• An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow

Stowarzyszenie Serfenta istnieje, aby plecionkarstwo żyło. Pracujemy, by zachować dla Was tradycję i mądrość przekazywaną przez pokolenia. Przemierzamy tysiące kilometrów, aby wiedzieć o nim wszystko. Uczymy młodych ludzi rzemiosła, które zanika. Pomagamy mistrzom plecionkarstwa zaistnieć na rynku. Pokazujemy to piękne rzemiosło światu.


Plecionkarskim szlakiem Polski

Projekt zrealizowany w latach 2010-2011 obejmował szereg działań wpisujących się w realizację strategii Stowarzyszenia polegającej na dokumentacji i popularyzacji plecionkarstwa jako dziedziny rzemiosła. Partnerami był Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego z Woli Sękowej oraz Podlaskie Stowarzyszenie Axis Mundi z Białegostoku.


Odbyło się 10 wypraw terenowych, odwiedziliśmy zarówno wybrane regiony w Polsce – m.in. Kurpie, Podlasie, Kaszuby, Wielkopolskę, jak i Ukrainę oraz Dolne Łużyce w Niemczech. Spotkaliśmy plecionkarzy używających w swej pracy wiklinę, korzenie drzew, słomę, rogożynę, leszczynę, dąb, plastik. Udało nam się dotrzeć do ludzi, którzy wytwarzają tak unikalne dzieła jak rogożynowe buty, plecaki z łyka lipy, kosze plecione techniką spiralną i spiralno-pętelkową, łopołki z dartego dębu i leszczyny i wiele innych.


Relacje z naszych wyjazdów można przeczytać na blogu w serwisie National Geographic oraz (w wersji skróconej) w dziale Wyprawy etnograficzne.
Kontynuowaliśmy prezentacje wystawy „Niech się plecie!" (powstałej podczas projektu „Plecionkarskim szlakiem Wisły"), która w toku projektu poszerzyła się o zdjęcia z aktualnych wypraw oraz obiekty z zakresu sztuki i designu. Ekspozycji tradycyjnie towarzyszyły pokazy plecionkarstwa oraz warsztaty wyplatania dla dorosłych i dzieci prowadzone przez instruktorów rękodzieła artystycznego, członków naszej ekipy badawczej.


We współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Cieszynie oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zorganizowaliśmy dwie konferencje naukowe „Hand made in Poland".


Głównym efektem projektu jest komplet filmów instruktażowych „Pleć to sam" dotyczących wybranych wyrobów plecionkarskich. Do współpracy przy ich tworzeniu zaprosiliśmy wybitnych polskich twórców ludowych, którzy krok po kroku prowadzą przez tajniki wykonywania tradycyjnych plecionek – dwóch wiklinowych koszy, rogożynowej torby oraz kosza szytego ze słomy.


Projekt „Plecionkarskim szlakiem Polski" został uhonorowany nagrodą „Ludowy Oskar" za najciekawsze wydarzenie folklorystyczne w Polsce w 2011 roku w kategorii Projekty badawcze. Nagroda przyznawana jest przez Fundację Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych.

Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Śląskiego.
Patronat medialny: National Geographic Traveler, portal www.kulturaludowa.pl.
Zespół projektu: Paulina Adamska-Malesza, Anna Falkiewicz, Anna Krężelok.

Zespół badawczy: Paulina Adamska-Malesza, Zdzisław Kwasek, Krystian Pisowicz, Zbigniew Polaczyk, Natalia Wenclik-Olszewska, Anna Zelech.
Wsparcie: Marek Malesza.

oferta

 

Kontakt

Stowarzyszenie Serfenta
ul. Przykopa 2/5
43-400 Cieszyn
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


 Facebook   You Tube    logoNG

 

 


 

 

 

 

 

 

Copyright © Serfenta 2011

Projekt i wykonanie: szasza.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Czytaj więcej.