fbpx

Serfenta od 17 lat działa w zakresie nowoczesnego i biznesowego podejścia do pracy z dziedzictwem kultury. Zaczynała od pracy z rzemiosłem plecionkarskim, teraz sięga już o wiele dalej i szerzej. Tworzące organizację ekspertki, Paulina Adamska i Łucja Cieślar zaprojektowały (wspólnie z doradczynią biznesową Urszulą Szwed) autorski Model Biznesowy „Innowacyjny Model Rewitalizacji Rzemiosła”, dzięki któremu zarabiają na swoje działania. Udostępniają, upowszechniają i zarządzają wiedzą o dziedzictwie plecionkarskim. Organizują warsztaty i wydarzenia merytoryczne, prowadzą wykłady o styku antropologii kulturowej, rzemiosła i rynku; umożliwiają doświadczenie rzemiosła każdemu. Uczą tych, którzy przekazują wiedzę i umiejętności innym. Serfenta to jedna z trzech polskich organizacji akredytowanych przez UNESCO. Otrzymała europejską nagrodę Europa Nostra 2024 i międzynarodową nagrodę JIAPICH 2022 za promocję niematerialnego dziedzictwa kultury z silnym fokusem na zrównoważony biznes. Znalazła się też w finale nagrody New European Bauhaus 2023 z projektem Innovation Model of Craft Revitalisation.

https://www.youtube.com/watch?v=O55uWzxBK_k&t=1s

Rzemiosło, dziedzictwo, nasza kultura

"Myśląc o dziedzictwie zdarza nam się zawężać to pojęcie do zamkniętych w przeszłości symboli, upchanych w muzealnych gablotach. Słysząc to hasło wyświetla nam się obraz stroju ludowego, albo ornamentów charakterystycznych dla jakiegoś regionu, być może jakieś kulinaria. Bardziej sięgamy myślami do przeszłości, niż widzimy rolę dziedzictwa w przyszłości. Wydaje się, że to bardziej coś co odchodzi, czy coś co trzeba chronić, niż coś co mogłoby budować silną i innowacyjną gospodarkę. Tymczasem pojęcie to jest znacznie szersze. Bo są to wszystkie te wartości, zwyczaje, przekonania, które łączą daną grupę i są zasobem danej społeczności, albo człowieka. Jeżeli pozwolimy sobie na rozszerzenie pojęcia dziedzictwa, to zobaczymy, że są nim zarówno piłka nożna w Brazylii, zwyczaj picia herbaty w Turcji, charakterystyczne ciasteczka na Śląsku cieszyńskim. Ale także specyficzne doświadczenia zawodowe ludzi, którzy pracowali w przemyśle, czy górnictwie. To ogrom umiejętności, wiedzy, które może pomóc w transformacji, a które bardzo często są pomijane.

Szerokie spojrzenie na dziedzictwo pozwala nam zobaczyć je jako na świetny punkt wyjścia w procesach transformacji. Szukanie tego co już jest w danych społecznościach i ludziach to łatwiejsza droga do tego, by budować rozwiązania przyszłości. Pamiętajmy, że transformacja jest procesem w którym przekształcamy, a nie tworzymy czegoś od nowa. Żeby przetwarzać musimy wiedzieć co w ogóle mamy do dyspozycji i z czym możemy pracować."

Czytaj więcej w artykule Urszuli Szwed: https://funduszeue.slaskie.pl/czytaj/dziedzictwo_w_procesie_transformacji_urszula_szwed

Model biznesowy - Innowacyjny Model Rewitalizacji Rzemiosła

Wszystko zaczęło się od pogłębionych badań rzemiosła plecionkarskiego, które wciąż prowadzimy – już od 17 lat. Przemierzyłyśmy tysiące kilometrów na całym świecie, by wiedzieć o tym rzemiośle wszystko. Wiemy, dlaczego jest takie wspaniałe! Znamy je też od podszewki, mamy szeroką wiedzę o materiałach z całego świata i ich zastosowaniu. Uczymy się umiejętności, technik i materiałów od ostatnich, żyjących mistrzów plecionkarzy. Prowadziłyśmy badania w Norwegii, Islandii, Japonii, Niemczech, w Ukrainie i Korei Południowej. Zmapowałyśmy polskie plecionkarstwo i upowszechniamy nasze badania – zobacz naszą książkę.

Następnie poddałyśmy zgromadzoną wiedzę o niematerialnym rzemiośle kultury procesowi projektowania w duchu design thinking. Jest on oparty na głębokim zrozumieniu potrzeb użytkowników i odbiorców. Stworzyłyśmy proces nauczania rzemiosła w atrakcyjny współcześnie sposób. Odkryłyśmy, jak projektować nowe produkty i usługi, aby odpowiadać na realne, współczesne potrzeby. Tworzymy nowe drogi dla tradycji w nowoczesnym świecie.

Biznes – to miejsce, gdzie pasja i idee spotykają się ze współczesnym rynkiem. Od 17 lat badamy rzemiosło plecionkarskie. Zdobyłyśmy szeroką wiedzę i doświadczenie oraz mamy autorskie know – how. Chcemy się nimi podzielić! Przygotowujemy konferencje, wykłady i prelekcje, aby uczyć o styku przedsiębiorczości, nowoczesnego rynku i naszej wiedzy o sprzedaży rzemiosła. Jak współcześnie sprzedawać rzemiosło? Nasz model biznesowy da się zastosować dla innych obszarów niematerialnego dziedzictwa kultury. Jest on też inspiracją dla przedsiębiorców z całego świata.

My zastosowałyśmy go dla rzemiosła plecionkarskiego i osiągnęłyśmy realne efekty! Efekty naszej pracy – produkty, usługi, warsztaty, sklep z koszami z Polski, Craft Tour i dużo więcej.

Zobacz też: www.hiheritage.com

Dziedzictwo może realnie wpływać na zmiany społeczne

"Jak pokazuje case cieszyńskiego Stowarzyszenia Serfenta dziedzictwo może realnie wpływać na zmiany społeczne, rozwój gospodarczy miast i regionów. Aktywna praca z dziedzictwem, czyli z zasobami może transformować jednostki i przynosić istotne zmiany społeczne. Specjalizujące się przez wiele lat w rzemiośle plecionkarskim zbudowało model biznesowy, który redefiniuje rolę rzemiosła (i tym samym dziedzictwa) we współczesnym świecie. Odchodzi od ochrony, a zaczyna zajmować się tym, co i jak możemy wydobyć, aby służyło współczesnym ludziom. Nie skupia się na tym, żeby “mrozić” przeszłość, tylko jak ona może pracować dla przyszłości.

Efektem wieloletnich badań i działań Serfenty jest model, w którym całkowicie odchodzi się od produktu jako efektu pracy rzemieślniczej, a zaczyna się skupiać na doświadczeniu. Współczesny człowiek potrzebuje mantrycznego charakteru rzemiosła plecionkarskiego, kontaktu z naturalnymi materiałami i sprawczości, jaką ono daje, do tego, aby móc odprężyć się psychicznie i zadbać o swoje zdrowie. To potrzeba zdrowia psychicznego jest znacząco bardziej istotna niż posiadanie kolejnego przedmiotu. Doszliśmy do takiego momentu, w którym większość z nas nie potrzebuje następnego przedmiotu przechowującego rzeczy, a taka była podstawowa funkcja efektów pracy plecionkarskich. Natomiast bardzo potrzebujemy czegoś, co wyrówna nasz układ nerwowy i pomoże się nam uspokoić w tych niepewnych czasach. Według badań Serfenty uczestnicy doświadczenia wyplatania zmieniają swoje życiorysy, zyskują poczucie sprawczości, zmieniają przekonania o samych sobie, a także zyskują przestrzeń do eksperymentowania. Każdy z tych aspektów jest niezwykle wartościowym dla współczesnej gospodarki, dla komfortu życia i dla poczucia przynależności." (Urszula Szwed)

Nie czekaj, skontaktuj się z nami, pytaj, nawiąż współpracę – dołącz do świata Serfenty!

WIZYTA STUDYJNA - odwiedź nas

Droga od grantów do rynku – przyjedź na wizytę studyjną do Serfenty, NGO, które skutecznie się zekonomizowało! W obszarze dziedzictwa kultury? Tak, to możliwe! Stowarzyszenie Serfenta działa na co dzień w Cieszynie, na pograniczu polsko – czeskim, ale stąd sięga na cały świat. Pracujemy nad przyszłością tradycji rzemiosła plecionkarskiego i ogólnie nad współczesnym trwaniem dziedzictwa kultury już od 17 lat. Opracowałyśmy własny model biznesowy „Innovation Model of Craft Revitalisation”, który spotyka się z szerokim zainteresowaniem odbiorców na całym świecie i znalazł się w finale New European Bauhaus Award 2023 pod hasłem “beautiful. sustainable, together”.

Od kilku lat działamy w zrównoważony sposób, niezależnie od grantów, dotacji czy innych źródeł płynących z dofinansowań zewnętrznych. Postanowiłyśmy na stabilny, biznesowy rozwój naszej organizacji, czyli na ekonomizację i działanie na rynku. Nasze usługi, wiedzę oraz produkty sprzedajemy, prowadząc działalność gospodarczą. W obszarze dziedzictwa kultury? Tak, to możliwe!

Zobacz więcej i przyjedź do nas na wizytę!

W 2024 roku zorganizowałyśmy wydarzenia dla Miasta Krakowa i Miasta Poznania, dzieląc się naszą wiedzą z przedsiębiorcami, rzemieślnikami, osobami pracującymi z dziedzictwem kultury. Możemy też przygotowac wydarzenie dla Ciebie, napisz do nas lub skontaktuj się z nami!

Zobacz wydarzenia dla Poznania:

https://serfenta.pl/pasja-i-biznes-jak-skutecznie-sprzedawac-rzemioslo/

Zobacz wydarzenia dla Krakowa:

https://serfenta.pl/dziedzictwo-kultury-nowe-rozwiazania-i-innowacje-spoleczne-dla-krakowa/