• An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow

Stowarzyszenie Serfenta istnieje, aby plecionkarstwo żyło. Pracujemy, by zachować dla Was tradycję i mądrość przekazywaną przez pokolenia. Przemierzamy tysiące kilometrów, aby wiedzieć o nim wszystko. Uczymy młodych ludzi rzemiosła, które zanika. Pomagamy mistrzom plecionkarstwa zaistnieć na rynku. Pokazujemy to piękne rzemiosło światu.


Blog plecionkarski

Od 2009 roku prowadzimy blog na portalu www.nationalgeographic.pl.

Początkowo opisywaliśmy w nim spotkania z plecionkarzami, do których dochodziło w ramach projektu „Plecionkarskim szlakiem Wisły”. Traktowaliśmy tę przestrzeń jako miejsce wypowiedzi, gdzie można przeżyć daną sytuację ponownie i przede wszystkim pisać osobiście. Tutaj właśnie mogliśmy dawać upust temu, na co nie starczyło już miejsca w powstającej równolegle książce.

To tu przeżywaliśmy frustracje z powodu niskich zarobków rzemieślników i niemożności zmiany sytuacji w podkrakowskiej Rącznej. Tutaj było miejsce na wzruszenie, gdy jednego z nas szczególnie ujęła pani Władimirka w ukraińskiej wsi Sosuliw. Blog służył również wyrażaniu zachwytu nad samym rzemiosłem, precyzją, urokiem pracy ręcznej, a także nad konkretnym twórcą. Wiele razy zdarzało się, że pisaliśmy jeszcze podczas samego wyjazdu, na gorąco relacjonując w ten sposób poruszające nas wydarzenia.

Po zakończeniu działań projektowych blog pozostał, choć jego zadanie trochę się zmieniło. We wpisie „Reaktywacja” z 22 marca 2012 Paulina Adamska-Malesza pisze:

„Dawna formuła już się wyczerpała, gdyż jako Stowarzyszenie weszliśmy na dobre na plecionkarską ścieżkę i aktualnie jest to nasz główny profil, wokół którego koncentrują się pozostałe działania. Stąd zmiana nazwy, avatara i opisu, który… okazał się już nieaktualny!
Na pierwszy plan wysuwa się zdecydowanie rola samego Stowarzyszenia jako organizatora, inicjatora, zaplecza naszych często szalonych pomysłów. 3 lata temu pytaliśmy o przyszłość polskiego rękodzieła, dziś potrafimy wskazać możliwe drogi jego rozwoju, głównie dlatego, że sami je przemierzamy. Design, spółdzielczość, sztuka, biznes… Odpowiedzi jest wiele, a na świecie mnóstwo inspirujących projektów. Część z nich staje się i naszym udziałem! Właśnie po to reaktywacja. Tym razem blog nie będzie służył tylko i wyłącznie opisywaniu wrażeń z plecionkarskich podróży, które oczywiście pozostaną jego kluczową częścią. Będzie zbliżony do codzienności i obserwowanych zjawisk związanych ze sztuką wyplatania. Pozostawiamy również jego specyficzny charakter – możliwość dodawania wpisów przez wielu autorów, którzy współpracują ze Stowarzyszeniem. Będziemy dodawać wpisy równocześnie w języku polskim i angielskim, stopniowo uzupełniając tłumaczenia do tego, co już jest.”

Blog, który aktualnie nazywa się „Plecionkarskim szlakiem Serfenty” służy do przedstawiania planów Stowarzyszenia, pomysłów na przyszłość, projektów współpracy. Będziemy w nim też wracać do spotkań z plecionkarzami.

Czytaj więcej...

 

oferta

 

Kontakt

Stowarzyszenie Serfenta
ul. Przykopa 2/5
43-400 Cieszyn
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


 Facebook   You Tube    logoNG

 

 


 

 

 

 

 

 

Copyright © Serfenta 2011

Projekt i wykonanie: szasza.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Czytaj więcej.