fbpx

Dziewczyny z Serfenty wyplatają świat

Poznajcie nas bliżej! Trzy kobiety, Paulina, Krężi i Łucja – codziennie rano spotykamy się w biurze dwa kroki od granicznego mostu i Zamku Cieszyn i pracujemy dla plecionkarskiego rzemiosła. Jesteśmy różne, ale wiele nas łączy – wspólny cel, zaangażowanie i przyjaźń. Cieszyn, w którym znajduje się nasze plecionkarskie centrum wszechświata, to małe miasteczko – a według Księgi Trendów 2019 małomiasteczkowość to ogromna zaleta. Tak też opowiada o nas wystawa „Małe, ale Cieszyn!”, na której Zamek Cieszyn prezentował nasze cieszyńskie aktywności. Zaprojektowały ją Dinksy, a zobaczyć możecie ją na Łódź Design Festiwal 2019.

Paulina w Cieszynie jest z wyboru. O sobie i Serfencie mówi tak: „Myślę, że Serfencie jest dobrze tutaj, gdzie jest. Byłaby inną instytucją, gdybyśmy działały w większym mieście. To miejsce pracy jest bardzo osobiste, stoją za nim prawdziwe osoby, które zdecydowały się mieszkać w Cieszynie, nigdzie indziej. Na co dzień jesteśmy tu w trójkę, same stwarzamy sobie pracę i mamy wpływ na to, co, kiedy i jak się wydarza, z kim i gdzie się spotkamy, dokąd pojedziemy. A że Serfenta stanowi dla mnie połączenie zainteresowań, wiedzy i umiejętności, to jest dla mnie, jak dotąd, najlepszym zawodowym rozwiązaniem.” Nazywamy ją naszym źródełkiem – bo zawsze jest duszą towarzystwa i plecie plecionkarskie kontakty na całym świecie. To właśnie ona w zeszłym roku wyplatała w Japonii – i zrobiła to oczywiście z całym sercem i entuzjazmem. Paulina wszędzie poprowadzi profesjonalne warsztaty, jest mistrzynią w naszym teamie, wyplecie wszystko i z wszystkiego. Ostatnio – zdradzimy Wam – plotła sobie w domowym zaciszu kosz na piwo. Życie przy czeskiej granicy ma swoje potrzeby!

Krężi to nasza oaza spokoju i dziewczyna, która solidnie zrealizuje każde zadanie, jakie tylko dostanie w swoje ręce. Czy ma się opiekować grupą Japonek w małej, polskiej wsi (co za zderzenie kultur!), czy ma jechać na drugi koniec świata uczyć swojej pasji – wyplatania ze słomy techniką pętelkową, czy zaaranżować wystawę na targach designu w Warszawie – zawsze można liczyć na jej profesjonalizm. „Ja po prostu dobrze się czuję tam, gdzie żyję. Dobrze się czuję też dzięki temu, że to okolica, w której od wielu pokoleń mam korzenie. Poza tym uwielbiam nasz klimat pogranicza, miksowanie się polskiego, czeskiego, gwary. Ważne dla mnie jest też to, że to małe miasto i mimo wszechobecnego, wręcz modnego pędu dokądś, jest tu w miarę spokojnie.” – mówi. A w naszej pracy ten pęd i pośpiech bywa odczuwalny – Krężi jednak umie się zrelaksować, czy to wyplatając, czy ćwicząc jogę, czy tańcząc z pasją tango.

Łucja jest z Cieszyna, ale Cieszyn to miasto, które ją raz odpycha, a raz przyciąga. „Jestem stela [gw. stąd] i czuję się tu u siebie. Dla mnie ogromnym plusem jest zieleń, bliskość gór i natury – to pozwala mi „wietrzyć głowę” i odpoczywać . W innych miastach nie byłoby możliwości wyskoczenia w góry po pracy, w środku tygodnia, np. na Javorovy.” Lubi prowadzić warsztaty, ma dużo serca dla mistrzów, z którymi pracujemy. To ona najczęściej komunikuje się z Wami w mediach społecznościowych Serfenty – na Facebooku i Instagramie. Ostatnio mogliście też zobaczyć ją w nowej odsłonie – gwiazdy telewizji, gdzie opowiadała o plecionkarstwie w programie Pytanie na Śniadanie TVP2! Podczas tego wyzwania przydały jej się ćwiczenia oddechowe, które zna z tradycyjnego śpiewania. Dla relaksu poleca wyplatanie, sama coraz więcej czasu spędza na szyciu słomy albo na pracy z rogożyną, czyli pałką wodną.

Przegapiliście? No to możecie to zobaczyć tutaj (cz. 1) i tutaj (cz. 2).

Oczywiście oprócz naszej trójki, Serfentę tworzy dużo innych osób – mistrzowie i mistrzynie, projektantki, wolontariuszki, instruktorzy – ale o nich opowiemy Wam następnym razem. Mamy też wspaniałych przyjaciół i doradców – jak Ula, Martyna, Karolina, Rafał, Marzena czy Grzegorz – dziękujemy, że nas wspieracie, dream team! Jeżeli chcecie przeczytać o nas więcej – Projekt Pracownie zrobił z nami wywiad,  a papierowo możecie o nas przeczytać w Weranda Country i Sielskim Życiu. No, a w najbliższym czasie zapraszamy do słuchania o naszych podróżach w Radio Kraków! Dziękujemy, że razem z nami dajecie życie plecionkarstwu i Serfencie!

fot. Kateryna Ziulkovska

 

Udostępnij:

Podobne wpisy