• An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow

Wiodąca instytucja w dziedzinie badań nad plecionkarstwem. Ma na swoim koncie dyplom uznania od Polskiego Komitetu do spraw UNESCO oraz tytuł „Ludowego Oskara" za najlepszy projekt badawczy realizowany w 2011 roku – „Plecionkarskim szlakiem Polski". Możemy pochwalić się licznymi publikacjami, organizacją warsztatów plecionkarskich, tematycznych konferencji i tysiącami godzin badań terenowych w temacie rzemiosła. Jesteśmy w gronie laureatów Konkursu „Społeczny Startup. Konkurs na innowacyjne przedsiębiorstwo społeczne" Fundacji Ashoka.

 


Dyplom Uznania od Polskiego Komitetu do spraw UNESCO za działania edukacyjne

21 sierpnia, podczas III Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu, otrzymaliśmy Dyplom Uznania od Polskiego Komitetu do spraw UNESCO za działania edukacyjne służące wdrażaniu idei Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego! Dyplom wręczył osobiście prof. Sławomir Ratajski, Sekretarz Generalny PK. ds. UNESCO. Cieszymy się bardzo i dziękujemy!

Przed nami przygotowanie wpisu związanego z wyplataniem „kabłącoków" – koszy wiklinowych ze wsi Lucimia na krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kultury. Lucimia, jej mieszkańcy i ich plecionkarskie umiejętności są nam doskonale znane. Badania terenowe w tej miejscowości zaczęliśmy już w marcu 2009 roku. Następnie opisaliśmy miejscową tradycję w publikacji „Plecionkarskim szlakiem Wisły" z 2009 roku, a wyplatanie „kabłącoka" udokumentowaliśmy krok po kroku na filmie instruktażowym "Pleć to sam" z 2011 roku. Będąc w stałym kontakcie ze społecznością lokalną, a następnie z władzami z gminy Przyłęk i Starostwa Powiatowego w Zwoleniu, doprowadziliśmy do organizacji spotkania w sprawie Konwencji UNESCO, które odbyło się 14 stycznia 2015 roku w Domu Kultury w Rudkach. Były na nim obecne również uczestniczki warsztatu plecionkarskiego z Norwegii i Danii, który odbywał się w tym czasie w gospodarstwie Pani Todzi Sowińskiej. Na spotkaniu przedstawiliśmy efekty naszej dotychczasowej pracy związanej z Lucimią, udzieliliśmy informacji odnośnie Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kultury i formalności związanych z dokonaniem wpisu na Listę ww. Konwencji.

W planach mamy kolejne spotkanie ze społecznością Lucimi i głosowanie nad przystąpieniem do inicjatywy związanej z wpisem na krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kultury, następnie produkcję 10-minutowego filmu o miejscowym wyplataniu i przygotowanie wniosku.

oferta

 

Kontakt

Stowarzyszenie Serfenta
ul. Przykopa 2/5
43-400 Cieszyn
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


 Facebook   You Tube    logoNG

 

 


 

 

 

 

 

 

Copyright © Serfenta 2011

Projekt i wykonanie: szasza.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Czytaj więcej.