Wyplatanie z rogożyny – Warsztaty Mistrzowskie 2

Druga okazja (bo pierwsza przeżyła nawałnicę zgłoszeń),  by wziąć udział w wyjątkowych warsztatach z mistrzynią i wypleść własną tackę oraz torbę, kapelusz lub kosz, z niezwykłego materiału – rogożyny!

WYPLATANIE Z ROGOŻYNY – WARSZTATY MISTRZOWSKIE
MISTRZYNI: STEFANIA SUCHORA.

Kiedy:  6-7 kwietnia 2019 (pierwszy termin 30-31 marca – wyprzedany)
Gdzie: Cieszyn
Charakter warsztatów: zdobycie konkretnych umiejętności, każdy wyplecie dwa przedmioty

Dla kogo: DLA KAŻDEGO, nie jest wymagana żadna znajomość technik plecionkarskich, ani żadne doświadczenie w zakresie plecionkarstwa.

CENA PROMOCYJNA do 14 lutego: 549 zł
CENA od 15 lutego: 599 zł
(o zaliczce i zgłoszeniach poniżej!)

Nasze wyjątkowe, WARSZTATY MISTRZOWSKIE poprowadzi mistrzyni Stefania Suchora (lat 80). Jest ona jedną z czołowych plecionkarek pracujących z rogożyną w Polsce. Tym tradycyjnym zawodem zajmuje się praktycznie od zawsze. Sama wycina i przygotowuje materiał oraz wyplata używając do tego drewnianych form.

MATERIAŁ PLECIONKARSKI – ROGOŻYNA

Rogożyna to inna nazwa pałki wodnej. Jej unikatowość tkwi w tym, że wyplata się tą częścią rośliny, która rośnie pod wodą. Ostatni rzemieślnicy ścinają ją ręcznie w stawach i suszą przez całą zimę. Rogożyna ma piękny miodowy kolor i jest wodoodporna. Podczas wyplatania rzemieślnicy starannie wybierają każdy liść czy łodygę, my też się nauczymy, jak przygotować materiał. Ten Polski materiał to wspaniała alternatywa dostępnych plecionek z trawy morskiej czy hiacyntu! Dziś już coraz mniej osób w Polsce wyplata z tego materiału, ostatni mistrzowie tego rzemiosła mieszkają na Lubelszczyźnie. Nie jest też łatwo go pozyskać – ani w Polsce, ani za granicą.

CO WYPLECIEMY

Podczas naszych warsztatów poznamy materiał, a każdy uczestnik stworzy dwa własne wyroby. Będą one także okazją by skupić się na pracy własnych rąk i w rytmie SLOW stworzyć wyjątkowe przedmioty. Plecionki z rogożyny każdy zabierze ze sobą do domu. Nasza mistrzyni zaprezentuje jak wypleść płaską formę – matę, na podstawie której nauczymy się pracy z rogożyną i podstawowych splotów plecionkarskich. Mata będzie mogła następnie pełnić funkcje użytkowe jako podstawka lub ozdobna tacka.

Drugą formą poznaną na warsztatach będzie koszyczek, kapelusz lub torba, wypleciona na przywiezionej przez panią Stefanię drewnianej formie. Własnoręcznie wykonany będzie wspaniałą pamiątką po niezapomnianej przygodzie z jednym z najstarszych tradycyjnych rzemiosł.

ZAPRASZAMY PROJEKTANTÓW

Warsztaty plecionkarskie są doskonałym sposobem do rozszerzenia pola doświadczeń zawodowych i zainteresowań dla architektów, projektantów, osób pracujących z tkaninami, wszystkich którzy chcą wzbogacić swoje umiejętności rzemieślnicze.

PIERWSZE W 2019

Warsztaty z rogożyny z Panią Stefanią rozpoczynają cykl warsztatów mistrzowskich w 2019 roku. W planach są jeszcze warsztaty wyplatania kosza kabłącoka <3.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW
Sobota: 9:00 – 16:00
Opowieść o rogożynie oraz o plecionkarstwie w Polsce, poznawanie materiału; wyplatanie płaskiej formy – tacki, wstęp do pracy na formach
Niedziela: 9:00 – 15:00
Wyplatanie koszyków na drewnianych formach
(Warsztaty uwzględniają przerwy kawowe oraz obiadowe)

Cena warsztatów mistrzowskich obejmuje udział w dwudniowych zajęciach z mistrzynią, dostęp do materiału i narzędzi oraz kawę/herbatę i przekąskę.

PROMOCJA DLA PASJONATÓW

w promocyjnej cenie 49 zł dla uczestników warsztatów pakiet dwóch filmów DVD z filmami instruktażowymi  (kosz na owoce + shopper z rogożyny). Regularna cena pakietu to 70 zł. Udział w warsztatach z kupnem filmów wynosi 648 zł.

ZGŁOSZENIA do 15 marca 2019 r. pod adresem: biuro@serfenta.pl.
Obowiązuje wpłata ZALICZKI 200 zł na konto:
02 1020 1390 0000 6102 0465 5496
Prosimy o zrozumienie – w przypadku rezygnacji z warsztatów po dacie 15 marca, zaliczka nie podlega zwrotowi, jednak można przekazać swoje zgłoszenie innej osobie, przyjacielowi.

Serdecznie zapraszamy!

Polecamy w Cieszynie skorzystanie z oferty noclegowej OFKA 8pokoi.pl lub 3 Bros’ Hostel.

Zobacz wydarzenie na facebooku!  Kliknij i podaj dalej!

Zobacz opinie uczestników z poprzednich warsztatów.

 

Udostępnij:

Podobne wpisy