WARSZTATY WYPLATANIA Z ROGOŻYNY /POZNAŃ
WYPLEĆ MATĘ Z UNIKATOWEJ ROGOŻYNY – zapisz się na warsztaty wyplatania z rogożyny (pałki wodnej), wyjątkowego materiału! Wyplatanie to odpoczynek i chwila wolnego od codziennego tempa. Kiedy ręce pracują – głowa odpoczywa. Czas spędzony w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu wspólnie z Serfentą i naturalnymi, pachnącymi, ekologicznymi materiałami działają dobrze na ciało i umysł. To warsztaty dla każdego, kto potrzebuje na chwilę znaleźć przyjemność w pracy ręcznej i odpocząć.
Gdzie: Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu, ul. Dąbrowskiego 165
Kiedy: 26.08.2023 (sobota) 9:30-15:30
Cena: 130 zł/ osoba.
Liczba osób w grupie: 8 osób
CO TO JEST ROGOŻYNA?
To materiał plecionkarski, z którego wyplatanie w Polsce ma już długą historię, a pozyskuje się go z rośliny wodnej – pałki szerokolistnej (Typha latifolia). To ultralekki i bardzo wytrzymały materiał, którego przygotowanie do wyplatania wymaga wielu etapów. Pierwszy z nich to ręczna ścinka – my użyjemy ręcznie ściętego i przygotowanego już wcześniej materiału, ale dowiesz się jak ją pozyskać. Na warsztatach będzie sporo materiałoznawstwa – czyli zdobędziesz szeroką wiedzę o tym materiale oraz oczywiście praktyka, czyli wyplatanie.
CO ZROBIMY?
Zrobimy piękną matę z rogożyny i dokładnie poznamy możliwości tego materiału, poćwiczymy sploty i skręty. Dowiesz się jak „rozebrać” rogożynę do wyplatania, jak ją namoczyć i co można z niej zrobić. Do wyplatania użyjemy specjalnych narzędzi – igieł plecionkarskich do zaciągania rogożyny. Rogożyna jest pracochłonna, dlatego zrobimy płaską formę, żeby się z nią oswoić. Praca z nią to duża przyjemność! Każdy uczestnik/uczestniczka skończy warsztat z własnym przedmiotem. WAŻNE! Nie trzeba mieć doświadczenia w wyplataniu, wszystkiego nauczysz się od podstaw.
Organizator zapewnia dostęp do wody pitnej. Polecamy zabrać ze sobą drobną przekąskę. W czasie zajęć przewidujemy krótkie przerwy.
Podczas warsztatów będzie można też zwiedzić wystawę Pleciemy!, która prezentuje bogactwo roślin wykorzystywanych w plecionkarstwie oraz różnorodne, często unikatowe, wyplatane ręcznie przedmioty.
WARSZTATY – OPŁATA/ REZERWACJA:
Aby mieć zagwarantowane miejsce na warsztatach obowiązuje przedpłata na konto oraz zgłoszenie mejlowe na adres biuro@serfenta.pl :
02 1020 1390 0000 6102 0465 5496
Stowarzyszenie Serfenta, tytuł wpłaty: Warsztaty, Poznań, rogożyna
Po otrzymaniu mejla i wpłaty wyślemy informację z potwierdzeniem.
LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU
O prowadzącej:
Łucja Cieślar wyplatania z rogożyny nauczyła się od mistrzyń Heleny Rogali i Stefanii Suchory; uwielbia ten miękki materiał i teraz chętnie przekazuje umiejętności kolejnym osobom. Instruktorka warsztatów z rogożyny i nie tylko, prowadzi m.in. warsztaty materiałoznawcze dla ASP w Katowicach i School of Form, a także warsztaty plecionkarskie dla dzieci, dorosłych i seniorów. Współprowadzi Stowarzyszenie Serfenta, które od 15 lat łączy tradycyjne rzemiosło z ludzkimi potrzebami i z biznesem. Specjalistka od Social Mediów i sprzedaży internetowej, prowadzi FB i IG Serfenty. Promuje, udostępnia i reprezentuje polskie niematerialne dziedzictwo kultury nie tylko w mediach ale i na całym świecie, m.in. w Korei Południowej czy na Islandii.
Na warsztatach wprowadzi nas w tajniki rzemiosła plecionkarskiego i opowie o materiałach, z których wyplata się w Polsce. Zapewnia opowieści o rzemiośle, materiały i narzędzia, profesjonalny instruktaż, miłą atmosferę i piękne efekty.
O Serfencie
Serfenta powstała 15 lat temu. W tym czasie przemierzyła tysiące kilometrów, aby dowiedzieć się wszystkiego o plecionkarstwie – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jej celem jest zachowanie tradycji i mądrości przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Skupia się nie tylko na zachowaniu dziedzictwa niematerialnego, ale także na uczynieniu go żywym, atrakcyjnym i użytecznym dla współczesnego człowieka. Dlatego ma otwarte podejście do rzemiosła: koncentruje się nie tylko na samym produkcie, ale także na wszystkich korzyściach, jakie doświadczenie wyplatania może dać człowiekowi dzisiaj. Tradycję i tradycyjne umiejętności traktuje jako punkt wyjścia do poszukiwania nowych dróg rozwoju. Posiada doświadczenie w projektowaniu nowoczesnych produktów i usług rzemieślniczych. Stworzyła własny model pracy z niematerialnym dziedzictwem kulturowym: „Od badań do biznesu”.
Organizator: Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Ogród jest przestrzenią spotkań kulturalnych i wydarzeń artystycznych, a przede wszystkim jednym z bardziej lubianych i najczęściej odwiedzanych parków w Poznaniu. Ogród Botaniczny posiada udokumentowane zbiory roślinne, służące celom naukowym, dydaktycznym i edukacyjnym przedstawione w 10 działach tematycznych. Z bogatej oferty obejmującej kursy, warsztaty, wykłady, prelekcje, zajęcia terenowe i ścieżki edukacyjne mogą skorzystać miłośnicy przyrody i ogrodnictwa, dzieci oraz uczniowie. Podczas imprez plenerowych odbywają się tu festyny, wycieczki i wystawy. Prowadzona jest dydaktyka uniwersytecka, a obecne zadania naukowe koncentrują się na ochronie gatunków zagrożonych i ginących.
Warsztaty i wystawa zostały dofinansowane w ramach VI edycji konkursu Fund_Akcja zorganizowanego przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
V ŚWIATOWY FESTIWAL WIKLINY I PLECIONKARSTWA W POZNANIU
W tym samym czasie w Poznaniu ma miejsce Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa – jedno z najważniejszych spotkań środowiska plecionkarzy i jego sympatyków na świecie. Piąty jubileuszowy festiwal przenosi się z Nowego Tomyśla do Poznania, miasta Międzynarodowych Targów Poznańskich, stolicy nowoczesnego regionu – Wielkopolski, w której leży też Nowy Tomyśl, gospodarz poprzednich edycji. Serdecznie Wam go polecamy!