• An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow

Wiodąca instytucja w dziedzinie badań nad plecionkarstwem. Ma na swoim koncie dyplom uznania od Polskiego Komitetu do spraw UNESCO oraz tytuł „Ludowego Oskara" za najlepszy projekt badawczy realizowany w 2011 roku – „Plecionkarskim szlakiem Polski". Możemy pochwalić się licznymi publikacjami, organizacją warsztatów plecionkarskich, tematycznych konferencji i tysiącami godzin badań terenowych w temacie rzemiosła. Jesteśmy w gronie laureatów Konkursu „Społeczny Startup. Konkurs na innowacyjne przedsiębiorstwo społeczne" Fundacji Ashoka.

 


Pracownie mistrzów plecionkarstwa - Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 „Pracownie mistrzów plecionkarstwa" to stypendialny projekt Pauliny Adamskiej-Maleszy, który realizowała w 2016 roku ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Objął on naukę od mistrzów plecionkarzy w ich pracowniach, a następnie organizację warsztatów plecionkarskich w wybranych instytucjach kultury wraz z ekspozycjami wystawy Stowarzyszenia Serfenta „Niech się plecie!".

Paulina przemierzyła tysiące kilometrów do wybranych miejsc w kraju, aby przez spędzić czas z swoimi nauczycielami na praktykowaniu kolejnych plecionkarskich technik. Pracowała z Grzegorzem Gordatem, mistrzem koszykarzem, ucząc się wykonania wiklinowej „opałki" – kosza nazywanego też „półkulistym" - opartego na dwóch obręczach techniką krzyżowo-żeberkową. Odwiedziła Lucimię, plecionkarską „mekkę" Serfenty, gdzie razem z twórczynią ludową, Teodozją Sowińską zgłębiała temat „kabłącoka" – gospodarczego, bardzo mocnego, wiklinowego kosza z tylną płaską ścianą wyplatanego na kabłąku. Następnie wyplatała techniką spiralną i spiralno-pętelkową kosze ze słomy żytniej wraz z plecionkarzami z Podlasia – Zoją Majstrowicz oraz rodziną Ciemieniewicz.

Kolejnym etapem projektu był cykl warsztatów plecionkarskich prowadzonych wraz z mistrzami oraz samodzielnie przez Paulinę. Do współpracy dołączyli Festiwal Herbaty w Cieszynie, Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu, Jarmark Jagielloński w Lublinie, 37. Festiwal plecionkarski Korbmarkt w Lichtenfels w Niemczech, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Biblioteka Publiczna w Przyłęku, Miejski Dom Kultury w Dęblinie, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Dzięki projektowi do życia wróciła plecionkarska wystawa Stowarzyszenia Serfenta „Niech się plecie!" i blog Serfenty – „Plecionkarskim szlakiem". Wielkie podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w działania!

mkidn 01 cmyk

oferta

 

Kontakt

Stowarzyszenie Serfenta
ul. Przykopa 2/5
43-400 Cieszyn
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


 Facebook   You Tube    logoNG

 

 


 

 

 

 

 

 

Copyright © Serfenta 2011

Projekt i wykonanie: szasza.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Czytaj więcej.