Posiadamy bogate doświadczenie, którym chcemy się z Wami podzielić. Mamy własne, autorskie rozwiązania na to, jak umiejętnie łączyć świat tradycji z wyzwaniami współczesności, z uwzględnieniem kontekstu rynku, jak współcześnie sprzedawać rzemiosło, jak łączyć przedsiębiorczość i dziedzictwo kultury. Autorskie praktyki oraz silny fokus na zrównoważony biznes - to nasza droga. Naszą wiedzą chcemy się dzielić, stąd nasza oferta komercyjna.
Skąd nasza wiedza?
Stowarzyszenie Serfenta - działamy na co dzień w Cieszynie, na pograniczu polsko – czeskim, ale stąd sięga na cały świat. Pracujemy nad przyszłością i przetrwaniem tradycji rzemiosła plecionkarskiego i promocją dziedzictwa kultury już od 16 lat. Opracowałyśmy własny model biznesowy "Innovation Model of Craft Revitalisation", który spotyka się z szerokim zainteresowaniem odbiorców na całym świecie. Został w tym roku nagrodzony prestiżową nagrodą Europa Nostra 2024 i znalazł się w finale New European Bauhaus Award 2023 pod hasłem “beautiful. sustainable, together”.
Od kilku lat działamy w zrównoważony sposób, niezależnie od grantów, dotacji czy innych źródeł płynących z dofinansowań zewnętrznych. Wiemy, jak współcześnie sprzedawać rzemiosło tak by było atrakcyjne dla współczesnego człowieka. Postawiłyśmy na stabilny, biznesowy rozwój naszej organizacji, czyli na ekonomizację i działanie na rynku. Nasze usługi, wiedzę oraz produkty sprzedajemy, prowadząc działalność gospodarczą.
OFERTA DLA CIEBIE
Z chęcią opowiemy uczestnikom i uczestniczkom spotkania
(np. podczas Twojego wydarzenia lub dedykowanego spotkania) o tym, jak umiejętnie łączyć świat tradycji z wyzwaniami współczesności z uwzględnieniem kontekstu rynku, jak współcześnie sprzedawać rzemiosło. Wzorcowe praktyki oraz silny fokus na zrównoważony biznes – to nasza droga.
Opowiemy o sukcesach, ale też o trudnościach na tej drodze, która zaprowadziła nas do stworzenia nagradzanego modelu biznesowego “Innowacyjny Model Rewitalizacji Rzemiosła”. Powiemy też, co wziąć pod uwagę przy wycenie produktu rzemieślniczego, o kłopotach w wynagradzaniu twórców, o tym jak istotna jest edukacja oraz o narracji wokół rzemiosła. Zastanowimy się wspólnie nad łączeniem działalności ideowej i zarobkowej.
Widzimy, że ten temat jest niezmiernie ciekawy i aktualny dla osób z całego świata, chętnie poznamy też opinie i doświadczenia uczestników i gości wydarzenia, odpowiemy na pytania i pokażemy przykłady naszej pracy. Takie spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem i żywą dyskusją, chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem z uczestnikami i uczestniczkami spotkania.
CO ZAMÓWIĆ, JAK SKORZYSTAĆ
Chętnie zaproponujemy Ci dobrze dopasowaną do Twoich potrzeb ofertę. Nasze propozycje spotkań, prelekcji i wizyt studyjnych:
Na wszystkie pytania odpowiedzą Paulina Adamska i Łucja Cieślar
+48507933191, +48507292666, biuro@serfenta.pl
Zapraszamy również do naszej siedziby w Cieszynie przy ul. Srebrnej 1, gdzie pokażemy Wam kulisy naszej pracy przy smacznej kawie, a następnie odpowiemy na Wasze pytania. Chcesz przyjechać do nas z grupą na wizytę studyjną, napisz do nas!
Więcej o naszym doświadczeniu na styku rzemiosła i biznesu
Stowarzyszenie Serfenta od 16 lat działa w zakresie nowoczesnego i biznesowego podejścia do pracy z rzemiosłem plecionkarskim. W tym czasie przemierzyłyśmy tysiące kilometrów, żeby wiedzieć o plecionkarstwie wszystko. Nasza droga zaczęła się od badań etnograficznych - zarówno w skali Polski jak i świata, dziś jesteśmy jedną z 3 akredytowanych, polskich organizacji UNESCO z fokusem na zrównoważony biznes.
Specjalizujemy się nie tyle w zachowaniu niematerialnego dziedzictwa, co w sprawianiu, aby było wciąż żywe, atrakcyjne i przydatne ludziom, którzy współcześnie żyją. Dlatego podchodzimy do rzemiosła w sposób bardzo otwarty, skupiamy się nie tyle na produkcie, ile na wszystkim, co doświadczenie rzemiosła może dać człowiekowi dzisiaj – relaks, dobre samopoczucie i bliskie spotkanie z naturą. Pracujemy, by zachować tradycję i mądrość przekazywane przez pokolenia. Tradycyjne umiejętności traktujemy jako istotny punkt wyjścia do tego, aby szukać nowych dróg rozwoju.
Stworzyłyśmy (Paulina Adamska, Łucja Cieślar, Urszula Szwed) autorski Model Biznesowy pracy z niematerialnym dziedzictwem kultury „Innowacyjny Model Rewitalizacji Rzemiosła”. Serfenta to NGO, które jest bardzo osadzone na rynku i przeszło długi proces ekonomizacji. Jesteśmy autorkami usług odpowiadających na potrzeby współczesnego człowieka, jak m.in. propozycji Craft Tour opartej na niematerialnym dziedzictwie kultury. Mamy doświadczenie w projektowaniu usług rzemieślniczych metodą design thinking. Prowadzimy nowoczesne i autorskie warsztaty, zaprojektowałyśmy doświadczenie rzemiosła dla ludzi w każdym wieku – przede wszystkim takich, którzy nigdy wcześniej nic nie wyplatali, dla każdego. Sprzedajemy kosze z Polski na całym świecie, współpracujemy z organizacjami w Japonii czy Korei Południowej. Byłyśmy współtwórczyniami strefy „Poland. Spirit of ingenuity” w Pawilonie Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju.
Otrzymałyśmy nagrodę EUROPA NOSTRA 2024 w kategorii Edukacja, JIAPICH 2022 za promocję niematerialnego dziedzictwa kultury z silnym fokusem na zrównoważony biznes. Nasze doświadczenie stale wzmacniamy prezentując Model Biznesowy Serfenty podczas międzynarodowych wystąpień, jak np. 17. Sympozjum UNESCO w Rabacie, w Marokui na wielu innych międzynarodowych wydarzeniach. W 2023 roku Serfenta i jej model biznesowy znalazły się w finale New European Bauhaus Award, jako jedyny projekt z Polski.