Pleciemy z rogożyny – Mistrzyni Tradycji 2018

Od długiego czasu zachwycamy się pałką wodną, przez plecionkarzy nazywaną rogożyną. Jest pięknym, lekkim i jednocześnie trwałym, naturalnym materiałem. W wyplataniu najważniejsza jest ta część, która rośnie pod wodą. To znaczy, że wycinka rogożyny to prawdziwa przygoda związana z brodzeniem w stawie i ręczną pracą. Ścinkę wyznacza naturalny bieg pór roku – najczęściej plecionkarze czekają do jesieni, kiedy umawiają się z właścicielami stawów na spuszczenie wody ze zbiorników. Wtedy mają bezpośredni dostęp do roślin na całej ich długości.

Od kiedy poznaliśmy w 2009 roku pierwszych rogożynowych rzemieślników na naszej plecionkarskiej trasie, stali się naszymi bliskimi współpracownikami i przyjaciółmi. Aktualnie produkty do naszego sklepu wyplatają dwie panie – Helena i Stefania.

One także są nauczycielkami, gdy prowadzimy warsztaty wyplatania z tego materiału.

Rogożyna jest dla nas na tyle ważna, że to właśnie na niej skupiliśmy się w tym roku w projekcie „Mistrz tradycji”. Wybraliśmy mistrzynię Helenę, nazywaną „rogożynową królową”, która szczyci się niesamowitym kunsztem, znajomością materiału i pomysłowością w wyplataniu. Pani Helena otrzymuje od nas wynagrodzenie i przekazuje swoją wiedzę i umiejętności młodszemu pokoleniu. Raz w tygodniu jej warsztat odwiedza uczeń z tej samej miejscowości, uczy się przygotowania materiału i wyplatania krok po kroku koszy, kapeluszy i innych lokalnych plecionek. W ten sposób dbamy o przekazanie tradycji dalej, aby plecionkarstwo żyło!

Zobacz produkty rogożynowe w naszym sklepie!

Poczytaj o Pani Helenie w książce Serfenty „Plecionkarskim szlakiem Wisły”.

Naucz się z naszych filmów instruktażowych, jak wyplatać rogożynowy shopper.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Udostępnij:

Podobne wpisy