• An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow

Stowarzyszenie Serfenta istnieje, aby plecionkarstwo żyło. Pracujemy, by zachować dla Was tradycję i mądrość przekazywaną przez pokolenia. Przemierzamy tysiące kilometrów, aby wiedzieć o nim wszystko. Uczymy młodych ludzi rzemiosła, które zanika. Pomagamy mistrzom plecionkarstwa zaistnieć na rynku. Pokazujemy to piękne rzemiosło światu.


Plecionkarskim szlakiem

Plecionkarstwo jest jedną z najstarszych gałęzi rzemiosła. Jednocześnie, mając tak stare korzenie, do tej pory występuje w przeróżnych formach na całym świecie.

W zależności od warunków naturalnych człowiek wyplata z materiałów, które są dla niego najbardziej dostępne. Liście, pędy, łyko, korzenie, łodygi, kora…, a współcześnie plastikowe taśmy opakowaniowe, materiały pochodzące z recyclingu. Wyobraźnia nie zna granic, z jednej strony dyktuje ją użyteczność, z drugiej – twórcza ekspresja. Wyplatamy chyba od zawsze, a na pewno od czasów, gdy pojawiła się potrzeba gromadzenia, przechowywania, transportowania. Pojawiają się o wiele bardziej trwałe materiały, już nie są tylko i wyłącznie pochodzenia naturalnego. Pewne produkty zupełnie wychodzą z użycia, a z drugiej strony - plecionka pojawia się tam, gdzie jej wcześniej nie było – np. w biżuterii. Szczególnie ważna stała się estetyka wyrobów.

Uzyskane formy są nie tylko użytkowe, wykonane zgodnie ze swoim odwiecznym przeznaczeniem, w ten sam, niezmienny sposób. Są również piękne. Stanowią inspirację dla artystów, którzy czerpiąc z tradycji dają temu rzemiosłu zupełnie nowy wyraz. W ten sposób stanowi ono żywą gałąź ludzkiej kultury, rozwija się i zatacza coraz szersze kręgi – obejmuje sztukę, architekturę, design.

Już dawno plecionkarstwo zdobyło „salony”, natomiast aktualnie przeżywa renesans w galeriach sztuki na całym świecie. Tym samym przestało być przaśne i rustykalne, a plecione wyroby stają się dziełami sztuki, zawsze jednostkowe i ręcznie wykonane. Nie ma możliwości by w tej dziedzinie człowieka zastąpiła maszyna.

Plecionkarstwo z całą swoją różnorodnością stanowi także przedmiot ochrony w ramach Konwencji UNESCO z 2003 roku dotyczącej niematerialnego dziedzictwa kultury ludzkości. Jest to ta bardziej ulotna i nienamacalna sfera dziedzictwa, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i wciąż odtwarzana przez wspólnoty i grupy w relacji z ich środowiskiem, historią i stosunkiem do przyrody. W przypadku tradycyjnego rzemiosła, Konwencja interesuje się umiejętnościami i wiedzą oraz zapewnieniem ich dalszego przekazu.

Uważamy, że to bardzo wartościowy kierunek, zaczęliśmy więc pracę nad przygotowaniem wpisu na Krajową Listę Niematerialnych Zabytków UNESCO.

Rolą naszego Stowarzyszenia jest dokumentacja i popularyzacja plecionkarstwa jako rzemiosła i sztuki. Staramy się je jak najdokładniej zbadać – przede wszystkim prowadząc etnograficzne badania terenowe, gdyż uważamy, że właśnie w ten sposób jesteśmy w stanie dotrzeć najbliżej – poznać samych twórców, ich życie i pracę. Prowadzony przez nas zapis jest bardzo staranny – zależy nam na uchwyceniu każdego szczegółu przekazu. Dodatkowym, bardzo istotnym, elementem prowadzonych przez nas badań jest nauka rękodzielniczych technik od mistrzów plecionkarstwa. Staramy się wciąż doskonalić i poznawać nowe tajniki tego zawodu tak, aby móc je dalej przekazywać, m.in. podczas prowadzonych warsztatów.

Opisane działania realizujemy w ramach projektów, z których pierwszym był „Plecionkarskim szlakiem Wisły” rozpoczęty w 2009 roku. Wówczas także zaczęliśmy cykl badań w terenie. Przemieszczając się wzdłuż doliny królowej polskich rzek, przebyliśmy tysiące kilometrów i w każdym odwiedzanym regionie spotykaliśmy osoby trudniące się tym rzemiosłem - „dyplomowanych” twórców ludowych, rzemieślników o artystycznym zacięciu, zawodowców pracujących na zlecenia, kontynuatorów „cepeliowskiej" tradycji, a także profesjonalnych artystów.

Główny wniosek nasuwający się po badaniach w terenie to fakt, że plecionkarstwo stanowi wciąż żywy i barwny element kulturowego krajobrazu. Najczęściej czytamy o nim jako o ginącym zawodzie, odłożonym na półkę z napisem „rozdział zamknięty”. Jest wręcz nieporozumieniem pisanie o nim w czasie przeszłym, co wciąż ma miejsce. Nie tylko można spotkać wielu aktywnych twórców, ale ta dziedzina wciąż się rozwija i zmienia, swobodnie traktując kanony i wymogi zarezerwowane dla tradycyjnego pojęcia „plecionki”.

Plecionkarstwo na świecie może pełnić i - jak się okazuje spełnia to zadanie wyśmienicie - również aktywną rolę we wspieraniu grup zagrożonych wykluczeniem. Poprzez powrót do tradycyjnych technik i dostosowanie ich do wymogów współczesnego designu, możemy zapoznać się z rękodziełem w świeżym wydaniu, a jednocześnie przyczynić się do poprawy sytuacji twórców, z których wiele to kobiety. Projekty tego typu są realizowane głównie w wielu krajach Afryki, m.in. w Zimbabwe – „The New Basket Workshop” czy Burkina Faso – „Baskets4life”.

Za nami realizacja dwóch ogólnopolskich projektów w temacie plecionkarstwa i wiele mniejszych działań – w tym plenerów i akcji artystycznych. Współpracujemy z instytucjami, które – podobnie jak my – mają na celu zachowanie tego wspaniałego dziedzictwa kultury. Są wśród nich m.in. Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego, Zamek Cieszyn, Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy. A także instytucje z zagranicy: Odense Afterskole z Danii, Søre Skogen z Norwegii, Asociación Ibérica de Cesteros z Hiszpanii, Gruppo Ricerca Technologie Appropriate Centro Informazione Non Violenta z Włoch. Są to organizacje prowadzące badania etnograficzne, publikujące i szerzące wiedzę i umiejętności związane z plecionkarstwem.

W planach mamy realizację zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych projektów. Natomiast naszym dalekosiężnym celem jest uruchomienie działalności Centrum Badań nad Rzemiosłem z szeroką współpracą instytucji kultury z całego świata.

 

oferta

 

Kontakt

Stowarzyszenie Serfenta
ul. Przykopa 2/5
43-400 Cieszyn
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


 Facebook   You Tube    logoNG

 

 


 

 

 

 

 

 

Copyright © Serfenta 2011

Projekt i wykonanie: szasza.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Czytaj więcej.