Podsumowanie roku 2024
Czas najwyższy na podsumowanie roku 2024! Oj działo się, działo! Mamy nadzieję, ze rok 2025 będzie dla Was równie obfity w wydarzenia, wspaniałe współprace i współdziałania. Zobaczcie sami nasz rok 2024.
Serfenta Nostra, EUROPA NOSTRA!
To jest nasze najważniejsze osiągnięcie nie tylko roku 24, ale całych 17 już latach naszej pracy z dziedzictwem kultury i rzemiosłem plecionkarskim. Model Rewitalizacji Rzemiosła Serfenty został w tym roku nagrodzony, jako jeden z 26 laureatów z 18 krajów, pokonując setki projektów – to ogromne wyróżnienie i kolejny sukces tego zespołu.
Ta wybitna nagroda za sprawą Serfenty po raz pierwszy trafiła na Śląsk Cieszyński, a dzięki temu sukcesowi Miasto Cieszyn oraz cały region zyskuje niezwykłą renomę o randze europejskiej. Nagroda jest nazywana Oskarem, a nawet Noblem dziedzictwa kultury, jest znacząca w oczach UNESCO i podobnych instytucji z całego świata. Serfenta podbiła serca ekspertów skalą budowania świadomości społecznej i zrozumienia dziedzictwa kulturowego.
Ze wsparciem sponsorów, Miasta Cieszyn i Starostwa Powiatowego zorganizowałyśmy ceremonię in situ w Cieszynie, a także wzięłyśmy udział w uroczystej gali Europa Nostra w Bukareszcie. Wmurowany w naszą siedzibę medal można oglądać cały czas w Cieszynie. Hip hip, hurra!
MERYTORYCZNIE – Prelekcje, prezentacje, wystąpienia, konferencje
W tym roku bardzo szeroko dzieliłyśmy się swoją wiedzą i doświadczeniem z pracy na styku dziedzictwa kultury i biznesu.
Poprowadziłyśmy merytoryczne spotkania, prezentacje i prelekcje:
- Prezentacja „Wartości ukryte w rzemiośle wciąż potrzebne we współczesności” podczas Excellence Day w Bukareszcie, Heritage Summit
- Prezentacja Modelu Biznesowego dla Eindhoven Design Academy
- Cykl spotkań dla Miasta Krakowa: Innowacje społeczne – dobre praktyki i inspirujące przykłady, Ekonomizacja, droga od NGO do przedsiębiorstwa, gdzie i po co idee spotykają się rynkiem, Miejsce rzemiosła na współczesnym rynku – nowe rozwiązania dla twórców.
- Dla Miasta Poznania zorganizowałyśmy jednodniową Konferencję „Pasja i Biznes” – jak nowocześnie sprzedawać dziedzictwo kultury w Polsce i na świecie – autorski model sprzedaży rzemiosła Serfenty w praktyce.
- Byłyśmy w Brukseli by wziąć udział w projekcie międzynarodowym CYFE z Fundacją Laja i Made in Europe.
- Prezentacje Modelu Biznesowego dla uczestników i uczestniczek Uniwersytetu Ludowego w Woli Sękowej
- Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości zaprosił nas na Biznes Chillout, by dowiedzieć się, w jaki sposób można przekształcić działania NGOsa w prężnie prosperującą spółkę,
- Prezentację naszej pracy z dziedzictwem kultury podczas Mazowieckiego Forum Dziedzictwa
- Wystąpienie podczas Heritage Innovators Days – Urszula Szwed
- Udział w projekcie Picobello w Hiszpanii i prezentacja Modelu Rewitalizacji Dziedzictwa,
- Prelekcja o polskim rzemiośle plecionkarskim dla Taitoliitto z Finlandii, towarzysząca wystawie Baskets from near and far, prezentowanej w Finlandii
- Prezentacje Modelu Biznesowego i pracy z polskim dziedzictwem kultury na międzynarodowym seminarium w Szwecji (Landskrona),
- Warsztaty dla Uniwersytetu Śląskiego dot. Innowacji Społecznych, przeprowadzone wspólnie z Marią Garus.
- Wystąpienie na 6 Akademii Uniwersytetu Śląskiego Nauczyciele – Nauczycielom.
Uff! Te wszystkie wydarzenia już by wystarczyły, a to jeszcze nie wszystko! To podsumowanie roku się nie kończy!
Rozpoczęłyśmy indywidualne doradztwa /rozwój marki osobistej
W zeszłym roku miałyśmy zaszczyt i przyjemność szkolić wspaniałego artystę uważnego – Pawła Szeibla . To było jego własne stypendium rozwojowe ze środków KPO. Postanowił je przeznaczyć na swój rozwój, w wielu kierunkach.
My Paulina Adamska Łucja Cieślar Urszula Szwed szkoliłyśmy i doradzałyśmy Pawłowi w obszarach:
– w budowaniu marki osobistej
– w zakresie kompetencji cyfrowych, konstruowania komunikatów i poruszania się w Social Mediach
– rozwoju biznesowego
Ale to nie wszystko! Paweł też podnosił swoje wcale nie małe umiejętności plecionkarskie. Ale – nie z nami! A z naszym przyjacielem Carlos Fontalez Ortiz, w Hiszpanii. Łączy to ze swoimi planami artystycznej działalności.
Mamy świadomość, że mamy spore doświadczenie w tych obszarach i żywy dowód na to, że możemy się nim dzielić. Jeśli i Ty w Nowym Roku chcesz się rozwinąć i potrzebujesz właśnie tego – to może to właśnie będzie obszar naszej współpracy w 2025 roku
Zapraszamy, jesteśmy jak zawsze otwarte na Was i na nowe! Pawłowi dziękujemy bardzo za zaufanie i za wspólne, liczne godziny, które spędziliśmy razem.
Rozwój Serfenty, KPO i ReCharge
W drugiej połowie roku 2024 intensywnie pracowałyśmy nad rozwojem Serfenty, szkoliłyśmy się, tworzyłyśmy nowe propozycje biznesowe, planowałyśmy przyszłość i tworzyłyśmy razem z zespołem ekspertek zupełnie nowe propozycje. W wyniku prac powstało coś całkiem nowego – HI! Heritage Impact!
Dużo mówimy o tym, że utrzymujemy się ze środków, które wypracowujemy dzięki realizacji efektów naszego modelu biznesowego. Jednak czasem jeszcze wspieramy się grantem – w drugiej połowie roku skorzystałyśmy ze środków Krajowy Plan Odbudowy , żeby wzmocnić swoją działalność biznesową. Sięgnęłyśmy po grant po raz pierwszy od 3 lat! Robimy to celowo i świadomie, żeby móc się rozwijać i dodać dodatkową wartość do tego, czym zajmujemy się na co dzień. Naszą doradczynią prowadzącą była Urszula Szwed. (Ula, dziękujemy za to wszystko, co wnosiłaś do Serfenty w tym roku!)
Szkoliłyśmy się biznesowo i merytorycznie, aby rozwijać swoją działalność.
Naszą doradczynią prowadzącą jest Urszula Szwed. Zbadałyśmy potencjał biznesowy Serfenty oraz opracowałyśmy ofertę, bazującą na zaprojektowanym już i wielokrotnie nagradzanym Modelu Rewitalizacji Rzemiosła. To istotny krokiem w dążeniu Serfenty do funkcjonowania jako silna, niezależna finansowo organizacja, na rynku. W tym roku brałyśmy też udział w projekcie międzynarodowym ReCharge Next, dofinansowanym ze środków Unii Europejskiej, w tym samym celu – rozwój organizacji.
WARSZTATY – CRAFT EXPERIENCE, PODSUMOWANIE
DOŚWIADCZENIE RZEMIOSŁA PLECIONKARSKIEGO
No właśnie, a gdzie w tym podsumowaniu warsztaty? A TERAZ NIE UWIERZYCIE! W TYM ROKU ZORGANIZOWAŁYŚMY i razem z naszą wspaniałą grupą instruktorską przeprowadziłyśmy:
- 42 dni warsztatowe dla grup lub dla osób indywidualnych
- 6 wizyt studyjnych/ prezentacji Modelu Biznesowego, w tym jedna z aż z Finlandii
- lekcje przedsiębiorczości dla szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, jak policzyć wartość produktu rzemieślniczego
- warsztaty grupowe dla dzieci, dla młodzieży, dla dorosłych i dla seniorów, odwiedzaliśmy ferie, biblioteki i domy kultury, fundacje i inne stowarzyszenia
- świętowaliśmy 20lecie wejścia do Unii Europejskiej i braliśmy udział w dniach miast i grach miejskich, organizowałyśmy stanowiska przepływowe na Waszych wydarzeniach
- warsztaty indywidualne dla projektantów i projektantek (słoma, rogożyna)
- warsztaty dla studentów i studentek ASP w Katowicach i Uniwersytetu Śląskiego.
By przeżyć doświadczenie polskiego rzemiosła plecionkarskiego i Caft Tour odwiedziły nas osoby z:
- Kanady
- USA
- Hawajów
- Wyspy Guam
- Czech
- Grupy międzynorodowe
Z kolei my wybrałyśmy się z warsztatami do Szwecji i Czech, a w tym roku wybieramy się do Niemiec!
UFF! WOW! ŁAŁ! Zapełnijmy nowy kalendarz na nowo, razem
Dziękujemy, że z nami jesteście!
Let’s make craft experience available for all!
Specjalne podziękowania dla naszego wspaniałego teamu warsztatowego – Katarzyna Kowalska, Małgorzata Bieniek, Daria Czauderna, a także Iza Sirek i Ola Mendroch, Sabina Witek, które razem z nami zrobiły to wszystko! #warsztaty, #warsztatyplecionkarskie#craftexperience#heritage#polishcraft#polskierzemiosło#serfenta
MEDIA: Gdzie nas nie było…? Podsumowanie roku medialnego!
Wystąpiłyśmy:
W telewizji: https://katowice.tvp.pl/83454400/transformujemy-slaskie-stowarzyszenie-serfenta-15112024 oraz w Pokoju na poddaszu
Artykuł Pauliny ukazał się w Wielkiej Brytanii w magazynie HERITAGE ALIVE!
SKLEP SERFENTA PL
Tak, przy tym wszystkim nadal prowadzimy sklep, w którym kupicie unikatowe produkty polskich mistrzów plecionkarstwa. Zapraszamy, by wybrany kosz stał się Twoim przyjacielem na całe życie.
Patrzymy na to wszystko, co się działo i co widać dopiero, jak się usiądzie i spisze podsumowanie roku, oczom nie wierzymy… ten rok na pewno ma tylko 365 dni???