• An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow

Stowarzyszenie Serfenta istnieje, aby plecionkarstwo żyło. Pracujemy, by zachować dla Was tradycję i mądrość przekazywaną przez pokolenia. Przemierzamy tysiące kilometrów, aby wiedzieć o nim wszystko. Uczymy młodych ludzi rzemiosła, które zanika. Pomagamy mistrzom plecionkarstwa zaistnieć na rynku. Pokazujemy to piękne rzemiosło światu.


Rzeźby z wikliny

Z wikliny można wyplatać nie tylko kosze!

My wyplatamy z wierzbowych gałązek obiekty artystyczne i prezentujemy je w przestrzeni miasta. Upiększamy otoczenie.

 

Muflon

Przygodę z rzeźbami z wikliny zaczęliśmy 30 sierpnia 2010 roku podczas IV Festiwalu RAS w Sosnowcu, gdzie pojechaliśmy na zaproszenie Stowarzyszenia Fala Inicjatyw. Powstała wówczas pleciona rzeźba muflona jako symbol wolności zwierząt, dedykowana ogrodowi zoologicznemu w Parku Leśna.

 

 

 

Zielony rower

22.09.2010 roku zorganizowaliśmy plenerową akcję wyplatania na rynku w Cieszynie roku zielonego roweru. Rzeźba powstała w ramach Dnia bez samochodu zorganizowanego przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Miasta Cieszyna w formie całodniowej akcji, do której mogli przyłączać się wszyscy chętni.

 

 

 

Bujawka

W 2011 roku ponownie odwiedziliśmy Paproty i V Plener Żywych Form Wikliniarskich. Wykonaliśmy tam „bujawkę" – wiklinową, wieloosobową huśtawkę dla dzieci i dorosłych. Wykonana z trzymetrowej wierzby energetycznej, kształtem przypomina łódź, a buja się na niej przednio. Bujawkę wykonaliśmy również w maju 2012 roku w prezencie dla widzów festiwalu filmowego „Kino na granicy" w Cieszynie.

 

 

 

Studentka

Wiklinowy laptop, szałowa fryzura, niepokorna postawa...

W odpowiedzi na pomnik studenta postawiony przed głównym budynkiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przed budynkiem uczelni w Cieszynie „usiadła" pleciona studentka. Rzeźba powstała podczas konferencji „Hand made in Poland" 10 maja 2011 roku. Tworzyli ją z nami serdeczni przyjaciele - rzeźbiarka Agnieszka Lisowska i twórca ludowy – plecionkarz Grzegorz Gordat.

 

 

 

Wiklinowe stwory

1 września 2012 roku ponownie zawitaliśmy w na Festiwalu RAS w Sosnowcu. Tym razem w Parku Leśna zorganizowaliśmy akcję artystyczną „Parkowe Safari" oraz całodzienne wyplatanie wiklinowych rzeźb. Relacja z Festiwalu i Parkowego Safari.

 

 

 

 

Babcia Wierzba

Tajemnicza, majestatyczna, strażniczka mądrości

Wiklinową rzeźbę w kształcie starej wierzby zbudowaliśmy w kwietniu 2013 roku, w „Świecie Labiryntów" w Blizinach. Byliśmy także uczestnikami bicia Rekordu Guinnessa w "Żywym Labiryncie". Zobacz zdjęcia.

 

 

 

 

Kule, a żyją

Wiklinowe kule, gdy umieścić je w wodzie, wypuszczają listki. Nasze, usadowione w granicznej rzece Olzie, cieszyły mieszkańców obu Cieszynów w maju 2013 roku.

 

oferta

 

Kontakt

Stowarzyszenie Serfenta
ul. Przykopa 2/5
43-400 Cieszyn
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


 Facebook   You Tube    logoNG

 

 


 

 

 

 

 

 

Copyright © Serfenta 2011

Projekt i wykonanie: szasza.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Czytaj więcej.