Chcesz pokazać nasze wystawy? Chcesz pomóc nam popularyzować plecionkarstwo? Zaproś nas do siebie!

Udostępnij:

Niech się plecie!

Wystawa „Niech się plecie!” to nie tylko kilkadziesiąt fotografii i eksponatów, ale także unikatowe historie i ciekawi bohaterowie. Jest efektem projektów „Plecionkarskim szlakiem Wisły” i „Plecionkarskim szlakiem Polski”. To drugie przedsięwzięcie zostało uznane za najlepszy projekt badawczy realizowany w 2011 roku i nagrodzone „Ludowym Oskarem”

Wystawa „Niech się plecie!” to prezentacja dorobku zarówno tradycyjnych twórców ludowych, reprezentantów plecionkarskiego rzemiosła, jak i współczesnych artystów i designerów bazujących na tradycyjnych materiałach lub technikach plecionkarskich.

44 fotografie wielkoformatowe

przedstawiające portrety plecionkarzy z podpisami zawierającymi fragmenty ich oryginalnych wypowiedzi.

Wyroby plecionkarskie

– ponad 100 różnej wielkości plecionych wyrobów z wikliny, słomy, rogożyny, korzeni drzew i sztucznych materiałów. Kapelusze i torby, narzędzia do połowu ryb, meble, formy, narzędzia. Każdy eksponat jest opisany.

Film dokumentalny „Co ty pleciesz?”

– 8 niezależnych, kilkunastominutowych odcinków stanowiących relację z badań terenowych.

Dodatkowo oferujemy możliwość zorganizowania wernisażu połączonego z warsztatami oraz pokazem plecionkarskim.

Koszty współpracy:

Wypożyczenie kompletu eksponatów na okres 1 miesiąca – 2500 zł netto/brutto (+ koszty transportu).

Wypożyczenie części eksponatów lub w połączeniu z warsztatami i pokazem czy też wypożyczenie na dłuższy okres podlega indywidualnej kalkulacji. Przy zamówieniu cyklu warsztatów plecionkarskich – wystawa GRATIS!

Chcesz dowiedzieć się więcej i wypożyczyć wystawę – zadzwoń lub napisz do nas!

Na wszystkie pytania odpowie Anna Krężelok:

biuro@serfenta.pl

tel: 517 152 687

Viva Basket!

Tym, co odkrywamy, jest przekonanie, że praca manualna, a wraz z nią rzemiosło, mocno łączą nas z całym dziedzictwem ludzkości. Podczas podróży terenowych spotykamy te same techniki i materiały, które funkcjonują od tysięcy lat. Dlatego też blisko nam do idei plecionkarstwa jako uniwersalnego języka, wspólnego dla ludzi na całym świecie.

Wystawa jest owocem badań etnograficznych na terenie Polski i Norwegii. Ciekawi nas kontekst kulturowy plecionkarstwa, a w jego ramach również pytanie – co powoduje, że coraz więcej ludzi interesuje się tą tematyką i odkrywa potrzebę twórczego używania własnych rąk?

Oferujemy wypożyczenie wystawy składającej się z:

  • 49 plansz (120×90 cm), z fotografiami i opisami (po polsku, angielsku i norwesku)
  • 40 eksponatów plecionkarskich – tradycyjne polskie i norweskie plecione produkty, między innymi różne rodzaje koszy, buty, pułapka na ryby i 3 dodatkowe wyplatane przedmioty z różnych części świata
  • 5 plenerowych ścianek wystawienniczych wraz z podstawami betonowymi.

Ekspozycji towarzyszy pokaz filmów z wypraw terenowych projektu.

Dodatkowo oferujemy możliwość zorganizowania wernisażu połączonego z warsztatami oraz pokazem tradycyjnych polskich technik plecionkarskich.

Koszty:

Wypożyczenie kompletu eksponatów na okres 1 miesiąca – 2500 zł netto/brutto (+ koszty transportu).

Wypożyczenie części eksponatów lub w połączeniu z warsztatami i pokazem czy też wypożyczenie na dłuższy okres podlega indywidualnej kalkulacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej i wypożyczyć wystawę – zadzwoń lub napisz do nas!

Na wszystkie pytania odpowie Anna Krężelok:

biuro@serfenta.pl

tel: 517 152 687

Sploty na fali

Wystawa Sploty na fali to efekt naszej współpracy z Wydziałem Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Serfenta istnieje, aby plecionkarstwo żyło! Kolejne edycje plecionych warsztatów realizowanych we współpracy z Wydziałem Form Przemysłowych skutecznie pomagają w osiągnięciu tego celu.

Przez trzy semestry zajęć w pracowni Projektowania Alternatywnego, pod kierunkiem dr Anny Szwai, studenci zaznajamiali się z tajnikami rzemiosła plecionkarskiego. Podczas wyjazdowych warsztatów, zorganizowanych przez Serfentę, studenci uczyli się pod okiem mistrzów tradycji wyplatania z rogożyny, wikliny i słomy, aby później, już podczas zajęć na uczelni przełożyć to doświadczenie na pracę projektową i zaproponować nowe zastosowanie dla tradycyjnych technik związanych z pracą ręczną. W efekcie powstały produkty o nowym przeznaczeniu, z użyciem dodatkowych, niestandardowych materiałów.

Celem działania było zaprojektowanie współczesnych obiektów, możliwych do wytwarzania przez rzemieślników, a tym samym wsparcie plecionkarskiego rzemiosła tak, aby stało się atrakcyjne dla współczesnych odbiorców.

Aby skutecznie projektować, należy poznać możliwości i ograniczenia materiałów i poszczególnych technik. Rzetelna wiedza w tym zakresie pozwala na mądre i szczere użycie materiałów, jak i technik w procesie projektowym.

Niezwykłym doświadczeniem dla młodych projektantów była praca i nauka pod okiem takich mistrzów plecionkarstwa jak: Stefania Suchora — rogożyna, Stanisław Kołodziej — słoma czy Grzegorz Gordat — wiklina, przy merytorycznym wsparciu Pauliny Adamskiej z Serfenty.

Projekty prezentowane na wystawie pokazują, jak duży potencjał kryje się w połączeniu rodzimego, pięknego rzemiosła i kreatywności młodych adeptów sztuki projektowania. Z dumą należy dodać, że większość prac wykonanych jest własnoręcznie przez samych studentów!

– dr Anna Szwaja –

Koszty:

Wypożyczenie wystawy, także w połączeniu z warsztatami czy pokazem podlega indywidualnej kalkulacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej i wypożyczyć wystawę – zadzwoń lub napisz do nas!

Na wszystkie pytania odpowie Anna Krężelok:

biuro@serfenta.pl

tel: 517 152 687

Pleciemy!

Na wystawie PLECIEMY!/WE WEAVE! prezentujemy możliwości i połączenia różnorodnych materiałów plecionkarskich. Tych używanych w Polsce i zagranicą. W Serfencie przemierzamy tysiące kilometrów, aby o plecionkarstwie wiedzieć wszystko. Nasze podróże zaczęliśmy w Polsce, a następnie odwiedziliśmy Czechy, Niemcy, Ukrainę oraz Norwegię. Tam właśnie prowadziliśmy badania etnograficzne, czyli rozmowy i nagrania z twórcami, rzemieślnikami i artystami zajmującymi się plecionką.

Plecionkarzy można znaleźć wszędzie. We Francji, Islandii, Hiszpanii, Afryce, Indonezji, Japonii, Australii… i z pewnością w wielu innych miejscach, do których jeszcze planujemy dotrzeć. Dzięki temu mamy teraz przyjaciół na całym świecie – plecionkarstwo łączy!

Na naszej wystawie prezentujemy możliwości wyplatania z różnych materiałów plecionkarskich – tych popularnych jak wiklina i tych unikatowych jak na przykład rogożyna.

Wystawa pokazuje plecionkarstwo w kontekście dobrego projektowania, użycia naturalnych materiałów, reusingu, zero waste, nowoczesnego rzemiosła i wartości pracy ludzkich rąk.

Oprócz plansz, wyrobów, narzędzi i form, na wystawie są także trzy stanowiska interakcyjne.

Koszty:

Wypożyczenie wystawy, także w połączeniu z warsztatami i pokazem, podlega indywidualnej kalkulacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej i wypożyczyć wystawę – zadzwoń lub napisz do nas!

Na wszystkie pytania odpowie Anna Krężelok:

biuro@serfenta.pl

tel.: +48 517 152 687