Mistrzyni tradycji – plecionkarka Aleksandra Teodozja Sowińska

Todzia Sowińska jest tradycyjną plecionkarką pracującą z nieokorowaną, zieloną wikliną. Mieszka w Lucimi, plecionkarskiej miejscowości nad samą Wisłą, którą żartobliwie nazywamy mekką Serfenty. To od niej właśnie zaczęła się nasza przygoda z rzemiosłem, która trwa już wiele lat.
W Lucimi wyplata się zgodnie z naturalnym cyklem przyrody, który powoduje, że wszelkie prace rzemieślnicze ożywają jesienią i są kontynuowane przez zimę aż do wiosny. Wtedy wiklina nie rośnie i jest gotowym materiałem do pracy.

Świeża, zielona wiklina, której najczęściej używa się w lucimskim plecionkarstwie nosi nazwę konopianki lub konopiny. Jest to jeden z naszych rodzimych gatunków wierzby – Salix viminalis. W Lucimi przede wszystkim powstają kosze gospodarcze, tzw. kabłącoki, które nas szczególnie zainteresowały. Ich wygląd, sposób powstawania, przeznaczenie i sposoby sprzedaży pozostają niezmienne od pokoleń. Wiedzę na ten temat czerpiemy bezpośrednio od mieszkańców Lucimi, tradycyjnych plecionkarzy. Aktualizujemy ją na bieżąco dzięki badaniom etnograficznym prowadzonym w latach 2009, 2016, 2017.

Kabłącoki wyplata również Todzia Sowińska, nasza tegoroczna mistrzyni tradycji, a swą wiedzę i umiejętności przekazuje dalej. Raz w tygodniu jej warsztat odwiedza uczennica ze społeczności lokalnej i bierze udział we wszystkich procesach powstawania tych koszy i innych lokalnych wyrobów. W ten sposób tradycja zostanie utrwalona i przekazana młodszym pokoleniom.

Poznaj z nami Lucimię – obejrzyj film z 2017 roku.

Zobacz, jak wyglądała nasza pierwsza wizyta w Lucimi w 2009 roku.

Poczytaj o Lucimi w książce Serfenty „Plecionkarskim szlakiem Wisły„.

Naucz się wyplatać kosz kabłącok!

W dniach 2-3 grudnia 2017 w Bibliotece w Przyłęku odbyły się otwarte warsztaty wyplatania kosza kabłącoka, prowadzone przez mistrzynię Todzię oraz jej uczennicę Magdę Solecką.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Udostępnij:

Podobne wpisy