• An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow

Stowarzyszenie Serfenta istnieje, aby plecionkarstwo żyło. Pracujemy, by zachować dla Was tradycję i mądrość przekazywaną przez pokolenia. Przemierzamy tysiące kilometrów, aby wiedzieć o nim wszystko. Uczymy młodych ludzi rzemiosła, które zanika. Pomagamy mistrzom plecionkarstwa zaistnieć na rynku. Pokazujemy to piękne rzemiosło światu.


Historia działań

Historia Stowarzyszenia rozpoczęła się w 2006 roku. Organizację założyła grupa przyjaciół, których drogi spotkały się w Cieszynie. Byli to przede wszystkim pedagodzy, artyści, animatorzy kultury, absolwenci Uniwersytetu Śląskiego. Pierwotna nazwa organizacji brzmiała Stowarzyszenie na rzecz działań Ekologicznych, Kulturalnych i Społecznych „Serfenta".
Przez pierwsze trzy lata organizowaliśmy lokalne projekty z zakresu edukacji ekologicznej oraz o charakterze społecznym i kulturalnym. Współorganizowaliśmy „Manify" na Śląsku, braliśmy udział w akcjach obrony rzeki Rospudy, protestach przeciwko łamaniu praw człowieka w Tybecie, zbiórkach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od samego początku aktywnie wspieramy organizację cieszyńskich festiwali: Sztuki Bezdomnej i Święto Herbaty (Svátek Čaje).
Od 2008 roku koncentrujemy się na zachowaniu i popularyzowaniu unikatowego dziedzictwa kulturowego – plecionkarstwa.

Poprzednie władze Stowarzyszenia:
Pierwsze Walne Zebranie odbyło się w dniu 10.05.2006 roku w Cieszynie. Pierwszy Zarząd utworzyli: Anna Falkiewicz, Magdalena Kokora, Jakub Miłek.

Prezesi Stowarzyszenia:
Paulina Adamska-Malesza (od 2013)
Anna Falkiewicz (2010-2013)
Magdalena Kokora (2006-2010)
 
Wiceprezesi Stowarzyszenia:
Marek Malesza (od 2014)
Paulina Adamska-Malesza (2010-2013)
Anna Krężelok (od 2010)
Anna Falkiewicz (2006-2010)
Jakub Miłek (2006-2009)

 

Wybrane projekty zrealizowane w latach 2006-2010:

 
polaczsie dzialania3

PROJEKT EDUKACJI ROZWOJOWEJ DLA MŁODZIEŻY ŚLĄSKA CIESZYŃSKIEGO – POŁĄCZ SIĘ Z NATURĄ!
Realizowany w latach 2009-2010 wspólnie z Instytutem EuroSchola (Czechy). Jego celem było wzmocnienie współpracy polsko-czeskiej w obszarze edukacji globalnej, podniesienie świadomości dotyczącej problemów środowiskowych, wykształcenie postaw proekologicznych, integracja młodych obywateli po obu stronach granicy. Z projektowymi warsztatami dotarliśmy do około 600 uczniów z Polski i Czech, wspólnie bawiliśmy się podczas międzynarodowego obozu „Gry bez granic", powstał również serwis internetowy www.connect2nature.eu.

 bpj dzialania2

BACKPACK JOURNALISM
W latach 2010-2011 włączyliśmy się w realizację międzynarodowego projektu z zakresu aktywnego obywatelstwa. Oprócz nas, w działaniach brały udział organizacje z 5 krajów Unii Europejskiej: Słowenii, Węgier, Czech, Austrii i Rumunii. Celem było zwiększenie umiejętności korzystania z mediów przez młodych ludzi. Odbył się cykl warsztatów dla trenerów, obozy dziennikarskie dla młodzieży, wydano podręcznik dla trenerów i młodych dziennikarzy.

 creating CREATING INNOVATIVE WORKSHOP FOR YOUNG PEOPLE
Realizowany w latach 2009-2010 polsko-czesko-węgierski projekt edukacyjny. Głównym celem było poznanie najlepszych metod pracy warsztatowej organizacji z każdego kraju. W jego ramach spotykaliśmy się parokrotnie w malowniczych przestrzeniach Beskidu Śląsko-Morawskiego w Czechach oraz w Gyorze na Węgrzech, uczestnicząc w twórczych spotkaniach, podczas których pracowaliśmy w międzynarodowych grupach nad założeniami projektu. Na bazie zdobytej wiedzy wydana została publikacja w języku angielskim, zawierająca scenariusze warsztatów, przeznaczona dla organizacji, nauczycieli, osób pracujących z młodzieżą.
 ekoklasa dzialania4

EKO KLASA! PIERWSZA KLASA!
Przedsięwzięcie realizowane w partnerstwie z Fundacją Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia z Dąbrowy Górniczej w 2008 roku. Projekt adresowany do dzieci z klas pierwszych szkół podstawowych Cieszyna. Myślą przewodnią było przekonanie o konieczności wykształcenia u dzieci prawidłowych nawyków, zachowań oraz postaw proekologicznych przejawiających się w umiejętnym i odpowiedzialnym korzystaniu z darów natury.

swiatowytydzien dzialania6  ŚWIATOWY TYDZIEŃ ZWIERZĄT
Współorganizowany z Fundacją dla Zwierząt i Środowiska „Lepszy Świat" i Alternatywną Szkołą Podstawową w latach 2008 i 2009. W zaprzyjaźnionych sklepach zoologicznych zbieraliśmy karmę, odżywki i inne przedmioty dla potrzebujących zwierząt. Odbyły się także przedstawienia dla uczniów cieszyńskich szkół podstawowych, konkursy plastyczne, spotkania z dogoterapeutką.
 zglowa dzialania3 Z GŁOWĄ W GÓRACH
Projekt edukacji ekologicznej z lat 2008-2009. W jego ramach przeprowadziliśmy warsztaty dotyczące przyrody ekosystemów górskich, konkurs plastyczny, wystawę pokonkursową oraz plener edukacyjno-artystyczny w górach Beskidu Śląskiego. Działania objęły ponad 300 uczniów.
tworcownia logo  TWÓRCOWNIA
Realizowany w latach 2006-2011 cykliczny projekt promujący młodych artystów związanych z Powiatem Cieszyńskim. Zorganizowaliśmy ponad 20 wystaw w Galerii Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Cieszynie: rzeźby, malarstwa, fotografii, plakatu, ilustracji i innych.

 

 Nasze działania finansowane były z dotacji m.in.: Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Cieszyn i Powiatu Cieszyńskiego, Komisji UE w ramach programu Młodzież w Działaniu, Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Funduszu Mikroprojektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczypospolita Polska.

 

 

oferta

 

Kontakt

Stowarzyszenie Serfenta
ul. Przykopa 2/5
43-400 Cieszyn
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


 Facebook   You Tube    logoNG

 

 


 

 

 

 

 

 

Copyright © Serfenta 2011

Projekt i wykonanie: szasza.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Czytaj więcej.