fbpx

Posiadamy bogate archiwum audiowizualne z naszych badań – wypraw etnograficznych. To surowy zapis prawdziwego rzemiosła. Jeżeli tworzysz wystawę lub inny projekt i potrzebujesz dokumentalnych nagrań rzemiosła – tutaj je znajdziesz i kupisz.

Co zawiera nasze archiwum - wyprawy etnograficzne

W latach 2009-2021 wyjeżdżałyśmy na wyprawy i prowadziłyśmy badania etnograficzne polskiego plecionkarstwa. Posiadamy surowe zapisy wszystkich polskich, unikatowych technik plecionkarskich, z których część nie jest już kontynuowana przez twórców.

Udokumentowałyśmy i uchwyciłyśmy te piękne momenty, kiedy wyplatają ręce mistrzów, którzy robią to przez całe życie. Możesz w ten sposób zobaczyć jak powstają kosze i inne przedmioty z naturalnych materiałów, wyjątkowymi technikami. Często jest to zapis pracy osób posiadających wiedzę przekazywaną przez pokolenia, również tych nie posiadających następców. Zobacz dla przykładu migawki z tego jak powstawał kosz z dębowego drewna – prawdziwy unikat na skalę świata.

Posiadamy w ofercie filmy z wyplatania roślinnymi materiałami – między innymi: słomy, rogożyny (pałka wodna), pasów drewna, korzeni drzew, różnych rodzajów wikliny. Ale to też zapis regionalnego nazewnictwa, technik wyplatania i używania specjalnych narzędzi, często wytwarzanych przez samych plecionkarzy.

W naszym archiwum audiowizualnym znajdują się: surowe filmy z wyplatania poszczególnych rodzajów koszy i innych plecionych przedmiotów (m.in. pułapki na ryby, kapeluszy, butów), rozmowy z polskimi mistrzami i mistrzyniami rzemiosła plecionkarskiego, jak też nagrania audio z przeprowadzonych wywiadów w lokalnych, polskich gwarach.

Miejsca i regiony

Chętnie zaproponujemy Ci dobrze dopasowaną do Twoich potrzeb ofertę. Jeżeli nie tylko filmy Cię interesują – mamy też mnóstwo pięknych zdjęć z wypraw w naturę i w poszukiwaniu rzemiosła.

Nie tylko Polska, choć w Polsce zmapowałyśmy niemal wszystkie regiony. Byłyśmy wszędzie, gdzie tylko udało nam się odkryć wyjątkowego mistrza lub mistrzynię, unikatową technikę albo niespotykany materiał. Ale posiadamy też materiały z: Norwegii, Zachodniej Ukrainy, Zaolzia oraz Łużyc w Niemczech. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych polskich podróżach, przeczytasz o nich w książce „Kosze”

Zobacz materiały, z których przygotowałyśmy film o polskim i norweskim plecionkarstwie.

https://www.youtube.com/watch?v=kTdE48okQEY
Film skomponowany z materiałów z archiwum audiowizualnego Serfenty
https://www.youtube.com/watch?v=kTdE48okQEY

OFERTA

Udostępnianie archiwum audiowizualnego

Materiały audiowizualne cena za 1 minutę 100 zł / 22 EUR

Kupując od nas materiały otrzymujesz licencję niewyłączną na 1 rok. Jeżeli interesuje Cię dłuższa współpraca – przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną wycenę.

Materiały, które od nas kupisz są surowe i masz możliwość wszelkiej edycji, jakiej potrzebujesz – jedynie z obowiązkiem oznaczania Serfenty jako autora. Jeżeli potrzebujesz fotografii – skontaktuj się z nami.

Nasi klienci, którzy już kupili nasze materiały: Museum Europäischer Kulturen w Berlinie, Muzeum Podlasia Południowego.

Na wszystkie pytania odpowie Paulina Adamska 

+48507933191

Biuro@serfenta.pl

Zapraszamy również do naszej siedziby w Cieszynie przy ul. Srebrnej 1, gdzie pokażemy Wam kulisy naszej pracy przy smacznej kawie, a następnie odpowiemy na Wasze pytania. Chcesz przyjechać do nas z grupą na wizytę studyjną, warsztaty albo Craft Tournapisz do nas!

Udostępnij:
Warsztaty wyplatania z wikliny z Serfentą

Konsultacje merytoryczne

Jesteśmy ekspertkami od rzemiosła plecionkarskiego, od 15 lat gromadzimy wiedzę i doświadczenia wokół tego tematu. Przemierzyłyśmy tysiące kilometrów, aby wiedzieć o plecionkarstwie jak najwięcej – polskim i nie tylko. Znamy mistrzów i mistrzynie, naturalne materiały, wyjątkowe sploty i mamy w zbiorach niezwykłe kosze. Przeszłyśmy też drogę ekonomizacji i sprzedajemy polskie rzemiosło na całym świcie – również w Japonii. Wiemy jak sprzedawać rzemiosło na współczesnym rynku – zobacz więcej o modelu biznesowym. 

Brzmi interesująco?

Chcemy się tą wiedzą podzielić – dlatego zapraszamy Cię na konsultacje merytoryczne online z nami, w wybranym przez Ciebie temacie na styku biznesu i rzemiosła. Jeżeli potrzebujesz wiedzy materiałoznawczej o polskich materiałach – również ją posiadamy.

Czas trwania: ilość godzin zależy od Ciebie, termin i godzinę ustalimy wspólnie, min 1 godzina. Konsultanta ONLINE to godzina rozmowy (lub więcej) tylko dla Ciebie, dostosowana do Twoich potrzeb.

Ale jeżeli chcesz więcej – przyjedź do nas na warsztaty lub na Craft Tour! 

Prelekcja, prezentacja, webinar – wiedza o plecionkarstwie

Pracujesz w instytucji, która organizuje ciekawe wydarzenia? Piszesz fajny projekt? Mamy dla Ciebie ciekawą propozycję.

Wpisz punkt programu z Serfentą! Możesz oczywiście zamówić u nas porcję wiedzy tak po prostu, bez żadnego projektu. Możemy stworzyć coś specjalnie dla Ciebie w formie online lub (mamy nadzieję, że już niedługo) w rzeczywistości.

Od 15 lat gromadzimy wiedzę i doświadczenia w temacie plecionkarstwa i chętnie podzielimy się tą wiedzą – przygotujemy coś wyjątkowego, co odpowiada na Twoje potrzeby.

Nagramy dla Ciebie i Twoich odbiorców – prezentację, prelekcję albo webinar, w którym możemy opowiadać o koszach, materiałach, twórcach, regionach, o styku rzemiosła z designem czy o podróżach po całym świecie.

Możemy nagrać podcast, pokaz albo fizycznie wypleść coś specjalnie dla Ciebie, a jeśli rzeczywistość pozwoli – zrobić Ci świetne warsztaty. Możesz też zaprosić nas z książką „Opowieści o podróży plecionkarskim szlakiem Wisły” na spotkanie autorskie! (Kup dziesięć książek, a spotkanie zaproponujemy Ci w bardzo atrakcyjnej cenie.)

Napisz do nas albo zadzwoń i razem coś wymyślimy specjalnie dla Ciebie, a Twoje działania zyskają ciekawy punkt programu w oparciu o wiedzę specjalistów.

Od idei do działalności biznesowej

Łączymy rzemiosło z biznesem. Ta idea przyświeca nam od samego początku naszej działalności i prowadzi nas przed rozmaite działania. Kiedy jednak możemy z całą siłą wprowadzać ją w życie? Aby realizować ideę potrzebne jest podejście rynkowe i finansowe, które pozwala nam istnieć i codziennie działać, a także realizować wytyczone cele.

Zaczęło się od badań etnograficznych – co robimy teraz? Jak sprzedajemy kosze z Polski na całym świecie? Jak sprzedawać rzemiosło w Internecie i jak je promować w Social Mediach?

Jeżeli chcecie o tym posłuchać – zapraszamy Was na konsultację online lub zaprezentujemy Wam naszą wiedzę w innej formie – takiej jak prelekcja czy prezentacja, wykład czy konferecja dopasowana do Waszych potrzeb.

Chcecie zaprosić nas do siebie? Piszcie!

Zapytaj o szczegóły! Łucja Cieślar
  • +48507292666