fbpx

Plecionkarstwo & pszczelarstwo – warsztaty

PAULINA ADAMSKA (plecionkarstwo) – mistrzyni plecionkarska, instruktorka rękodzieła artystycznego, etnolożka, prezeska Stowarzyszenia Serfenta.

KACPER ZRĄBKOWSKI (pszczelarstwo) – pszczelarz na co dzień pracujący w pasiece Quince Honey farm w Anglii, zna kószki nie tylko w teorii, także w pszczelarskiej praktyce.

JACEK NOWAK (inseminacja pszczół) – doświadczony pszczelarz.

 

Warsztat łączy dwa wyjątkowe rzemiosła, które wykonywane są z pasji, cenią sobie bliskość natury oraz pracę własnych rąk.

Podczas dwudniowych warsztatów wypleciemy słomiane kószki. Kilkaset lat temu były w pszczelarstwie w powszechnym użyciu, dziś trudno trudno je spotkać. Na szczęście wciąż są plecionkarze, którzy wiedzą jak je wyplatać.

Ciekawym dopełnieniem warsztatów będzie pokaz inseminacji pszczelich matek. Każdy z uczestników będzie miał możliwość wykonania tego zabiegu samodzielnie.

Dołącz do nas żeby poznać techniki pszczelarską i plecionkarską!

Kószki, czyli co?

Wyplecione, piękne, naturalne – słomiane ule, które przez lata służyły pszczelarzom
– i pszczołom. Mogą być używane do łapania roju lub jako ul w naturalnej hodowli pszczół. Oczywiście mogą też zostać pięknym wystrojem ogrodu, balkonu lub wzbogacić Twoją pasiekę.

Na naszych warsztatach każdy uczestnik wyplecie własną KÓSZKĘ oraz dowie się, jak ją zastosować w dzisiejszym pszczelarstwie.

Jeżeli będzie taka możliwość na warsztatach, zasiedlimy jedną wykonaną kószkę pszczelą rodziną.

Kiedy: 9-11 czerwca 2018

Gdzie: Pasieka Barć, Kamianna 17, 33-336 Łabowa, pow. Nowy Sącz

Charakter warsztatów: profesjonalny, tzn. zdobycie konkretnych umiejętności, wyplecenie słomianego ula – kószki. Zdobycie wiedzy pszczelarskiej i udział w inseminacji pszczelich matek.

Dla kogo: dla każdego, nie jest wymagana wcześniejsza znajomość technik plecionkarskich, ani żadne doświadczenie w zakresie plecionkarstwa czy pszczelarstwa, jednocześnie zapraszamy miłośników obu rzemiosł oraz doświadczonych już plecionkarzy i pszczelarzy!

MATERIAŁ I NARZĘDZIA PLECIONKARSKIE

Do wyplatania kószek użyjemy SŁOMY żytniej, która jest długa i na tyle miękka, by móc ją swobodnie formować. Obok wikliny, jest jednym z głównych materiałów używanych do wyplatania w Polsce. Wyroby ze słomy są nie tylko ładne, ale też użyteczne i trwałe oraz bardzo wytrzymałe! Dzięki słomie i dartce możemy wyczarować cuda, tym razem spotykamy się aby poznać plecionkarstwo służące pszczelarstwu. Obecnie odpowiednią słomę trudno zdobyć, ponieważ musi być ścinana ręcznie. Plecionkarze, z którymi współpracujemy od lat, dbają o najlepszą jakość słomy i starannie dobierają materiał do wyplatania.

Technikę, którą poznamy nazywa się potocznie „SZYCIEM”. Jeżeli interesuje się po prostu wyplatanie słomianych koszy – możesz też wziąć udział w warsztacie, technika będzie ta sama. Słomę zszywamy ze sobą w formę spirali, za pomocą IGIEŁ PLECIONKARSKICH. Te niezwykłe narzędzia rzemieślnicy tradycyjni plecionkarze tworzą w swoich w warsztatach domowymi metodami. Dzięki temu, że doskonale znamy tajniki ich pracy i plecionkarstwa, unowocześniamy te narzędzia dla uczestników naszych warsztatów tak, by połączyć wiedzę kilku osób w jednym narzędziu.

W szyciu ze słomy występują też „nici”- najczęściej to cienkie pasy leszczyny lub wierzby nazywane „dartką”. Strugane są na nasze zamówienie za pomocą wyjątkowego, tradycyjnego narzędzia – rodzaju hebla ze specjalnym nożem. Sam hebel jest na tyle unikatowy, że nie udało nam się go znaleźć w żadnym sklepie. Dostaliśmy go od plecionkarzy i zaprezentujemy Wam go na warsztatach.

 

WIEDZA PSZCZELARSKA – INSEMINACJA MATEK PSZCZELICH

Podczas warsztatów zdobędziemy też wiedzę o sztucznym unasienianiu matek pszczelich, które ma znaczenie przede wszystkim w pasiekach hodowlanych, gdzie bardzo ważny jest ojcowski materiał genetyczny przekazywany dalej. Dzięki inseminacji możliwe jest pełne kontrolowanie reprodukcji danych linii bądź ras pszczół. W trakcie zabiegu inseminacji tworzone są odpowiednie warunki do przeniesienia nasienia do zbiorniczka nasiennego. Cały zabieg odbywa się pod mikroskopem, przy powiększeniu około 20 razy. Mikroskop ma odpowiednie pole widzenia oraz miejsce pod obiektywem na aparat inseminacyjny, co zapewni wprowadzenie nasienia do dróg rodnych matki. Cały aparat jest tak skonstruowany, aby zapewnić sprawne wykonanie całego zabiegu.

W trakcie zajęć w pasiece „Barć” w Kamiannej zostanie zaprezentowany cały proces inseminacji pszczelich matek. Jacek Nowak posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie hodowli własnej linii matek pszczelich. Zajęcia odbędą się w czterech grupach po pięć osób, co pozwoli każdemu w sposób praktyczny samodzielnie wykonać zabieg.

 

PROWADZĄCY WARSZTATY

W tajemnice świata kószek (w teorii i praktyce) wprowadzi nas KACPER ZRĄBKOWSKI, młody pszczelarz na co dzień pracujący w pasiece Quince Honey farm w Anglii, który przyleci specjalnie do nas, aby opowiedzieć nam o swojej pasji. Oprócz pasji pszczelarskiej jest też fascynatem plecionkarstwa i samodzielnie wyplata słomiane ule. Hodował w nich też pszczoły, dzięki niemu połączymy więc teorię z praktyką.

Część plecionkarską poprowadzi Paulina Adamska – mistrzyni plecionkarska, instruktorka rękodzieła artystycznego, etnolożka, prezeska Stowarzyszenia Serfenta, które istnieje, aby plecionkarstwo żyło. Stypendystka Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. Autorka projektów badawczych, organizatorka wydarzeń merytorycznych. Od lat zakochana w plecionkarstwie, które konsekwentnie promuje
i rozwija.

Inseminację pszczelich matek poprowadzi pszczelarz Jan Nowak, właściciel Pasieki „BARĆ”. Stoi ona w enklawie, w której można obserwować ciekawe życie społeczności pszczelej. W swoim gospodarstwie Jan Nowak pozyskuje dary natury, by dzielić się nimi z innymi. Zanim jednak nabędziecie te skarby natury gospodarz chętnie opowie Wam o ich znaczeniu, wartościach i sposobie spożywania – a posiada ogromną wiedzę i wieloletnie doświadczenie!

HARMONOGRAM WARSZTATÓW

Sobota: 9:00 – 16:00
Opowieść o plecionkarstwie w Polsce oraz o pszczelarstwie kószkowym, poznawanie materiału, nauka techniki wyplatania, rozpoczęcie kószki.

Niedziela: 9:00 – 16:00 Wyplatanie kószek, zakończenie wyplatania – każdy uczestnik wyjedzie z własną, gotową słomianą kószką.

Inseminacja matek pszczelich w podgrupach pięcio-osobowych.

Poniedziałek rano – możliwość kontynuacji pokazu inseminacji matek pszczelich

NOCLEG i OPCJA RODZINNA

Pokoje dwuosobowe w agroturystyce Pasieka Barć, w miejscowości Kamianna. Nocleg dla uczestników jest w cenie warsztatów.

Opcja rodzinna: Jeżeli masz zamiar przyjechać z osobą towarzyszącą/rodziną – możecie razem wyplatać jedną kószkę, jednak nocleg pozostałych osób będzie płatny dodatkowo. Prosimy o informację przy zgłoszeniu!

Cena: 590 zł

Cena warsztatów obejmuje udział w dwudniowych zajęciach, dostęp do materiału i narzędzi pod okiem profesjonalnych instruktorów rzemiosła, naukę inseminacji matek pszczelich, a także kawę/herbatę podczas zajęć i dwa noclegi dla jednej osoby (sobota i niedziela).

Ilość miejsc ograniczona – 12 osób.

Na zgłoszenia czekamy do 20 maja 2018 r. pod adresem: biuro@serfenta.pl lub telefonicznie pod numerem 517152687.

Przy rezerwacji obowiązuje wpłata zaliczki na konto:
02 1020 1390 0000 6102 0465 5496.
w wysokości 200 zł do dnia 20 maja 2018.
Serdecznie zapraszamy!

Współorganizatorzy: Pszczelarium (inseminacja matek pszczelich)

Łukasz Przybył

Udostępnij:

Podobne wpisy

Wrześniowe warsztaty

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej…

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej na wrzesień: Co, gdzie, kiedy – warsztaty…