fbpx

Współpraca z Japonią

Współpraca z Japonią w Serfencie trwa już wiele lat. Czasem to kogoś dziwi – jak to się stało, że z Cieszyna docieramy do Tokio? Weźmiemy też udział w Wystawie Światowej Expo Osaka 2025! To największe i najważniejsze wydarzenie gospodarczo-kulturalne na świecie. Znajdziemy się tam dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego Śląskie oraz naszej wieloletniej współpracy z Japonią, w Serfencie. Z dumą znów będziemy prezentować naszą działalność i polskie dziedzictwo kultury!

Jak to się zaczęło?

W Serfencie mamy już długą współpracę z Japonią, oczywiście nie z krajem całościowo, choć tak w skrócie mówimy, ale tak naprawdę z partnerami z Japonii. Zaczęło się od naszych osobistych fascynacji kulturą Japonii, ale poniżej opowiemy historię naszej japońsko-polskiej działalności.

W 2018 roku Paulina osobiście odwiedziła Japonię i tam poznała przedsiębiorców, którzy stali się nami wieloletnimi partnerami. Nasza współpraca rozpoczęła się w 2018 roku, wtedy poznałyśmy Izumi Fujita Slowart Poland, jest japonką mieszkającą w Polsce. Zajmuje się polskim dziedzictwem kultury i jego promocją za granicą, wtedy też Paulina została zaproszona na targi Hankyu w Osace. Prezentowała tam polskie plecionkarstwo, a wtedy jeszcze Serfenta bardzo była skupiona na prezentowaniu polskiego produktu rzemieślniczego, plecionkarskiego, za granicą.

Serfenta sprzedaje kosze polskich mistrzów Japonii
Izumi Fujita and kabłącok Polish willow basket

NASI PARTNERZY

Tomotake Ichikawa i sklep Takekagoya

Ichikawa- san przejął sklep z rzemiosłem plecionkarskim od swojego ojca, prowadzi go od lat wspólnie z żoną. Są bardzo zaangażowani w kontynuację dziedzictwa rodzinnego biznesu, sprzedają kosze z Japonii i z całego świata i widzą w rzemiośle wiele wartości.

„Sometimes the baskets teach us the culture and life of those who live in other areas. Also it depends on „the climate”, the climate decides „what plants are grown there”. Between hot areas and cold areas, near the sea area and near the mountain area, the baskets are going to be different – material, how to harvest, shapes, how to weave, how to use. I think „making baskets” is quite a simple thing, but on the other hand, the world of basketry is so deep and wide. It’s kind of regional, historical, natural, essential, sometimes personal, familiar.” – Mr Ichikawa wrote.

Serfenta in Japan with Tomotake Ichikawa and Polish weaving master

Państwo Ito – Prowadzą sklep Kagoamidori obecnie w Nagano

Z Państwem Asako i Seichiro Ito nawiązałyśmy współpracę na wielu płaszczyznach, za co jesteśmy wdzięczne! Może to marginalna sprawa, ale znalazłyśmy się na japońskim ręczniku tengui, który produkowała właśnie sklep Kagoamidori, znalazł się tam też nasz polski kosz, który jest wyjątkowym i unikatowym produktem bardzo lubianym przez klientów japońskich. Doceniają jego autentyczność precyzję wykonania i wyjątkowy materiał którym są korzenie świerka. Ręczniczek służy w Japonii do wycierania rąk i jest noszony w torebce, jako piękny przedmiot codziennego użytku, w Japonii wartość estetyczna produktów użytkowych, to coś się bardzo cenionego. Można go obejrzeć u nas w Serfencie, w Cieszynie.

Paulina odwiedziła również galerię sztuki Nokogiri w której dzięki uprzejmości Poli Pong prezentowała produkty polskich Mistrzów i pracę Serfenty, a także prowadziła doświadczenie polskiego rzemiosła plecionkarskiego w Osace – warsztaty dla japońskich odbiorców.

Kosze z Polski w Tokyo 2020
Polish basket in Japan, Serfenta

FESTIWAL KOSZE Z POLSKI W TOKIO

w 2020 roku współpraca zaowocowała Misją Handlową na którą pozyskaliśmy pieniądze jako Serfenta. Miałyśmy wtedy wybrać się do Japonii i wspólnie z Asako Ito zorganizować festiwal kosze z Polski w Japonii. Znamienny rok 2020 to był moment kiedy wybuchła pandemia i niestety całe to wydarzenie musiało się odbyć online. Stanęliśmy na wysokości zadania i festiwal odbył się, a jednocześnie bardzo żałujemy, że nie miałyśmy możliwości osobistej promocji kultury polskiej. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „festiwal tkaniny i kosze z Polski” i była prezentowana również tkanina dwuosobowa z Podlasia. Przygotowywaliśmy prezentacje i materiały o polskim rzemiośle i dziedzictwie kultury dla japońskich odbiorców, aby promować polskie dziedzictwo kultury.

Na festiwal kosze z Polski przygotowaliśmy specjalny film na którym cieszyńska artystka i graficzka Alicja Woźnikowska z Dinksy maluje tradycyjny wiklinowy kosz z Polski – kabłącok, używając techniki malowania tuszem. Ten znak graficzny posłużył nam później do promocji kultury polskiej na całym świecie. A wy możecie zobaczyć, jak powstał ten film i cały proces malowania kosza!

https://www.youtube.com/watch?v=SCJb7UQ9GkU

Nawiązując do naszej książki Kosze – opowieści o podróży plecionkarskim szlakiem Wisły wydaliśmy też katalog w języku japońskim. Ta publikacja trafiła do Japonii i do dziś jest dostępna w naszych zasobach. (Napisz, żeby ją zdobyć!)

Malowany tuszem kosz z Polski od Serfenta

W ramach dobrej współpracy z naszymi partnerami, przez wiele lat sprzedajemy kosze polskich Mistrzów Rzemieślniczych w Japonii. Czy nadal sprzedajemy kosze z Polski? Tak, możesz je wciąż znaleźć w naszym sklepie sklep.serfenta.pl

A jednocześnie przeszłyśmy w Serfencie dużą przemianę i rozszerzenie działalności, która zaprowadziła nas do naszego autorskiego Innowacyjnego Modelu Rewitalizacji Rzemiosła – sprawdź i dowiedz się więcej!

Zobacz też nasz najnowszy projekt: https://hiheritage.com/

Craft Experience – dotknąć polskiej kultury

Nasza współpraca odbywa się nie tylko przez produkt, ponieważ naszą specjalizacją jest promocja doświadczenia rzemieślniczego. Również grupy z Japonii odwiedziły nas w Polsce i przeżyły z nami CRAFT TOUR – dedykowane, plecionkarskie doświadczenie rzemieślnicze. Wyplatały z nami z wikliny i innych polskich materiałów, ale też poznawały polską kulturę, kuchnię, język i doświadczały rzemiosła wszystkimi zmysłami.

Od dłuższego czasu prowadzimy też warsztaty indywidualne doświadczenia rzemieślniczego, osoby z Japonii również nas odwiedzają w tym celu, w Cieszynie. Specjalnie przyjeżdżają do Cieszyna i w ten sposób poznają polską kulturę, nasze region i jego lokalne sekrety. Zobacz taką wizytę!

Współpraca z Japonią – WSPÓLNE WARTOŚCI

Również nasi partnerzy przyjeżdżali odwiedzić nas. Asako Ito przyjeżdżała do nas, aby zbudować współpracę partnerską i biznesową, ale też aby upewnić się, że Serfenta działa w odpowiednim duchu, zgodnie z Japońskimi wartościami i w zrównoważony ekologiczny sposób, takie wartości mają znaczenie dla obu naszych krajów, dla nas osobiście, jak i dla naszych partnerów.

Botaniczne materiały i dotyk, który łączy nas z naturą, autentyczność, połączenia generacyjne, zrównoważony rozwój, łączenie wartości niesionych przez świat dziedzictwa z biznesem, mistrzowskie wykonania produktów z akcentem na twórcę – to właśnie wspólne dla nas wartości.

Spotkania osobiste mają wielką wartość i pozwalają zbudować trwałe relacje, w 2023 roku spotkaliśmy się z naszym partnerem Tomotake Ichikawą w Polsce, podczas Międzynarodowego Festiwalu Plecionkarstwa i Wikliny, który odbył się w Poznaniu. Spotkałyśmy naszego wieloletniego partnera, ale też mogłyśmy poznać japońskiego plecionkarza, który również był gościem i który wyplata piękne rzeczy.

TOUCHING JAPAN – inne współprace

W 2023 roku wzięłyśmy udział w wydarzeniu Touching Japan – doświadczając Japonii, w Warszawie, organizowanym przez uniwersytet SWPS na zaproszenie doktor Olgi Barbasiewicz, specjalistki ds współracy polsko – japońskiej. Prezentowałyśmy naszą naszą współpracę i nasze doświadczenia międzynarodowe w Serfencie. Miałyśmy też przyjemność poznać Ambasadora Japonii w Polsce.

W toku działań Serfenty nawiązałyśmy też kontakt z Instytutem Badawczym TOBUNKEN, a także nawiązałyśmy życzliwą wymianę doświadczeń z Yumi Yoshidą z firmy Asagao.pl. Razem z Asagao i Instytutem Polskim w Tokio, wzięłyśmy udział w Festiwalu Polskim w Tokio 2021!

EXPO OSAKA 2025

W tym roku mamy przyjemność wziąć udział w konferencji gospodarczej podczas Expo w Osace jako część programu Województwa Śląskiego, przygotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Weźmiemy udział w konferencji gospodarczej, będziemy odpowiadać o sukcesie naszego stowarzyszenia i naszej firmy. Oczywiście opowiemy też o specyfice naszej współpracy polsko-japońskiej w obszarze dziedzictwa kultury. Jesteśmy z tego dumne i z chęcią zaprezentujemy polskie dziedzictwo kultury w Japonii. Oczywiście nie zapomnimy też o naszej małej ojczyźnie – Cieszynie i Śląsku Cieszyńskim.

Jeżeli ktoś z państwa będzie na Expo to serdecznie zapraszamy do kontaktu! My będziemy tam 6 i 7 maja, osobiście, na miejscu.

Dziedzictwo, które napędza przyszłość

Nasz kraj zaprezentuje się pod hasłem „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość”, podkreślając, jak istotne jest czerpanie inspiracji z dorobku minionych pokoleń i przekształcanie go w siłę napędową przyszłości.To wszystko to dokładnie to, czym w Serfencie się zajmujemy ❤ Jesteśmy podekscytowane i szczęśliwe!

Polska Agencja Inwestycji i Handlu – PAIHPoland at EXPOExpo2025 大阪・関西万博 Cieszyn robi wrażenieMiasto Cieszyn

Udostępnij:

Podobne wpisy

Podsumowanie roku 2024

Czas najwyższy na podsumowanie roku 2024!

Czas najwyższy na podsumowanie roku 2024! Oj działo się, działo!