fbpx

Nowe rozwiązania w obszarze kultury, twórczości i rzemiosła

Zapraszamy do Krakowa, gdzie prezentować będziemy nowe rozwiązania w obszarze kultury, twórczości i rzemiosła. Cykl spotkań nosi tytuł „Innowacje społeczne, nowe propozycje w obszarze kultury, twórczości i rzemiosła” – nagradzany model biznesowy „Innowacyjny Model Rewitalizacji Rzemiosła” w praktyce.

Ekonomizacja, droga od NGO do przedsiębiorstwa, tam gdzie idee spotykają się rynkiem

27.11, godz. 17:00-19:00, Klaster Zabłocie, Łucja Cieślar

Stowarzyszenie Serfenta działa na co dzień w Cieszynie, na pograniczu polsko – czeskim, ale stąd sięga na cały świat. Pracujemy nad przyszłością i przetrwaniem tradycji rzemiosła plecionkarskiego i promocją dziedzictwa kultury już od 16 lat. Opracowałyśmy własny model biznesowy „Innovation Model of Craft Revitalisation”, który spotyka się z szerokim zainteresowaniem odbiorców na całym świecie. Został w tym roku nagrodzony prestiżową nagrodą Europa Nostra 2024 i znalazł się w finale New European Bauhaus Award 2023 pod hasłem “beautiful. sustainable, together”.

Od kilku lat działamy w zrównoważony sposób, niezależnie od grantów, dotacji czy innych źródeł płynących z dofinansowań zewnętrznych. Postawiłyśmy na stabilny, biznesowy rozwój naszej organizacji, czyli na ekonomizację i działanie na rynku. Nasze usługi, wiedzę oraz produkty sprzedajemy, prowadząc działalność gospodarczą.

Opowiemy innym organizacjom o tym, dlaczego warto się ekonomizować, jak umiejętnie łączyć świat tradycji z wyzwaniami współczesności z uwzględnieniem kontekstu rynku. Jak współcześnie sprzedawać rzemiosło?Wzorcowe praktyki oraz silny fokus na zrównoważony biznes – to nasza droga. Opowiemy o sukcesach, ale też o trudnościach na tej drodze, która zaprowadziła nas do stworzenia nagradzanego modelu biznesowego “Innowacyjny Model Rewitalizacji Rzemiosła”.

Miejsce rzemiosła na współczesnym rynku – nowe rozwiązania dla twórców

28.11 godz. 17:00-19:00 Apteka Designu,
Łucja Cieślar

Obecnie rzemieślnicy – tradycyjni i tzw. „nowi rzemieślnicy”, a także twórcy i designerzy poszukują nowych rozwiązań dla swojej niszowej działalności. A także – dróg do sprzedaży swoich usług na rynku.

Rozwiązania, jakie proponujemy, skupiają się na udostępnianiu, upowszechnianiu i poszerzaniu działań związanych z edukacją i doświadczaniem. Kierujemy nacisk z wytwarzania produktów na doświadczenie. Odbywa się to na drodze kreowania nowych usług, poszerzania oferty i wspieraniu niezależności ekonomicznej twórców.

Z chęcią opowiemy uczestnikom i uczestniczkom spotkania o tym, jak umiejętnie łączyć świat tradycji z wyzwaniami współczesności z uwzględnieniem kontekstu rynku, jak współcześnie sprzedawać rzemiosło.

Wzorcowe praktyki oraz silny fokus na zrównoważony biznes – to nasza droga. Opowiemy o sukcesach, ale też o trudnościach na tej drodze, która zaprowadziła nas do stworzenia nagradzanego modelu biznesowego “Innowacyjny Model Rewitalizacji Rzemiosła”.

Powiemy też, co wziąć pod uwagę przy wycenie produktu rzemieślniczego, o trudnościach w jego sprzedaży, o tym jak istotna jest edukacja oraz o narracji wokół rzemiosła. Zastanowimy się wspólnie nad łączeniem działalności ideowej i zarobkowej.

Innowacje społeczne – dobre praktyki i inspirujące przykłady

4.12 Klaster Zabłocie, godz. 12:00-15:00, Paulina Adamska

Obowiązują zapisy! Liczba miejsc ograniczona! biuro@serfenta.pl

Innowacje społeczne odpowiadają na wyzwania społeczne, ekologiczne i cyfrowe, których na całym świecie nie brakuje. Są to rozwijające się w imponującym tempie takie sytuacje, jak m.in. szybkie tempo naszego życia, wydłużanie się czasu ludzkiego życia, kryzysy o skali światowej.

Innowacje społeczne obejmują opracowywanie i wdrażanie nowych pomysłów, produktów, usług lub modeli w celu sprostania ww. wyzwaniom społecznym i środowiskowym. Mają na celu stworzenie pozytywnego wpływu społecznego poprzez poprawę dobrobytu jednostek, społeczności lub społeczeństwa jako całości. Często wiążą się ze współpracą między różnymi interesariuszami i mogą obejmować szeroki zakres sektorów, w tym rząd, instytucje miejskie, biznes, organizacje non-profit i inicjatywy oddolne.

Zaprezentujemy dobre przykłady i praktyki, z których można zaczerpnąć inspirację. Oprzemy się też na własnym przykładzie i podzielimy z osobami uczestniczącymi doświadczeniem z procesu projektowania innowacji społecznych, także z użycia metod design thinking.

Serfenta i biznesowy Innowacyjny Model Rewitalizacji Rzemiosła organizacji jest właśnie przykładem takiej udanej innowacji społecznej.

Odpowiada on na wyzwania związane z tradycyjnym rzemiosłem i starzeniem się części społeczeństwa do tej pory odpowiedzialnym za transmisję umiejętności manualnych. Autorki modelu opracowały autorską, innowacyjną koncepcję pozwalającą na dalszy możliwy rozwój rzemiosła w warunkach ekonomii rynkowej XXI wieku. Polega on na zastosowaniu wiodącej idei – mniej produktów, więcej doświadczeń. Akcentujemy wartość doświadczenia rzemiosła versus nabywanie kolejnych przedmiotów. Model zyskał akceptację międzynarodowego środowiska i został wyróżniony w finale europejskiego konkursu New European Bauhaus 2023. Jesteśmy też zwycięzcą nagrody Europa Nostra 2024.

Podczas spotkania zrobimy z uczestniczkami i uczestnikami mapowanie wyzwań społecznych w Krakowie – element warsztatowy.

Zadanie publiczne finansowane ze środków miasta Krakowa.

Udostępnij:

Podobne wpisy