• An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow

Stowarzyszenie Serfenta istnieje, aby plecionkarstwo żyło. Pracujemy, by zachować dla Was tradycję i mądrość przekazywaną przez pokolenia. Przemierzamy tysiące kilometrów, aby wiedzieć o nim wszystko. Uczymy młodych ludzi rzemiosła, które zanika. Pomagamy mistrzom plecionkarstwa zaistnieć na rynku. Pokazujemy to piękne rzemiosło światu.


Filmy instruktażowe "Pleć to sam"

„Pleć to sam" to seria filmów instruktażowych, wydanych na płytach DVD, w których twórcy ludowi w swoich warsztatach pracy prezentują sposoby tworzenia poszczególnych wyrobów plecionkarskich. Filmy stanowią zapis tradycji, która bardzo szybko znika wraz ze zmieniającymi się realiami XXI wieku.
Instruktaż służy do samodzielnej nauki wyplatania, co stanowi szansę dla pasjonatów plecionkarstwa oraz kolejnych pokoleń, które mogą już w ogóle nie spotkać ludzi trudniących się tym rzemiosłem, a co więcej - poznać warsztatu ich pracy.

Filmy zawierają angielskie napisy.

Filmy zostały wydane w ramach projektu „Plecionkarskim szlakiem Polski" w 2011 roku.

Film 1. Kosz na owoce
Twórca: Grzegorz Gordat
Film pokazuje wyplatanie tradycyjnego kosza z zielonej wikliny, specjalnie zaprojektowanego do noszenia owoców. Kosz posiada „dwie prawe strony", czyli nie ma ostrych zakończeń, dzięki czemu nie niszczy owoców ani ubrań osoby, która go nosi. Na bazie tej techniki można też wypleść kosze innego kształtu.


Film 2. Rogożynowy kosz na zakupy
Twórczyni: Helena Rogala
Rogożynowy kosz to niezwykłej urody plecionka wykonana według tradycyjnej receptury z ziemi lubelskiej. Wyplecenie go jest przyjemne, ponieważ rogożyna jest miękka i łatwo się poddaje, z drugiej strony – wymaga dużych umiejętności i cierpliwości w nauce. Kosz jest idealny na zakupy, na plażę czy piknik.

Obejrzyj fragment playicon

Film 3. Kosz kabłącok
Twórca: Czesław Kostka
Kosz o nietypowym kształcie - półokrągły z płaską ścianą, wykonany na kabłąku, z nieokorowanej wikliny. Świetny do noszenia ciężkich rzeczy, w gospodarstwie używany do przenoszenia plonów. Istnieje specjalna technika noszenia kosza - na przedramieniu, opierając go o biodro, a w przypadku większych rozmiarów - na plecach.


Film 4. Kosz ze słomy
Twórczyni: Zoja Majstrowicz
Kosz ze słomy urzeka naturalnym pięknem. Do jego „uszycia" niepotrzebna jest żadna forma, a materiał - żyto - jest tani i łatwo dostępny. Dzięki przedstawionym instrukcjom można wykonać słomiane koszyki, podstawki, wazony, misy i talerze.

Obejrzyj fragment playicon


Wydawnictwo stanowią 2 pakiety zawierające po 2 filmy:
Pakiet 1 – filmy 1,2.

Pakiet 2 – filmy 3,4.

Cena jednego pakietu: 100 zł, cena kompletu: 160. Plus koszty przesyłki: 15 zł.

Zamów: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

oferta

 

Kontakt

Stowarzyszenie Serfenta
ul. Przykopa 2/5
43-400 Cieszyn
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


 Facebook   You Tube    logoNG

 

 


 

 

 

 

 

 

Copyright © Serfenta 2011

Projekt i wykonanie: szasza.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Czytaj więcej.