Warsztaty wyplatania ze słomy

Na warsztaty wyplatania ze słomy pojechałyśmy na zaproszenie lubelskiej organizacji Warsztaty Kultury. Miejsca na warsztaty rozeszły się jak świeże bułeczki – to zawsze ogromnie nas cieszy, kiedy widzimy, że tak bardzo chcecie z nami wyplatać!

Nasza Krężi ukochała sobie pętelki – czyli technikę wyplatania ze słomy za pomocą specjalnej igły plecionkarskiej (zobaczcie na zdjęciu!), której nauczyliśmy się od mistrzów z Podlasia. Igły powstają specjalnie na nasze zamówienie w cieszyńskim warsztacie ślusarza, a splot pętelkowy możecie zobaczyć na słomokulce. Krężi pojechała tym razem do Lublina, żeby pokazać uczestniczkom tę ciekawą technikę – wzór, który powstaje z jednej strony jest gładki, a z drugiej ma ozdobne pętelki.

Myślicie sobie, że słoma to takie zwykłe coś, co rośnie na każdym polu – kiedyś tak było, ale dziś coraz trudniej zdobyć słomę do wyplatania. A ta nasza, żytnia, jest specjalnie przygotowana przez plecionkarzy, żeby dobrze Wam się z nami wyplatało! Jest długa i elastyczna, co pozwala formować ją według swojej kreatywności i pomysłu, a tego uczestnikom naszych warsztatów nie brakuje!

Dwa dni na pracę ze słomą to już jest naprawdę dużo, można zrobić świetne, duże formy, jak na przykład kosz na pranie albo wielką osłonkę na doniczkę i ukochany domowy kwiatek. Akurat spotkałyśmy się tam w „babskim gronie” i przez dwa dni dziewczyny poznawały, uczyły się i wyplatały. Zrobiły niesamowite przedmioty – zobaczcie na zdjęciach!

A jeżeli chcecie takie warsztaty w swojej instytucji/organizacji/miejscu/agroturystyce/gdziekolwiek – piszcie do nas koniecznie! Już w 4 godziny możemy wypleść ze słomy coś fajnego.

Do zobaczenia na warsztatach!

Fot. Marcin Butryk (Warsztaty Kultury), Anna Krężelok , Katarzyna Ziółkowska

tekst: Łucja Cieślar

Udostępnij:

Podobne wpisy

10 dni z mistrzynią

Jeśli pracujesz w Serfencie i przygotowujesz się do…

Jeśli pracujesz w Serfencie i przygotowujesz się do warsztatów plecionkarskich prowadzonych przez 79-letnią mistrzynię wyplatania…