Warsztaty wyplatania – Kraków kocha rzemiosło
Warsztaty wyplatania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i mieszkanek Krakowa. Lista uczestniczek i uczestników zbierała się w mgnieniu oka, a lista rezerwowa ciągnęła się po horyzont.
Warsztaty wyplatania dla każdego
Bardzo nas cieszy takie zainteresowanie naszym autorskim programem prostych, podstawowych warsztatów wyplatania. Są one przygotowane tak, aby każdy mógł wziąć w nich udział, zwłaszcza osoby, które nigdy nie wyplatały. Jeśli i Ty tak myślisz – nie umiem, na pewno nie mam talentu, nasze warsztaty są dla Ciebie! Możemy je zorganizować te dla Twojej grupy.
Uczestnicy i uczestniczki nie tylko poznawali rzemiosło plecionkarskie przez słuchanie, patrzenie i odkrywanie otoczenia, ale też przez doświadczanie „learning by doing”. To metoda, która pozwala się zanurzyć i doświadczyć pracy ręcznej, wykonać kreatywnie własnymi rękami coś wyjątkowego i niepowtarzalnego – splot plecionkarski.
Zgodnie z naszym nagradzanym „Innowacyjnym Modelem Rewitalizacji Rzemiosła” to efektywna droga do poznawania własnej kultury, otoczenia przyrodniczego, lokalnych zasobów oraz zadbania o swój dobrostan psychiczny (kiedy ręce pracują, głowa odpoczywa).
17.11 wiklina i rogożyna w Aptece Designu
Przedstawiłyśmy osobom uczestniczącym dwa wspaniałe, polskie materiały – wiklinę, ręcznie zebraną i przygotowaną oraz rogożynę (pałkę wodną).
Każdy na warsztatach pod okiem profesjonalnej instruktorki poznał wiklinę i rogożynę, wyplótł, a potem zabrał do domu własnoręcznie wykonany, przedmiot. Wykorzystaliśmy prostą technikę wyplatania “koboko”by zrobić tace, wiszące ozdoby z wikliny i kolorowych dodatków, poznaliśmy też materiał wyjątkowy, polski – rogożynę, by skręcić z niej sznury i sznurki, kreatywnie zrealizować własne pomysły pod okiem instruktorki. To była też lekcja miejskiej botaniki i uważności na naturę, która nas otacza, wszędzie, także w mieście.
23.11 Targi Jesienne w Klastrze Zabłocie
Podczas Jesienny Targów Wielkomiejskich w Klastrze Zabłocie spotkaliście nas na kreatywnym stoisku przepływowym zabaw z wikliną i kolorowymi dodatkami! Wyplatanie to świetna zabawa dla dzieci i dorosłych, a godziny spędzone wspólnie z nami i naturalnymi, pachnącymi materiałami to przygoda! Kiedy ręce pracują — głowa odpoczywa. Każdy na warsztatach pod okiem profesjonalnej instruktorki poznał wiklinę, wyplótł, a potem zabrał do domu własnoręcznie wykonany przedmiot. Ten prosty splot może każdy kontynuować w domu sam i wykorzystać go np. do tworzenia świątecznych ozdób. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzając targi przyszli się z nami pobawić, powyplatać i miło spędzić czas w dość szary, listopadowy dzień. Klaster Zabłocie to świetne miejsce na takie wydarzenia i spotkania łączące ludzi kreatywnych i twórczych. Bawili się z nami młodsi i starsi, mogli z nami spędzić pół godzinki, a mogli zostać i wyplatać dłużej, taka targowa formuła właśnie to proponuje – swobodny przepływ i dopasowanie do potrzeb. O komfort uczestniczących osób dbała nasza instruktorka Katarzyna Kowalska.
1.12 Warsztaty wyplatania ze słomy – przedświąteczne spotkanie
Nie jest tak łatwo znaleźć aż 5 godzin wolnego w swoim przedświątecznym czasie, tym bardziej cieszy nas Wasze zainteresowanie! 5-godzinne spotkanie z polskim, tradycyjnym materiałem plecionkarskim o ogromnych możliwościach – namoczoną i przygotowaną słomą żytnią, dartką (taśmą z wierzby), oraz kolorowymi sznurkami, dzięki której wiązki słomy połączyły się w jedną piękną i funkcjonalną całość – kosz lub miseczkę na chleb.
Podczas naszego spotkania uczestnicy i uczestniczki poznali jedną z tradycyjnych technik plecionkarskich ale w sposób kreatywny i pozwalający na eksperymenty, nauczyliśmy Was posługiwania się specjalnie zaprojektowaną igłą plecionkarską. Jesteśmy dumne z każdego Waszego pierwszego kosza! Jego niedoskonałości trzeba pokochać – w końcu to Wasz pierwszy w życiu kosz.
Technika wyplatania ze słomy jest techniką, którą nazywamy medytacyjną – pozwala złapać rytm, zagłębić się w powtarzalność ruchu i w efekcie – odpocząć. Kosz jako przedmiot jest efektem warsztatów, ale dużo ważniejsze jest pokazać osobom uczestniczącym, że praca rzemieślnicza jest drogą do odpoczynku, bycia offline, wyciszenia, a także nawiązania nowych znajomości.
Wykonane przedmioty będą mogły stać się ozdobą lub służyć do podawania chleba w piękny sposób. Każdy, kto z nami wyplata, kończy spotkanie ze swoim wyjątkowym dziełem, stworzonym w sposób kreatywny, unikatowym i niepowtarzalnym. Nie jest potrzebne do tego żadne wcześniejsze doświadczenie. Zrobiony własnoręcznie przedmiot może stać się wyjątkowym i serdecznym prezentem.
W trakcie warsztatów opowiadamy o wartości produktów rzemieślniczych, polskich mistrzach rzemiosła, materiałach plecionkarskich używanych w Polsce. Prezentujemy nowe możliwości rzemiosła i współczesne podejście do wartości, które się w nim kryją. Tak było i tym razem, zadbała o to nasza instruktorka – Daria Czauderna.
Dziękujemy za Wasze zainteresowanie i zaangażowanie, dziękujemy, że pomimo że warsztat dla uczestników i uczestniczek był bezpłatny, stawiliście się na warsztaty i nie zostawiliście pustych miejsc. To dla nas wiele znaczy!
Wszystkie opisane warsztaty były finansowane przez Miasto Kraków. Zadanie publiczne finansowane ze środków miasta Krakowa.