fbpx

Sploty z natury w Krakowie

Sploty z natury – zapraszamy na cykl warsztatów w Krakowie! Osoby uczestniczące przeżyją wyjątkowe doświadczenie rzemiosła plecionkarskiego oraz poznają możliwości, kryjące się w otaczającym je środowisku – rośliny, których można użyć do wyplatania. Zyskają w ten sposób zupełnie nową perspektywę, na swoje codzienne otoczenie. Poznają specjalną technikę wyplatania, która służy do splatania różnorodnych materiałów, której mogą po spotkaniu używać we własnych eksperymentach.

Lerning by doing – doświadczenie rzemiosła

Uczestnicy nie tylko będą poznawać przez słuchanie, patrzenie i odkrywanie otoczenia, ale też przez doświadczanie „learning by doing”. To metoda, która pozwala się zanurzyć i doświadczyć pracy ręcznej, wykonać kreatywnie własnymi rękami coś wyjątkowego i niepowtarzalnego – splot plecionkarski.

Zgodnie z naszym nagradzanym „Innowacyjnym Modelem Rewitalizacji Rzemiosła” to efektywna droga do poznawania własnej kultury, otoczenia przyrodniczego, lokalnych zasobów oraz zadbania o swój dobrostan psychiczny (kiedy ręce pracują, głowa odpoczywa).

Warsztaty w Aptece Designu – 17.11

Uważność na otaczający nas świat i przyrodę, która nas otacza – również w mieście – to potrzebna umiejętność. Materiały plecionkarskie, to materiały, które występują w biotopie Krakowa, często nie zwracamy na nie uwagi i nawet nie wiemy, że mogą służyć do wytwarzania ręcznego plecionych rzeczy.

Poznamy materiały roślinne używane w plecionkarstwie i zwrócimy uwagę na nasze środowisko przyrodnicze i otoczenie – co jest dostępne, czego możemy użyć do wyplatania? Zwrócimy uwagę na to, co rośnie wokół nas w mieście i jak możemy tego użyć, a także wiedzę, jak jest to używane już w Polsce i na całym świecie.

Spróbujemy swoich sił w wyplataniu z wikliny, ręcznie zebranej i przygotowanej, poznamy też rogożynę (pałkę wodną). Wyplatanie to świetna, kreatywna zabawa, a godziny spędzone wspólnie z nami i naturalnymi, pachnącymi materiałami to przygoda. Kiedy ręce pracują — głowa odpoczywa. Każdy na warsztatach pod okiem profesjonalnej instruktorki pozna wiklinę i rogożynę, wyplecie, a potem zabierze do domu własnoręcznie wykonany, przedmiot. Jaki? Tego tak wprost nie da się powiedzieć, każde dzieło będzie zupełnie inne, choć oparte na tradycyjnych technikach.

Uczestnicy poznają prostą technikę wyplatania “koboko” i samodzielnie zrobią z nami tace, wiszące ozdoby z wikliny i kolorowych dodatków, poznają też materiał wyjątkowy, polski – rogożynę i skręcą z niej sznury i sznurki, kreatywnie zrealizują własne pomysły pod okiem instruktorki.

Zobacz wydarzenie na Facebooku:

https://fb.me/e/2EnY7PQA1

Zapisy: biuro@serfenta.pl

Jesienne Targi Wielkomiejskie – Klaster Zabłocie – 23.11

Możecie nas znaleźć na stoisku podczas Jesienny Targów Wielkomiejskich w Klastrze Zabłocie! Wyplatanie to świetna zabawa dla dzieci i dorosłych, a godziny spędzone wspólnie z nami i naturalnymi, pachnącymi materiałami to przygoda! Kiedy ręce pracują — głowa odpoczywa. Każdy na warsztatach pod okiem profesjonalnej instruktorki pozna wiklinę, wyplecie, a potem zabierze do domu własnoręcznie wykonany, przedmiot.

Uczestnicy warsztatów poznają prostą technikę wyplatania “koboko” i samodzielnie zrobią z nami tace lub wiszące ozdoby z wikliny i kolorowych sznurków. Opowiemy też o tajemnicach rzemiosła plecionkarskiego i o łączności z naturą przez rzemiosło. Ten splot może każdy kontynuować w domu sam!

Warsztaty wyplatania ze słomy – przedświąteczne spotkanie

Klaster Zabłocie, 1.12

5-godzinne spotkanie z polskim, tradycyjnym materiałem plecionkarskim o ogromnych możliwościach – namoczoną i przygotowaną słomą żytnią, dartką (taśmą z wierzby), oraz kolorowymi sznurkami, dzięki której wiązki słomy połączą się w jedną piękną i funkcjonalną całość – kosz na chleb.

Jest to technika, którą poznałyśmy bezpośrednio od mistrzów plecionkarzy z Podlasia. Tam jeździłyśmy się uczyć i stamtąd przywozimy materiały, którymi pracujemy na naszych warsztatach. Podczas naszego spotkania uczestnicy i uczestniczki będą poznawać jedną z tradycyjnych technik plecionkarskich, nauczą się posługiwania specjalnie zaprojektowaną igłą plecionkarską i wykonają samodzielnie swoje własne pierwsze kosze.

Technika wyplatania ze słomy jest techniką, którą nazywamy medytacyjną – pozwala złapać rytm, zagłębić się w powtarzalność ruchu i w efekcie – odpocząć. Kosz jako przedmiot jest efektem warsztatów, ale dużo ważniejsze jest pokazać osobom uczestniczącym, że praca rzemieślnicza jest drogą do odpoczynku, bycia offline, wyciszenia, a także nawiązania nowych znajomości. Wykonane przedmioty będą one mogły stać się ozdobą lub służyć jako kosze rozrostowe do chlebowego ciasta lub do podawania chleba w piękny sposób. Każdy, kto z nami wyplata, kończy spotkanie ze swoim wyjątkowym dziełem, stworzonym w sposób kreatywny, unikatowym i niepowtarzalnym. Nie jest potrzebne do tego żadne wcześniejsze doświadczenie.

W trakcie warsztatów opowiemy o wartości produktów rzemieślniczych, polskich mistrzach rzemiosła, materiałach plecionkarskich używanych w Polsce. Zaprezentujemy nowe możliwości rzemiosła i współczesne podejście do wartości, które się w nim kryją.

Możemy się spotkać wokół dawnej tradycji wyplatania w zimie, kiedy ludzie łączyli się wokół czynności wytwórczych i spędzali wspólnie czas połączeni rzemiosłem. Dodatkowo słoma jest materiałem obrzędowym używanym w praktykach związanych z Świętami Bożego Narodzenia, a zrobiony własnoręcznie przedmiot może stać się wyjątkowym i serdecznym prezentem.

Zapisy: biuro@serfenta.pl

Sploty z natury – co jeszcze?

Opowiemy też o tajemnicach rzemiosła plecionkarskiego i o łączności z naturą przez rzemiosło. Ten splot może każdy kontynuować w domu sam, zbierając materiały ze swojego otoczenia.

– Pleciemy w rytmie slow, nie spieszymy się, praca ręczna to relaks i odpoczynek dla głowy i świetna zabawa.

– Zapewniamy przygotowane materiały i narzędzia, wiedzę i naukę umiejętności, piękne efekty oraz miłą atmosferę, w takich spotkaniach mamy już 16 lat doświadczenia.

Zadanie publiczne finansowane ze środków miasta Krakowa.

Udostępnij:

Podobne wpisy

Serfenta w Bukareszcie

Serfenta w Bukareszcie – na ceremonii wręczenia nagród…

Serfenta w Bukareszcie – na ceremonii wręczenia nagród Europa Nostra!

We RECHARGE Serfenta!

Do we need to Recharge Serfenta?

Do we need to Recharge Serfenta? Well, from time to time – yes!