fbpx

Międzynarodowa konferencja plecionkarska „Viva Basket!” i plener „On the border”

Plecionkarstwo od wieków stanowi część historii człowieka. Dla nas jest światowym rzemiosłem i wspólnym językiem, który opowiada o naszej przeszłości i przyszłości. Konferencja „Viva Basket!” (7 i 8 sierpnia 2014 w Cieszynie) pokazała, jak istotną i różnorodną rolę pełni w życiu człowieka.

Dzięki Hildigard Mufukare dowiedzieliśmy się, że w Zimbabwe, kraju, w którym stopa bezrobocia sięga 95 procent, kobiety dzięki tworzeniu koszy mogą utrzymać swoje rodziny i zapewnić edukację swym dzieciom. Organizacja Lupane Women’s Centre nie tylko dba o zbyt produktów, ale też pomaga kobietom w podniesieniu poczucia własnej wartości. Podobną rolę pełni realizowany w Ugandzie społeczny projekt Danida, m.in. przez Jette Melgren i Jana Johansena z Danii.
Gaura Mancacaritadipura, doradca wiceministra kultury w Ministerstwie Edukacji i Kultury Indonezji, opowiedział o wyrobach Noken, wytwarzanych przez grupy etniczne Papui, z których część zamieszkuje w lasach, z dala od cywilizacji. Tworzone z włókien drzewnych torby, siatki, nakrycia głowy Noken zostały wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Oprócz konferencji odbył się plener artystyczny „On the border”, zapraszamy do obejrzenia jego efektów w okolicach „różowego mostu” w Cieszynie oraz w Parku im. A. Sikory w Czeskim Cieszynie, gdzie powstały instalacje duńskiego duetu Jette Mellgren i Jana Johansena, Hiszpana Carlosa Fontalesa, Żywej Architektury z Cieszyna oraz Lois Walpole z Wielkiej Brytanii. Z kolei w Zamku Cieszyn pokazaliśmy hiszpańską wystawę „Więcej niż kosze” Carlosa Fontalesa, a w Muzeum Śląska Cieszyńskiego wystawę Serfenty „Niech się plecie!”.

Udostępnij:

Podobne wpisy

Wrześniowe warsztaty

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej…

Wrześniowe warsztaty plecionkarskie – Serfencki rozkład jazdy warsztatowej na wrzesień: Co, gdzie, kiedy – warsztaty…