniorów. Wzorcowe praktyki oraz silny fokus na zrównoważony biznes – to jej klucz do sukcesu. Rozpoczynała od badań rzemiosła plecionkarskiego w Polsce, teraz reprezentuje niematerialne dziedzictwo kultury w UNESCO na arenie całego świata.

  • +48507933191

Łucja Cieślar

Współtworzy i współzarządza Serfentą, która od 16 lat pracuje z rzemiosłem plecionkarskim. Jest współautorką modelu biznesowego „Inoovation Model of Craft Revitalisation”, którego celem jest utrzymanie ciągłości umiejętności rzemieślniczych, ich uwspółcześnianie oraz – co najważniejsze – urynkawianie. Udostępnia, upowszechnia i promuje niematerialne dziedzictwo kultury na całym świecie. Ekspertka ds. social mediów i komunikacji oraz sprzedaży internetowej w Serfencie. Uważa, że doświadczenie rzemiosła powinno być dostępne dla wszystkich. Jej ulubiony materiał plecionkarski, z którego prowadzi warsztaty materiałoznawcze dla projektantów i projektantek, to rogożyna.

  • +48507292666
Serfenta Urszula Szwed doradczyni biznesowa

Urszula Szwed

Doradczyni biznesowa specjalizująca się w odpowiedzialnym biznesie. Ekspertka w zakresie budowania produktów i usług (silnych na rynku), opartych na niematerialnym dziedzictwie kultury i zasobach artystycznych. Specjalistka w zakresie procesów ekonomizacji III sektora. Praktyczka zarządzania innowacyjnymi produktami i usługami w warunkach rynkowych. Od 5 lat doradza Serfencie w procesie pełnej ekonomizjacji, współautorka modelu biznesowego. Miłośniczka Excela.

Daria instruktorka wyplatanie z wikliny Serfenta

Daria Czauderna

Daria to utalentowana instruktorka rzemiosła, swoją wiedzę zdobyła i praktykowała w Serfencie. Spotkacie ją na warsztatach dla dorosłych i dla dzieci. Wprowadzi Was w tajniki podstaw wyplatania i sprawi, że pokochacie plecionkarstwo. Od lat pracuje z dziećmi metodą Montessori. Prowadzi warsztaty z wikliny, słomy i rattanu.

Kasia Kowalska

Utalentowana plecionkarka – wikliniarka, absolwentka ULRA w Woli Sękowej. Podróżniczka i przewodniczka, pełna energii i pomysłów i otwarta na nowości. Polecamy poznać ją na warsztatach – wyplata z nami na Śląsku, w Zagłębiu i południowej Polsce.

Anna Krężelok

Wiceprezeska, od lat zaangażowana w działania Serfenty.

Norman Tighe

Utalentowany plecionkarz skupiony na wyjątkowym materiale – korzeniu świerka. Wyplatania uczył się u naszego mistrza Jana Zogaty. Teraz chętnie razem z nami pokaże Wam, jak wspaniały jest ten materiał!  Bezdyskusyjnie jest najlepszy z nas w języku angielskim – z pochodzenia jest Brytyjczykiem, od wielu lat mieszka w Polsce.

Aleksandra Mendroch

Absolwentka Szkoły Rzemiosł Cieszyn, gdzie zdobyła wiedzę i umiejętności w pracowni plecionkarstwa Serfenty. Specjalizuje się w prowadzeniu warsztatów z dziećmi i seniorami. Zawsze poszukuje nowych materiałów i inspiracji. Wielka fanka wyplatania ze słomy.

Sabina Witek

Ukończyła Szkołę Rzemiosł w Cieszynie na specjalizacji plecionkarstwo, w Serfencie. Na co dzień pracuje z dziećmi w niepublicznym przedszkolu, próbując przekazać im zamiłowanie do rzemiosła i prac ręcznych. Instruktorka Serfenty szczególnie lubiąca rattan.

Anna Koblak

Utalentowana plecionkarka z doświadczeniem w prowadzeniu warsztatów artystycznych. Wyplata z wikliny, słomy, rogożyny, trawy oraz przeróżnych innych materiałów. Z uśmiechem wprowadzi Was w tajniki plecionkarstwa, polecamy Wam warsztaty z Anią!

Magdalena Kokora

Artystka pełną duszą. Gdy nie wyplata, to maluje, projektuje i tańczy. Kolejna jej supermoc – to język czeski! Może poprowadzić dla Was warsztaty również po czesku. Zamów warsztaty i poznaj Magdę!

Zbigniew Polaczyk

Mistrz plecionkarz-koszykarz, prowadzący warsztaty, jak też realizujący nietypowe plecionkarskie zamówienia. Instruktor rękodzieła artystycznego z wieloletnim zapleczem pracy w Warsztatach Terapii Zajęciowej i ogromną fantazją.