• An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow

Stowarzyszenie Serfenta istnieje, aby plecionkarstwo żyło. Pracujemy, by zachować dla Was tradycję i mądrość przekazywaną przez pokolenia. Przemierzamy tysiące kilometrów, aby wiedzieć o nim wszystko. Uczymy młodych ludzi rzemiosła, które zanika. Pomagamy mistrzom plecionkarstwa zaistnieć na rynku. Pokazujemy to piękne rzemiosło światu.


Misja i wizja

W Stowarzyszeniu sukcesywnie rozwijamy się w kierunku ochrony tradycyjnych zawodów, z których plecionkarstwo zajmuje obecnie główne miejsce. Dalszy rozwój organizacji związany jest z dokumentacją i popularyzacją kolejnych gałęzi twórczości ludowej, m.in. tkactwa i garncarstwa.

Tym samym pracujemy w duchu centrum badań nad rzemiosłem, któremu przyświeca idea łączenia walorów poznawczych z praktycznymi – badania terenowe dostarczają nam jedyną w swoim rodzaju okazję uczenia się wprost od mistrzów w terenie. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej organizacji zespołu badawczego, w którym jako etnolodzy i dokumentaliści posiadamy jednocześnie kompetencje instruktorów rękodzieła artystycznego. Doskonalimy więc swój warsztat pracy tak, aby następnie przekazywać zdobyte umiejętności podczas licznie organizowanych przez nas kursów i warsztatów. Pracując w ten sposób, uzupełniamy brakujące ogniwo w bezpośrednim przekazie pomiędzy nadawcą a odbiorcą, stajemy się spadkobiercami rzemieślniczych tradycji.

W dalszych planach są kolejne przedsięwzięcia dla ochrony ginących zawodów, prezentacja sztuki ludowej szerokiemu gronu odbiorców, wspieranie jej rozwoju poprzez innowacyjne spojrzenie, edukacja i działania artystyczne. Dążymy do wypracowania modelu ochrony rzemiosła oraz kierunku i koncepcji jego ożywienia. Zamierzamy kontynuować rozpoczętą działalność badawczą w Polsce i zagranicą.

Aktywnie włączamy się w działania polegające na wdrażaniu w Polsce Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kultury. Zebrane materiały – głównie z etnograficznych badań terenowych – posłużą przygotowaniu wpisu na Krajową listę niematerialnych zabytków kultury UNESCO, co będziemy realizować wspólnie z zainteresowanymi społecznościami lokalnymi.

Nasze cele:

- praktyczna ochrona ludowego rzemiosła

- wzrost zainteresowania tematyką dziedzictwa kulturowego

- poprawa sytuacji ekonomicznej twórców ludowych

- ożywienie środowiska skupionego wokół rzemiosła: twórców, naukowców, artystów oraz stworzenie platformy do przyszłej współpracy

- wzrost zainteresowania rzemiosłem wśród lokalnych społeczności, władz

- otwarcie nowych perspektyw promocji rzemiosła

Plany na lata 2013-2018

- badania terenowe w zakresie plecionkarstwa, garncarstwa, tkactwa w Polsce

- badania terenowe w zakresie plecionkarstwa w Europie – Norwegia, Białoruś, Rosja

- opracowanie wpisu na krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO

- działalność wydawnicza – realizacja filmów instruktażowych, albumów fotograficznych

- warsztaty dla projektantów z tradycyjnymi rzemieślnikami, stworzenie produktów opartych na tradycyjnych materiałach i technikach

- realizacja międzynarodowej konferencji poświęconej ochronie niematerialnego dziedzictwa kultury

- realizacja międzynarodowego plecionkarskiego pleneru artystycznego

- szeroka współpraca z organizacjami i instytucjami badawczymi w Polsce i zagranicą

- „Żywa architektura” – stworzenie wioski tematycznej opartej na żywych, wierzbowych budowlach


oferta

 

Kontakt

Stowarzyszenie Serfenta
ul. Przykopa 2/5
43-400 Cieszyn
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


 Facebook   You Tube    logoNG

 

 


 

 

 

 

 

 

Copyright © Serfenta 2011

Projekt i wykonanie: szasza.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Czytaj więcej.